26-iyul kuni Toshkent shahar ma’muriy ishlar bo‘yicha tumanlararo sudida Do‘stlik (sobiq Bobur) bog‘i ishi bo‘yicha yettinchi, so‘nggi sud majlisi bo‘lib o‘tdi. Sudya Azizbek Bazarov raisligida Yakkasaroy tumani aholisining O‘zbekiston hukumati qarori va shahar hokimining istirohat bog‘ini 49 yil muddatga BMP Smart Decision Management boshqaruviga o‘tkazish to‘g‘risidagi qarorini haqiqiy emas deb topish haqidagi da’vosi ko‘rib chiqildi.
“Gazeta.uz” dastlabki to‘rtta uchrashuvni yoritgandi. Beshinchi va oltinchi yig‘ilishlar hisoboti hamda yakuniy yig‘ilish tafsilotlarini yaqin kunlarda e’lon qilinadi.
Yettinchi yig‘ilishda aholi advokati Sabina Sidakova hukumat va hokim qarorlari qabul qilinayotganda buzilgan bir qator me’yoriy-huquqiy hujjatlarni yana bir bor sanab o‘tdi. Shuningdek, u yuqoridagi hujjatlarni haqiqiy emas deb qabul qilish sabablarini ko‘rsatdi.
BMP Smart Decision Management advokati Yekaterina Denisova suddan aholining da’vosini rad etishni so‘radi. Himoyachi Vazirlar Mahkamasining qarori va hokimlik qarori to‘liq davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risidagi qonunga muvofiq qabul qilinganini ta’kidladi.
Ariza beruvchilarning har biri hal qiluv qarorlarini bekor qilish to‘g‘risidagi arizani qo‘llab-quvvatladi va suddan da’voni qanoatlantirishni so‘radi. Bundan tashqari, murojaatchilar bog‘da attraksionlarsiz, tinch va osoyishta bo‘lishini so‘rashgan.
Jarayon barcha ishtirokchilarining fikrlarini tinglab, sud yakuniy qaror qabul qilish uchun maslahatlashuvga chiqdi.
Natijada sud fuqarolarning arizasini qanoatlantirishdan bosh tortdi. Sud qarorni Vazirlar Mahkamasi qarori va hokimlik qarori tegishli qonunlar asosida qabul qilingani bilan asosladi.
Sudya qarorni o‘qib eshittirar ekan, investor loyihasida daraxtlar, madaniy meros obyektlari va uchta xalqaro hamkorlik obyekti — Seul bog‘i, Sietl bog‘i va Tinchlik qo‘ng‘irog‘ini asrab-avaylashning barcha muhim jihatlari hisobga olinganini ta’kidladi.
Uning qo‘shimcha qilishicha, agar rekonstruksiya ishlab chiqilgan loyihaga muvofiq amalga oshirilmasa, aholi ikkinchi shikoyat bilan sudga murojaat qilish huquqiga ega.
Shuningdek, sud tomonidan arizachi Aida Muxtorovadan davlat budjeti foydasiga 476 ming so‘m davlat boji undirilishi belgilandi.

Седьмое, заключительное заседание суда по делу Парка Дружбы (бывший Бабура) прошло 26 июля в Ташкентском межрайонном суде по административным делам. Иск жителей Яккасарайского района с требованием признать недействительными постановление правительства Узбекистана и решение хокима города о передаче парка компании BMP Smart Decision Management в управление на 49 лет рассматривался под председательством судьи Азизбека Базарова.
«Газета.uz» подробно освещала первые четыре заседания. Репортаж с пятого и шестого заседаний, а также подробности заключительного заседания мы опубликуем в ближайшее время.
На седьмом заседании адвокат жителей Сабина Сидакова ещё раз перечислила ряд нормативных актов, нарушенных при принятии решений правительства и хокима. Она также предоставила обоснования для принятия вышеизложенных документов недействительными.
Адвокат BMP Smart Decision Management Екатерина Денисова просила суд отказать жителям в удовлетворении иска. Защитник заявила, что постановление Кабинета министров и решение хокимията приняты полностью в соответствии с законом о государственно-частном партнёрстве.
Каждый из заявителей поддержал заявление об отмене решений и попросил суд удовлетворить иск. Кроме того, заявители просили оставить парк в тихом и спокойном виде, без аттракционов.
Выслушав мнения всех участников процесса, суд удалился на совещание для принятия заключительного решения.
В итоге суд отказал в удовлетворении заявления жителей. Суд обосновал решение тем, что постановление Кабмина и решение хокимията приняты на основе соответствующих законов.
Зачитывая решение, судья отметил, что в проекте инвестора учтены все важные моменты по сохранению деревьев, объектов культурного наследия и трёх объектов международного партнёрства — Сеульский парк, парк Сиэтл и Колокол Мира.
Он добавил, что в случае проведения реконструкции не по разработанному проекту жители вправе обратиться в суд с повторной жалобой.
Суд также обязал взыскать государственную пошлину с заявителя Аиды Мухтаровой в размере 476 тысяч сумов в пользу государственного бюджета.