Turkiya parlamenti hayvonlar huquqlari faollarining noroziligiga qaramay, qarovsiz itlarni tutish va ularni boshpanalarga joylashtirish to‘g‘risidagi qonunni qabul qildi. Muxolifat Konstitutsiyaviy sudga murojaat qilishga va’da berdi, deb xabar bermoqda Reuters.
275 nafar deputat hujjatni yoqlab, 224 nafari qarshi ovoz berdi. Qonun hukmron Adolat va taraqqiyot partiyasi tomonidan tayyorlangan.
Agentlikning qayd etishicha, Turkiyada to‘rt millionga yaqin qarovsiz itlar mavjud. Yangi qoidalarga ko‘ra, tajovuzkor xulq-atvorga ega yoki kasalligini davolab bo‘lmaydigan itlar evtanaziya qilinadi. Qonunga qarshilar bu itlar evtanaziyasining ko‘payishiga olib keladi, deb hisoblamoqda.
“Qonun loyihasi konstitutsiyaga yaqqol zid va yashash huquqini himoya qilmaydi”, — dedi Turkiyaning muxolifatdagi Xalq-respublika partiyasi rahbari Ozgyur Ozel. Uning so‘zlariga ko‘ra, shahar munitsipalitetlarida shuncha ko‘p itni ko‘chadan olib ketishga yetarli mablag‘ yo‘q.
“Biz ko‘proq boshpana qurish, emlash, sterilizatsiya qilish va „asrab olish“ bo‘yicha bizdan talab qilinadiganidan ko‘proq narsani qilamiz, ammo bu yukni munitsipalitetlar ega bo‘lgan vakolatlar bilan to‘liq qondirish mumkin emas”, — deya qo‘shimcha qildi u.
Qonunda keltirilgan ma’lumotlarga ko‘ra, bugungi kunda mamlakatda 105 ming it sig‘imiga ega 322 ta hayvonlar boshpanasi mavjud. Bu boshpanasiz hayvonlar sonini kamaytirish uchun zarur bo‘lgan raqamdan ancha kam, deb yozdi Reuters.
Qonun barcha munitsipalitetlarni 2028-yil oxirigacha yillik budjetining kamida 0,3 foizini hayvonlarni reabilitatsiya qilish va boshpanalarni qurish yoki ta’mirlash uchun sarflashni talab qiladi. Vazifalarini bajarmagan munitsipalitet xodimlari 6 oydan 2 yilgacha qamoq jazosiga hukm qilinadi, uy hayvonlarini tashlab ketganlar uchun ma’muriy jarima esa 2000 liradan (60 dollar) 60 ming liraga (1800 dollar) oshiriladi, deya aniqlik kiritdi Anadolu.
So‘nggi bir necha hafta ichida Turkiya shaharlari bo‘ylab qonunga qarshi namoyishlar bo‘lib o‘tdi. Namoyishchilar “Siz ularni o‘ldira olmaysiz” va “Qonunni bekor qiling” yozuvlarini ko‘tardi.
Endilikda qonunni imzolashi kerak bo‘lgan Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdog‘an hujjatni qo‘llab-quvvatlab, mamlakatda “uysiz itlar muammosi” borligini aytdi, deb yozdi AP.
Rasmiylar qonun itlarning ommaviy otilishiga olib kelishini inkor etmoqda. Turkiya adliya vaziri Yilmaz Tunch o‘tgan hafta qarovsiz hayvonlarni “sababsiz” o‘ldirgan har bir kishi jazolanishini aytdi.

Парламент Турции принял закон об отлове бродячих собак и их размещении в приютах, несмотря на протесты защитников прав животных. Оппозиция пообещала подать апелляцию в Конституционный суд, передаёт Reuters.
«За» документ проголосовали 275 депутатов, «против» — 224. Закон был подготовлен правящей Партией справедливости и развития.
В Турции насчитывается около четырёх миллионов бродячих собак, отмечает агентство. По новым правилам, собаки, проявляющие агрессивное поведение или имеющие неизлечимые заболевания, будут усыпляться. Противники закона считают, что он приведёт к росту усыплений собак.
«Законопроект явно неконституционен и не защищает право на жизнь», — заявил лидер оппозиционной Народно-республиканской партии Турции Озгюр Озель. По его словам, у городских муниципалитетов не хватает ресурсов, чтобы забрать такое количество собак с улиц.
«Мы сделаем больше, чем от нас требуется, в плане строительства большего количества приютов, вакцинации, стерилизации и „усыновления“, но невозможно полностью выполнить это бремя с теми полномочиями, которые есть у муниципалитетов», — добавил он.
Согласно данным, которые приводятся в законе, в стране сегодня работают 322 приюта для животных вместимостью в 105 тысяч собак. Это намного меньше того числа, которое необходимо для сокращения числа бездомных животных, пишет Reuters.
Закон требует, чтобы все муниципалитеты до конца 2028 года тратили не менее 0,3% годового бюджета на реабилитацию животных, а также строительство или ремонт приютов. Муниципальные чиновники, не выполнившие свои обязанности, будут приговорены к лишению свободы на срок от 6 месяцев до 2 лет, а административный штраф для тех, кто бросает своих питомцев, будет увеличен с 2000 лир (60 долларов) до 60 тысяч лир (1800 долларов), уточняет Anadolu.
В последние несколько недель в городах по всей Турции прошли протесты против этого закона. Протестующие несли плакаты с надписями «Вы не можете их убивать» и «Отзовите закон».
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, который теперь должен подписать закон, поддержал документ, заявив, что в стране есть «проблема с бездомными собаками», пишет AP.
Власти отрицают, что закон приведёт к массовому отстрелу собак. Министр юстиции Турции Йылмаз Тунч на прошлой неделе сказал, что любой, кто убьёт бездомных животных «без причины», будет наказан.