Yaponiyada guruch zaxiralari sayyohlar oqimi va hosilning pastligi tufayli so‘nggi o‘nyilliklardagi eng past darajaga tushdi, deb yozadi The Guardian.
Yaponiya Qishloq, o‘rmon va baliqchilik vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, xususiy sektor guruch zaxiralari iyun oyida 1,56 million tonnagacha qisqargan, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 20 foizga kam. Bu 1999-yil, ya’ni rasmiylar qiyosiy ma’lumotlarni yig‘ishni boshlagan paytdan beri eng past ko‘rsatkich.
Tashkilot pasayishni 2023-yilda guruch maydonlariga zarba bergan yuqori harorat, suv tanqisligi, shuningdek, mamlakatga kelayotgan sayyohlar talabi bilan bog‘ladi.
O‘tgan yil davomida Yaponiyada guruch iste’moli yetti million tonnagacha oshdi, bu avvalgi yilga nisbatan 100 ming tonnaga ko‘p. Xuddi shu davrda sayyohlar soni ham ortdi: 2024-yilning birinchi yarmida Yaponiyaga 17,78 million mehmon tashrif buyurdi, bu pandemiyadan oldingi davrga nisbatan 1 million kishiga ko‘p.
Vazirlik hisob-kitoblariga ko‘ra, kuniga ikki marta guruch iste’mol qilgan sayyohlar talabning 51 ming tonnaga o‘sishiga hissa qo‘shgan, ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 2,7 barobar ko‘p.
Tanqislik sharoitida guruch narxi 30 yildagi eng yuqori darajaga yetdi, deya qayd etadi nashr. Ulgurji sotuvchilarda zaxiralar tugamoqda, ayrim supermarketlar esa sotib olish hajmini cheklash uchun narxlarni oshirmoqda. Bu holat sentabr oyida bu yilgi hosil bozorga tushgunga qadar davom etishi kutilmoqda.

Запасы риса в Японии упали до самого низкого уровня за последние десятилетия из-за наплыва туристов и низких урожаев, сообщает The Guardian.
По данным Министерства сельского, лесного и рыбного хозяйства Японии, в июне запасы риса в частном секторе упали до 1,56 млн тонн, что на 20% меньше по сравнению с тем же периодом прошлого года. Это самый низкий показатель с 1999 года, когда власти впервые начали собирать сопоставимые данные.
Ведомство объяснило снижение показателей высокими температурами, которые ударили по посевам риса в 2023 году, нехваткой воды, а также спросом со стороны приезжающих в страну туристов.
За последний год потребление риса в Японии выросло до семи миллионов тонн, что на 100 тысяч тонн больше, чем годом ранее. За этот же период увеличилось количество туристов: в первой половине 2024 года Японию уже посетили 17,78 млн гостей, что на 1 млн больше, чем в допандемийные времена.
Министерство подсчитало, что туристы, которые ели рис дважды в день, способствовали увеличению спроса на 51 тысячу тонн, что в 2,7 раза больше по сравнению с предыдущим годом.
На фоне дефицита цена на рис достигла 30-летнего максимума, отмечает издание. У оптовиков заканчиваются запасы злака, и некоторые супермаркеты повышают цены, чтобы таким образом ограничить закупки. Ожидается, что такая ситуация продлится до сентября, когда на рынок поступит урожай этого года.