Futbol bo‘yicha O‘zbekiston olimpiya terma jamoasi bosh murabbiyi Timur Kapadze 30-iyul kuni Dominikan Respublikasi bilan durang o‘ynaganidan so‘ng, 2024-yilda Fransiyada bo‘lib o‘tgan Olimpiada o‘yinlaridagi natijalarini sarhisob qildi.
“Birinchi navbatda bizni qo‘llab-quvvatlagan muxlislarimiz va xalqimizga rahmat aytaman. Jamoa va o‘zimning nomimdan uzr so‘rayman. Birinchi o‘yinda ham, ikkinchi uchrashuvda ham tomoshabinlarni xursand qilishga harakat qildik. Bugun ham g‘alaba qozonishga harakat qildik, afsuski, nasib bo‘lmadi. Qayerdadir omad, qayerdadir mahorat, tajriba yetishmadi. O‘ziga yarasha qandaydir kamchiliklar to‘sqinlik qildi. Keyingi safar o‘yinimiz bilan albatta xursand qilamiz”, — dedi murabbiy.
Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston OTJning Olimpiadaga chiqishi katta yutuq bo‘lgan, biroq jamoa turnirni qandaydir yutuq bilan tark etishni xohlagan.
“Lekin, umuman olganda, keldik, havosini ko‘rdik, tajriba yig‘dik. Har uchala o‘yinda kamchiliklar ham ko‘zga tashlandi, ba’zi joylarda yaxshi lahzalar ham kuzatildi. Biz bundan xulosa chiqarib, yana ham kuchli bo‘lamiz”, — dedi u.
Timur Kapadze tayyorgarlik bilan bog‘liq noqulayliklarni ham aytib o‘tdi. Jamoa birinchi o‘yinini Parijda o‘tkazdi va keyin Nantga (Fransiya poytaxtidan deyarli 400 km uzoqlikda) yo‘l oldi va uchinchi o‘yin uchun yana Parijga qaytdi.
“Biz birinchi uchrashuvni o‘tkazdik, ertasi kuni tayyorgarlikning o‘rniga yo‘lga chiqdik. Bir kun yo‘qotdik. U yerda ham qiyin uchrashuv bo‘ldi, o‘zi bu yerda oson o‘yin bo‘lmadi. Misr bilan o‘yinning ertasiga yana yo‘lga chiqdik — tiklanish o‘rniga yana yo‘lda bo‘ldik”, — dedi mutaxassis.
Bosh murabbiyning fikricha, “jamoa ko‘proq narsaga loyiq edi”.
“Biz bundan ham ko‘piga loyiq edik va kuchimiz yetardi — buni uchala o‘yin ham ko‘rsatdi. Qandaydir epizodlar hal qildi, qayerdadir o‘zimizning xatolar hal qildi, qayerdadir yaxshi imkoniyatlardan foydalana olmadik. Ehtimol, mahorat, omad yoki tajriba yetishmadi. Bu turnir biz uchun katta tajriba bo‘ldi. Futbolchilar, shaxsan men, murabbiylar shtabi bu o‘yinlarni ko‘rib ancha o‘sdi… Agar yana bunaqa vaziyatga tushsak, ancha tajribali va qanday harakat qilishni biladigan bo‘lamiz”, — deya xulosa qildi Timur Kapadze.
Abbosbek Fayzullayev (chapda).Abbosbek Fayzullayev (chapda).
Yarim himoyachi Abbosbek Fayzullayev jamoani qo‘llab-quvvatlagan muxlislarga minnatdorchilik bildirdi.
“Bu juda muhim turnir edi, biz buni juda ko‘p kutdik va yaxshi tayyorgarlik ko‘rgandik. Qaysidir joylarda omad, qaysidir joylarda tajriba yetishmadi. Bunday o‘yinlarda hamma narsani bir lahza hal qiladi, shuning uchun 90 daqiqa davomida konsentratsiyani yo‘qotmay turish kerak”, — dedi u.
Unga ko‘ra, katta yoshli futbolchilar (Eldor Shomurodov, Oston O‘runov va Husniddin Aliqulov) U-23 terma jamoasiga yaxshi qo‘shilib ketdi. “Ammo ular biz bilan uzoq vaqt bo‘lishmagan. 7−10 kunlik tayyorgarlik… ularga ham qiyin, ularni ham tushunsa bo‘ladi. Chunki boshqa tizimdagi futboldan keyin bu yerga moslashish qiyin, lekin ular harakat qilishdi. Baribir ularga tayyorgarlik ko‘rishga ozgina vaqt yetishmadi… Lekin hamma jonini berdi, hech kim bu yerga mag‘lub bo‘lish va guruhda qolish uchun kelmaydi. Menimcha, muxlislar ham buni to‘g‘ri tushunishadi. Biz o‘zbek futboli uchun tarix yaratdik, burilish yasadik. Muxlislar bizni bundan oldin ham qo‘llab-quvvatlashdi, umid qilamanki, bundan keyin ham haqiqiy muxlislar bizni qo‘llashda davom etadilar. Keyingi maqsad jahon chempionatiga chiqish”, — deydi futbolchi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston “S” guruhida Ispaniya (1:2) hamda Misrga (0:1) mag‘lub bo‘ldi, Dominikan Respublikasi bilan durang o‘ynadi (1:1) va turnirni so‘nggi o‘rinda yakunladi.

Главный тренер олимпийской сборной Узбекистана по футболу Тимур Кападзе после ничьей с Доминиканской Республикой 30 июля подвёл итоги выступления команды на Олимпийских играх-2024 во Франции.
«В первую очередь, говорю спасибо зрителям и нашему народу за поддержку. Приношу извинения от имени команды. Мы старались, чтобы обрадовать наших зрителей и в первом матче, и во втором матче. Сегодня тоже старались победить, но, к сожалению, не повезло. Где-то не хватило удачи, где-то не хватило мастерства, не хватило опыта. Некоторые маленькие недостатки становились препятствием. В следующий раз обязательно обрадуем своей игрой», — сказал наставник.
По его словам, выход Узбекистана на Олимпиаду уже стал успехом, но команда хотела покинуть турнир с новыми достижениями.
«Но в целом мы побывали здесь, почувствовали атмосферу, набрались опыта. Во всех трёх матчах бросались в глаза недостатки, где-то были заметны и хорошие моменты. Мы сделаем выводы, станем ещё сильнее», — сказал он.
Тимур Кападзе также указал на неудобства, связанные с передвижением. Команда провела свою первую игру в Париже, а затем отправилась в Нант (почти 400 км от столицы Франции), а третий матч сыграла снова в Париже.
«Мы провели первую встречу, на следующий день вместо подготовки, процесса восстановления мы отправились в путь. Мы потеряли один день. Там тоже была сложная игра, здесь не было простых матчей. На следующий день после игры с Египтом мы снова отправились в путь — вместо восстановления мы снова были в дороге», — сказал специалист.
Главный тренер считает, что «команда заслуживала большего».
«Мы заслуживали большего, нам хватало сил — все три игры это показали. Всё решили какие-то эпизоды, где-то были наши ошибки, где-то не могли воспользоваться хорошими моментами. Возможно, не хватило мастерства, или удачи, или опыта. Этот турнир стал для нас большим опытом. Футболисты, лично я, тренерский штаб выросли на этих играх… Если мы снова окажемся в такой ситуации, мы будем достаточно опытны и будем знать, как действовать», — резюмировал Тимур Кападзе.
Полузащитник Аббосбек Файзуллаев поблагодарил болельщиков за поддержку.
«Это был очень важный турнир, мы его очень сильно ждали и провели хорошую подготовку. В каких-то моментах нам не хватило удачи, в каких-то — опыта. В таких играх всё решает один момент, поэтому в течение 90 минут нельзя терять концентрацию», — отметил он.
По его словам, взрослые игроки (Элдор Шомуродов, Остон Урунов и Хусниддин Аликулов) хорошо влились в команду U-23. «И все же они с нами не были долго. Подготовка за 7−10 дней… для них это тоже сложно, их можно понять. Потому что влиться сюда после футбола в другой системе сложно, но они старались. Но всё равно немного не хватило времени для подготовки для них… Но все отдали все силы, сюда никто не приезжает, чтобы проиграть и остаться в группе. Думаю, что болельщики это тоже поймут. Мы создали историю для узбекского футбола, сделали поворотный момент. Болельщики поддерживали нас, надеюсь, что настоящие болельщики продолжат нас поддерживать и после. Следующая цель — выход на чемпионат мира», — считает футболист.
Напомним, в группе «С» Узбекистан уступил Испании (1:2), Египту (0:1) и сыграл вничью с Доминиканой (1:1), завершив турнир на последнем месте. Обозреватель Дмитрий Поваров отметил, что после такого результата обычно ищут виноватых, но призывал увидеть в команде Тимура Кападзе работу на перспективу футбола Узбекистана.