“O‘zbekiston temir yo‘llari” poyezdlarining kupe vagonlaridagi sovitish tizimi uchun to‘lov chiptalar narxidan chiqarib tashlandi, deb xabar berdi Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi matbuot xizmati.
Iyul oyida shou-biznes vakillari garchi ularning chiptalarida konditsioner ishlashi ko‘zda tutilgan bo‘lsa-da, amalda u ishlamayotganidan shikoyat qilgandi. O‘shanda “O‘ztemiryo‘lyo‘lovchi” kompaniyasi vagon 1991-yilda ishlab chiqarilgani, sovitish tizimi esa 40 darajadan yuqori haroratda yaxshi ishlamasligini ma’lum qilgandi.
Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasining xabar berishicha, temiryo‘l kompaniyasi ustidan shu kabi shikoyatlar avval ham e’lon qilingan. Qo‘mita o‘sha paytda “O‘ztemiryo‘lyo‘lovchi” bo‘yicha tekshiruv o‘tkazishni boshlagan.
Tashkilot taklifi bilan, 19-iyuldan boshlab “O‘ztemiryo‘lyo‘lovchi” kupedagi konditsioner tanlovi uchun to‘lov olishni to‘xtatdi, ya’ni bu summa chipta narxidan olib tashlandi. Bunday holda, xizmat ko‘rsatish belgisi chiptada qolishi kerak.
“Gazeta.uz” manbasining ma’lum qilishicha, kompaniya qo‘mitaga ayni damda konditsioner tizimini almashtirish va yangi vagonlar yetkazib berish uchun yetarli mablag‘ga ega emasligini aytgan, chunki bu qimmat turadi. Biroq qo‘mita ushbu muammoni bartaraf etish bo‘yicha regulyatorga (Transport vazirligi) taklif kiritgan.
Xabarda aytilishicha, konditsioner uchun to‘lov 10−15 ming so‘m bo‘lgan. “O‘zbekiston temir yo‘llari” tahririyatga konditsioner xizmati narxi safar masofasiga bog‘liqligini aytdi: Toshkent-Buxoro — 10 ming so‘m, Toshkent-Urganch — 14 ming so‘m. 19-iyuldan boshlab konditsioner chipta narxini hisoblash koeffitsiyentiga kiritilmagan, ya’ni bu xizmat bepul bo‘ladi, deya tasdiqladi kompaniya.
Qo‘mitaning ta’kidlashicha, iste’molchilar kupelarda ishlamayotgan sovitish tizimi aks etgan surat yoki videoga ega bo‘lsa, ularga yoki “O‘ztemiryo‘lyo‘lovchi"ga murojaat qilishi mumkin. Agar bu tasdiqlansa, da’vogarlar ishlamayotgan konditsionerlar uchun kompensatsiya olishi mumkin.
Qo‘shimcha qilamizki, “O‘zbekiston temir yo‘llari” poyezdlarining platskarta vagonlarida konditsioner mavjud emas.

Наценка за систему кондиционирования в купейных вагонах поездов «Узбекистон темир йуллари» исключена из стоимости билетов при неработающих кондиционерах, сообщила пресс-служба Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей.
В июле представители шоу-бизнеса пожаловались на неработающий кондиционер в поезде, хотя в их билетах была указана эта опция. Компания «Узжелдорпасс» тогда сообщила, что вагон был построен в 1991 году, а система охлаждения работает плохо при температуре выше 40 градусов.
Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей сообщал, что подобные жалобы в адрес железнодорожной компании публиковались и раньше. Комитет тогда начал проводить расследование в отношении «Узжелдорпасс».
По предложению ведомства с 19 июля «Узжелдорпасс» перестала взимать плату за опцию кондиционера в купе, то есть эта сумма вычтена из стоимости билета. При этом отметка об услуге должна остаться в билете.
Как сообщил источник «Газеты.uz», компания сообщила комитету, что на данный момент не имеет достаточных средств для дорогостоящей замены системы кондиционирования и поставки новых вагонов. Однако комитет внёс предложение регулятору (Министерству транспорта), чтобы эту поблему устранили.
В сообщении говорится, что наценка за кондиционер составляла 10−15 тысяч сумов. В компании «Узбекистон темир йуллари» сообщили редакции, что цена на услугу кондиционера зависела от дальности поездки: Ташкент-Бухара — 10 тысяч сумов, Ташкент-Ургенч — 14 тысяч сумов. С 19 июля кондиционер не включается в коэффициент расчёта стоимости билета, то есть эта услуга становится бесплатной, подтвердили в компании.
Комитет отметил, что потребители могут обратиться к ним или в «Узжелдорпасс», если у них есть фото или видео неработающей системы охлаждения в купейных вагонах. Если это подтвердится, заявители могут получить компенсацию за неработающий кондиционер.
Добавим, что в плацкартных вагонах поездов «Узбекистон темир йуллари» кондиционеры не предусмотрены.