O‘zbekistonning doimiy aholisi soni 2024-yil 1-iyul holatiga ko‘ra 37 million 134 ming 200 kishini tashkil etdi. Yil boshidan buyon doimiy aholi sonining o‘sishi 334 ming kishidan ortiqni, 2023-yilning shu davriga nisbatan esa 761,8 ming kishini yoki 2,1 foizni tashkil etdi. Bu haqda Prezident huzuridagi Statistika agentligi hisobotida keltirib o‘tildi.
Birinchi yarimyilliklardagi aholining o‘sish ko‘rsatgichlari.Birinchi yarimyilliklardagi aholining o‘sish ko‘rsatgichlari.
Aholining 18,7 millioni erkak, 18,4 million nafari esa ayollardan iborat. Shahar aholisi 18,9 million kishidan ortiq, qishloq aholisi 18,2 million kishini tashkil qilmoqda.
Aholining o‘rtacha yoshi erkaklarda 28,5 yosh, ayollarda 30 yoshni tashkil etmoqda. Aholining o‘rtacha yoshi bu — aholi yosh tarkibining taxminiy umumiy tavsifi. U umumiy aholi tarkibidagi barcha odamlar yoshlarining o‘rtacha arifmetik qiymati sifatida hisoblanadi.
Jami aholining 32 foizi mehnatga layoqatli yoshdan kichik, 56,4 foizi mehnatga layoqatli yoshda, 11,6 foizi esa mehnatga layoqatli yoshdan katta.
Yosh guruhlari bo‘yicha eng katta ulushni 13,2 million kishi bilan 31−59 yoshdagi aholi tashkil etishda davom etmoqda. 14−30 yoshdagilar — 9,6 million, 5−13 yoshli bolalar — 6,1 million, 4 yoshgacha bo‘lgan bolalar — 4,3 million va 60 yosh va undan katta aholi — 3,4 million kishini tashkil etmoqda.
Erkaklar orasida besh yoshgacha bo‘lgan bolalar eng katta ko‘rsatkichni — 2,3 million kishini, 60−64 yoshlilar esa eng kami — 657 ming kishini tashkil etdi. Ayollar orasida ham eng katta ko‘rsatkich besh yoshgacha bo‘lgan qizlar bo‘ldi — 2,1 million kishi, eng kam ayollar soni 60−64 yosh guruhida qayd etilgan — 736 ming kishi.
Hisobotda tug‘ilishda kutilayotgan umr ko‘rish ko‘rsatkichi ham keltirilgan. Tug‘ilishda kutilayotgan umr davomiyligi — tug‘ilgan (0 yoshdagi) insonlarning kutilayotgan o‘rtacha umr ko‘rish yillari soni. Bunda ushbu ko‘rsatkich hisoblangan yildagi yoshlar bo‘yicha o‘lim darajasi saqlanib qoladi deb hisoblanadi. Bu ko‘rsatkich 2023-yil oxirida erkaklar uchun 72,5 yosh, ayollar uchun 76,9 yoshni tashkil etdi. Bundan tashqari, agar shahar va qishloqda erkaklarning umr ko‘rish davomiyligi deyarli bir xil bo‘lsa — mos ravishda 72,6 va 72,3 yosh, ayollar uchun farq bir yarim yilni tashkil etdi — shaharda 77,5 va qishloqda 76 yosh.
O‘zbekistonda aholi zichligi har kvadrat kilometrga 82,7 nafar kishini tashkil etdi. Bu 2023-yilning shu davriga nisbatan 1,7 kishiga ko‘p (2023-yil 1-iyul holatiga 1 kv kilometrga 81 kishi edi). Hududlar kesimida aholining eng yuqori zichligi Toshkent shahrida 6864,4 nafar, Andijon viloyatida 796,4 nafar, Farg‘ona viloyatida 606,3 nafarni tashkil etdi. Eng past ko‘rsatkichlar Navoiy viloyatida — 9,8 va Qoraqalpog‘iston Respublikasida — 12,1 kishini tashkil etdi.
Hududlar kesimida eng ko‘p doimiy aholi Samarqand viloyatida 4,25 million kishi, Farg‘ona viloyatida 4,1 million kishi, Qashqadaryo viloyatida 3,6 million kishini tashkil qildi. Eng kam aholi Sirdaryo viloyatida — 922,1 ming kishi, Navoiy viloyatida — 1,1 million kishi va Jizzax viloyatida — 1,5 million kishi qayd etildi.
O‘zbekistonda so‘nggi olti oyda qizlardan ko‘ra ko‘proq o‘g‘il bolalar tug‘ilgan.O‘zbekistonda so‘nggi olti oyda qizlardan ko‘ra ko‘proq o‘g‘il bolalar tug‘ilgan.
Tug‘ilish
Yanvar iyun oylarida tirik tug‘ilganlar soni 419,9 ming nafarni tashkil etib, ularning 218,1 ming nafari o‘g‘il, 201,8 ming nafari esa qiz bo‘ldi. Tug‘ilganlar soni shaharlarda 212,3 ming kishiga, qishloq joylarda 207,6 ming kishiga yetdi.
2024-yilning yanvar-iyun oylarida qayd etilgan tug‘ilishlarni chaqaloqlar soni bo‘yicha tahlil etilganda, quyidagi ulushga ega bo‘lganligi kuzatildi: 1 nafar tug‘ilganlar 97,7 foizni, 2 nafar tug‘ilganlar (egizaklar) 2,2 foizni, 3 nafar va undan ortiq tug‘ilganlar 0,1 foizni tashkil etdi.
Tug‘ilgan chaqaloqlar otasining yoshi bo‘yicha 9,9 foiz chaqaloqlar otasining yoshi 25 yoshgacha, 82,9 foizining otasi 25−39 yoshlarga hamda 7,2 foiz chaqaloqlarning otasi 40 yosh va undan katta yoshdagilar hissasiga to‘g‘ri kelgan. Shuningdek, tug‘ilgan chaqaloqlar onasining yoshi bo‘yicha 37,4 foiz chaqaloqlar onasining yoshi 25 yoshgacha, 61,3 foizining onasi 25−39 yoshlarga hamda 1,3 foiz chaqaloqlarning onasi 40 yosh va undan katta yoshdagilardan iborat bo‘lgan.
Tug‘ilganlarni ulushi ko‘p bo‘lgan hududlar qatorida Samarqand viloyati (12 foiz), Farg‘ona viloyati (11,2 foiz), Qashqadaryo viloyati (10,5 foiz), Andijon viloyati (9,2 foiz) va Surxondaryo viloyati (9 foiz) o‘rin oldi.
Tug‘ilish darajasi Sirdaryo viloyatida (2,5 foiz), Navoiy viloyatida (2,9 foiz), Jizzax viloyatida (4,4 foiz), Xorazm viloyatida (4,5 foiz) va Qoraqalpog‘istonda (4,5 foiz) nisbatan past bo‘ldi.
O‘lim
Yanvar-iyun oylarida vafot etganlarning umumiy soni 81,4 ming kishini, ularning 44,4 mingini erkaklar, 37 ming nafarini ayollar tashkil etdi. Shaharlarda xuddi shunday ko‘rsatkichlar 46 ming kishini, qishloq joylarda esa 35,4 ming kishini tashkil etdi.
aholi, doimiy aholi soni, миграция, никоҳ, o‘lim
Yuqoridagi grafikdan 2024-yilning birinchi yarmida o‘limlar soni o‘tgan to‘qqiz yillikning xuddi shu davrlariga, jumladan, koronavirus pandemiyasini o‘z ichiga olgan 2020, 2021 va 2022-yillarga nisbatan ko‘proq ekani ma’lum bo‘ldi. “Gazeta.uz” bu borada Sog‘liqni saqlash vazirligidan izoh so‘radi.
Olti oy davomida qayd etilgan o‘lim holatining 58,4 foizi — qon aylanish tizimi kasalliklaridan, 9,4 foizi — o‘simtalardan, 6,6 foizi — nafas olish a’zolari kasalliklaridan, 5,3 foizi — baxtsiz hodisa, zaharlanish va jarohatlanishlardan, 4,1 foizi — ovqat hazm qilish a’zolari kasalliklaridan, 1,1 foizi — yuqumli va parazitar kasalliklardan, 15,1 foizi boshqa kasalliklardan vafot etgan.
Hududlar kesimida o‘limning eng yuqori ko‘rsatkichi Toshkent shahrida — 5,2 promille, Toshkent viloyatida — 5 promille, eng past ko‘rsatkich — 3,9 promille Jizzax viloyatida qayd etilgan.
O‘lim holatlarining eng katta ulushi Samarqandda — 10,9 foiz, Farg‘ona — 10,4 foiz viloyatlarda, Toshkent shahrida — 9,7 foiz, Andijonda — 9,3 foiz va Qashqadaryoda — 9,1 foiz viloyatlarda qayd etilgan.
O‘limlar sonining ulushi nisbatan kam Sirdaryo viloyatida 2,5 foiz, Navoiy viloyatida 2,8 foiz, Jizzax viloyatida 3,6 foiz, Xorazm viloyatida 5,2 foiz va Buxoro viloyatida esa 5,4 foizni tashkil etgan.
Nikohlar
Ro‘yxatga olingan nikohlar soni o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 1200 taga kamaygan holda 97,4 mingtani tashkil etdi, shundan 50,1 mingtasi yoki 51,4 foizi shaharlarda, 47,3 mingtasi yoki 48,6 foizi qishloqlarda ro‘yxatga olingan.
Nikohda ayollarning o‘rtacha yoshi 22,9 yosh, erkaklarning o‘rtacha yoshi 27,8 yoshni tashkil qildi.
Nikohlarning eng yuqori foizi Samarqand viloyatida — 10,5 foiz, Qashqadaryo viloyatida — 10,1 foiz, Farg‘ona viloyatida — 10 foiz, Toshkent shahrida — 9,2 foiz va Surxondaryo viloyatida — 8,3 foizni tashkil etdi.
Nikohlar sonining nisbatan past ulushi Sirdaryo viloyatida — 2,5 foiz, Navoiy viloyatida — 2,7 foiz, Jizzax viloyatida — 3,6 foiz, Buxoro viloyatida — 6 foiz va Qoraqalpog‘istonda — 6,6 foizni tashkil etadi.
Ajralishlar
Birinchi yarim yillikda ajralishlar soni 22,5 mingtani tashkil etdi. So‘nggi to‘rt yil ichida ularning o‘rtacha soni sezilarli darajada oshdi. Ajralishlarning umumiy sonidan 13,8 mingtasi shaharlarda (61,6 foiz), 8,6 mingtasi qishloq joylarda (38,4 foiz) qayd etilgan.
6 oyda farzandsiz nikohdan ajralishlar soni 10 479 tani, 1 nafar farzand bilan nikohdan ajralishlar soni 6616 tani, ikki va undan ortiq bola bilan ajrashganlar 5372 tani tashkil etdi. Ajrashgan erkaklarning o‘rtacha yoshi 37,1 yoshni, ayollarniki 32,2 yoshni tashkil etdi.
Nikohdan ajralishlarning eng ko‘p ulushi Toshkent shahrida 13,1 foizga, Andijon viloyatida 10,6 foizga, Farg‘ona viloyatida 10,5 foizga, Toshkent viloyatida 10,2 foizga va Samarqand viloyatida 10,1 foizga teng bo‘ldi.
Nikohdan ajralishlar sonining ulushi nisbatan kam ulushi Navoiy viloyatida 2,6 foiz, Sirdaryo viloyatida 3,4 foiz, Jizzax viloyatida 3,7 foiz, Qoraqalpog‘iston Respublikasida esa 4,0 foiz va Xorazm viloyatida 4,4 foizni tashkil etgan.
Migratsiya
Olti oy davomida O‘zbekistonga 116,6 ming kishi, jumladan, 50,7 ming erkak, 65,9 ming ayol keldi. Shaharga kelganlar soni 87 ming nafarga, qishloq joylariga 29,6 ming kishiga yetdi.
Xorijdan O‘zbekistonga doimiy yashash uchun kelganlarning eng katta ulushi (ularning umumiy soniga nisbatan foizda) Rossiya Federatsiyasi (36,1 foiz) va Qozog‘iston (24,1 foiz) davlatlaridan kelganlar hissasiga to‘g‘ri keladi. Kelganlarning 10,7 foizi Tojikistondan, 7,2 foizi Qirg‘izistondan, 2 foizi Turkmanistondan, 19,9 foizi boshqa mamlakatlardan kelganlar.
Yosh guruhlari bo‘yicha: ko‘chib kelganlarning 10,8 foizi mehnatga layoqatli yoshga to‘lmagan, 81,7 foizi mehnatga layoqatli yoshdagilar, 7,5 foizi mehnatga layoqatli yoshdan kattalar.
Immigrantlarning eng katta ulushi Toshkent shahri (38,2 foiz), Toshkent viloyati (13,3 foiz), Samarqand viloyati (6,1 foiz), Navoiy viloyati (5,1 foiz) va Qashqadaryo viloyatida (4,9 foiz).
O‘zbekistonni olti oy davomida tark etganlar soni 120,6 ming kishini, jumladan, 52,8 ming nafari erkaklar, 67,8 ming nafari ayollarni tashkil qildi. Shahardan chiqib ketganlar 83,9 ming kishini, qishloq joylardan ketganlar 36,7 ming kishini tashkil etdi.
Yosh guruhlari bo‘yicha: Ketganlarning 11,2 foizi mehnatga layoqatli yoshga to‘lmagan, 81 foizi mehnatga layoqatli yoshdagilar, 7,8 foizi mehnatga layoqatli yoshdan kattalardir.
O‘zbekistondan xorijiy davlatlarga doimiy yashash uchun ketayotganlarning asosiy ulushi Qozog‘istonga to‘g‘ri keladi (81,5 foiz). Undan keyingi o‘rinlarda Rossiya (15 foiz), Qirg‘iziston (0,7 foiz), Janubiy Koreya (0,7 foiz), Turkmaniston (0,3 foiz), boshqa davlatlar (1,8 foiz).
Ko‘chib ketganlarning eng ko‘p ulushi Toshkent shahrida 29,5 foizga, Toshkent viloyatida 11,5 foizga, Qashqadaryo viloyatida 7,3 foizga, Samarqand viloyatida 6,7 foizga va Qoraqalpog‘iston Respublikasi 6,0 foizga teng bo‘lgan.
Ko‘chib ketganlar sonining ulushi nisbatan kam Namangan viloyatida 2,2 foiz, Sirdaryo viloyatida 3,2 foiz, Jizzax viloyatida 3,7 foiz, Andijon viloyatida 3,7 foiz va Buxoro viloyatida esa 5,0 foizni tashkil etgan.

Численность постоянного населения Узбекистана на 1 июля 2024 года составила 37 миллионов 134,2 тысячи человек. Таким образом, с начала года прирост постоянного населения составил более 334 тысячи человек, а к аналогичному периоду 2023 года — 761,8 тысячи человек, или 2,1%. Об этом говорится в отчёте Агентства статистики при президенте.
Общий прирост населения в первых полугодиях указанных годов, в тысячах.
Среди населения насчитывается 18,7 миллиона мужчин и 18,4 миллиона женщин. Городское население составляет более 18,9 миллиона человек, сельское — 18,2 миллиона человек.
Средний возраст населения составляет 28,5 лет для мужчин, 30 лет — для женщин. Средний возраст населения представляет собой приблизительное
общее описание возрастного состава населения. Он рассчитывается как среднеарифметическое значение возраста всех людей в общей популяции.
Среди общего числа моложе трудоспособного возраста — 32% населения, в трудоспособном возрасте — 56,4%, старше трудоспособного возраста 11,6%.
По возрастным группам наибольшую долю по-прежнему занимает население в возрасте 31−59 лет — 13,2 миллиона человек.
Далее следуют молодёжь (14−30 лет) — 9,6 миллиона, дети в возрасте 5−13 лет — 6,1 миллиона, дети в возрасте до 4 лет — 4,3 миллиона и население в возрасте 60 лет и старше — 3,4 миллиона человек.
Среди мужчин дети до пяти лет составили наибольший показатель — 2,3 миллиона человек, наименьший — 60−64-летние, их оказалось 657 тысячи. Среди женщин наибольший показатель тоже составили девочки в возрасте до пяти лет — 2,1 миллиона человек, наименьшее количество женщин отмечено в возрастной группе 60−64-летних — 736 тысячи человек.
В отчёте также приводится цифра ожидаемой продолжительности жизни при рождении. По итогам 2023 года она составила 72,5 лет для мужчин и 76,9 лет для женщин. При этом если ожидаемая продолжительность жизни мужчин в городе и в селе почти не разнится — 72,6 и 72,3 года соответственно, то у женщин разница составляет полтора года — 77,5 в городе и 76 в селе.
Плотность населения по Узбекистану составила 82,7 человекна один квадратный километр. Это на 1,7 человека больше, если сравнить с аналогичным периодом 2023 года (81 человек на 1 кв. км на 1 июля 2023 года). В разрезе регионов наибольшая плотность населения составила 6864,4 человека в Ташкенте, 796,4 — в Андижанской области, 606,3 — в Ферганской области. Наиболее низкие показатели зафиксированы в Навоийской области — 9,8 и Республике Каракалпакстан — 12,1 человека.
Наибольшая численность постоянного населения по областям составляет 4,25 миллиона человек в Самаркандской области, 4,1 миллиона человек — в Ферганской области, 3,6 миллиона человек — в Кашкадарьинской области. Наименьшая численность населения зафиксирована в Сырдарьинской области — 922,1 тысячи человек, Навоийской области -1,1 миллиона человек и Джизакской области — 1,5 миллиона человек.
Рождаемость
Число живорождений в январе-июне составило 419,9 тысячи детей, из них мальчики — 218,1 тысячи, девочки — 201,8 тысячи. Число родившихся в городской местности достигло 212,3 тысячи человек, сельской местности — 207,6 тысячи.
Каждый месяц за минувшие полгода в Узбекистане рождалось больше мальчиков, чем девочек.
При анализе числа рождений было отмечено следующее распределение: рождение одного ребёнка составило 97,7%, двух детей — 2,2%, трёх и более детей — 0,1%.
Среди отцов 9,9% находились в возрасте до 25 лет, 82,9% — в возрасте 25−39 лет и 7,2% пребывали в возрасте 40 лет и старше. Возраст матерей у 37,4% новорождённых был до 25 лет, у 61,3% возраст составлял 25−39 лет и у 1,3% младенцев матери находились в возрасте 40 лет и старше.
Наибольшая доля рождаемости была отмечена в Самаркандской области — 12%, Ферганской области — 11,2%, Кашкадарьинской области — 10,5%, Андижанской области — 9,2% и Сурхандарьинской области — 9%.
Процент рождаемости относительно невысок в Сырдарьинской области — 2,5%, Навоийской области — 2,9%, Джизакской области — 4,4%, Хорезмской области — 4,5% и Каракалпакстане — 4,5%.
Смертность
Общее число умерших в январе-июне составило 81,4 тысячи человек, в том числе мужчин — 44,4 тысячи, женщин — 37 тысячи. В городах эти же значения составили 46 тысяч человек, в сельской местности — 35,4 тысячи.
Умершие среди населения в первых полугодиях указанных годов, в тысячах.
Отметим, из графика выше следует, что число умерших в первом полугодии 2024 года больше, чем за аналогичные периоды предыдущих девяти лет, включая 2020, 2021 и 2022 годы, на которые пришлась пандемия коронавируса. «Газета.uz» запросила комментарий по этому поводу в Министерстве здравоохранения.
Среди зарегистрированных за полугодие смертей основными их причинами стали болезни системы кровообращения — 58,4% случаев, новообразования — 9,4% случаев, болезни органов дыхания — 6,6%, несчастные случаи, отравления и травмы — 5,3%, болезни органов пищеварения — 4,1%, инфекционные и паразитарные заболевания — 1,1%, другие болезни — 15,1%.
По регионам самая высокая смертность зафиксирована в Ташкенте — 5,2промилле, Ташкентской области — 5 промилле, самый низкий показатель составил 3,9 промилле в Джизакской области.
Наибольшая доля летальных исходов была отмечена в Самаркандской — 10,9%, Ферганской — 10,4% областях, Ташкенте — 9,7%, Андижанской — 9,3% и Кашкадарьинской — 9,1% областях.
Доля летальных исходов сравнительно невелика в Сырдарьинской — 2,5%, Навоийской — 2,8%, Джизакской — 3,6%, Хорезмской — 5,2% и Бухарской — 5,4% областях.
Браки
Количество зарегистрированных браков составило 97,4 тысяч, по сравнению с соответствующим периодом предыдущего года уменьшившись на 1200. Из них 50,1 тысячи, или 51,4%, зарегистрировано в городской местности, 47,3 тысячи, или 48,6%, — в сельской местности.
Средний возраст женщин, вступивших в брак, составил 22,9 лет, а средний возраст мужчин — 27,8 лет.
Самый высокий процент браков был отмечен в Самаркандской области — 10,5%, Кашкадарьинской области — 10,1%, Ферганской области — 10,0%, Ташкенте — 9,2% и Сурхандарьинской области — 8,3%.
Относительно невысокая доля числа браков в Сырдарьинской области — 2,5%, Навоийской области — 2,7%, Джизакской области — 3,6%, Бухарской области — 6% и Каракалпакстане — 6,6%.
Разводы
Число разводов за полугодие составило 22,5 тысячи. За последние четыре года значительно их среднее количество увеличилось. Среди общего числа разводов 13,8 тысячи было зарегистрированов в городах (61,6%), а 8600 — в сельской местности (38,4%).
Число разводов пар без детей составило 10,5 тысячи случаев, с одним ребёнком — 6616 случаев, с двумя и более детьми — 5372 случая. Средний возраст разведённых мужчин составил 37,1 года, женщин — 32,2 года.
Самый высокий процент разводов составил 13,1% в Ташкенте, 10,6% — в Андижанской области,10,5% — в Ферганской области, 10,2% — в Ташкентской области и 10,1% — в Самаркандской области.
Число разводов сравнительно невелико в Навоийской — 2,6% от общего числа разводов, Сырдарьинской — 3,4%, Джизакской — 3,7% областях, Каракалпакстане — 4% и Хорезмской области — 4,4%.
Миграция
Количество прибывших в Узбекистан за первые полугодия указанных годов, в тысячах.
За полгода в Узбекистан прибыли 116,6 тысячи человек, в том числе мужчин — 50,7 тысячи, женщин — 65,9 тысячи. Число прибывших в городскую местность достигло 87 тысячи, сельскую местность — 29,6 тысячи человек.
Наибольшая доля прибывших на постоянное место проживания в Узбекистан из-за рубежа (в % к их общему количеству) приходится на прибывших из Российской Федерации (36,1%) и Казахстана (24,1%). Из Таджикистана зарегистрировано 10,7% прибывших, Кыргызстана — 7,2%, Туркменистана — 2%, других стран -19,9%.
По возрастным группам: 10,8% прибывших были моложе трудоспособного возраста, 81,7% — в трудоспособном возрасте, 7,5% — старше трудоспособного возраста.
Наибольшая доля иммигрантов — в Ташкенте (38,2%), в Ташкентской области (13,3%), в Самаркандской области (6,1%), в Навоийской области (5,1%) и в Кашкадарьинской области (4,9%).
Количество выбывших из Узбекистана за первые полугодия указанных годов, в тысячах
Количество выбывших из Узбекистана за полгода составило 120,6 тысяч человек, в том числе мужчин — 52,8 тысячи, женщин — 67,8 тысячи. Выехавшие из городов составили 83,9 тысячи человек, из сельской местности — 36,7 тысячи человек.
По возрастным группам: 11,2% выбывших были моложе трудоспособного возраста, 81% — в трудоспособном возрасте, 7,8% — старше трудоспособного возраста.
Основная доля выбывших на постоянное место проживания из Узбекистана в зарубежные страны приходится на Казахстан (81,5%). Далее следуют Российская Федерация (15%), Кыргызстан (0,7%), Южная Корея (0,7%), Туркменистан (0,3%), другие страны (1,8%).
Наибольшая доля уехавших приходится на Ташкент — 29,5%, Ташкентскую область — 11,5%, Кашкадарьинскую область — 7,3%, Самаркандскую область — 6,7% и Каракалпакстан — 6%.
Их доля сравнительно невелика в Наманганской области — 2,2%, в Сырдарьинской области — 3,2%, в Джизакской области — 3,7%, в Андижанской области — 3,7% и в Бухарской области — 5%.