Afg‘onistonda ishlab chiqarilgan, anor sharbati qo‘shilgan Royal nomli gazlangan ichimlik sifat talablariga javob bermaydi, deb xabar berdi O‘zbekiston Texnik jihatdan tartibga solish sohasida nazorat inspeksiyasi (sobiq “O‘zstandart” agentligi).
Inspeksiya tomonidan o‘tkazilgan laboratoriya tekshiruvi ichimlik tarkibidagi “E122 azorubin” bo‘yog‘ining miqdori oshib ketganini ko‘rsatdi, deyiladi xabarda.
Sharbat markirovka bo‘yicha “Oziq-ovqat mahsulotlarini tamg‘alash yuzasidan uning xavfsizligi to‘g‘risidagi umumiy texnik reglament“ning 8, 36, 53 va 58-bandlari talablariga nomuvofiqligi aniqlangan.
Xususan, reglamentning 36-bandiga muvofiq, tarkibida rang beruvchilar (Ye122 azorubin, Ye104 sariq xinolin, FCF E110 sariq “quyosh botishi”, AS Ye129 qizil maftunkor, 4R Ye124 ponso va Ye102 tartrazin) oziq-ovqat mahsulotlari uchun “Tarkibida rang beruvchi (rang beruvchilar) mavjud, ular bolalarning faolligiga va diqqatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin” degan ogohlantiruvchi yozuv yozilishi kerak.
Inspeksiyaning qayd etishicha, yuqoridagi me’yoriy hujjatlarga rioya qilmaslik texnik jihatdan tartibga solish, standartlashtirish, metrologiya va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risidagi qonun hujjatlarini buzish hisoblanadi.
Xabarda ichimlikni savdodan olib tashlash bo‘yicha qanday choralar ko‘rilishi aytilmagan.
Yaqinda Qozog‘iston Sog‘liqni saqlash vazirligining Sanitariya-epidemiologiya nazorati qo‘mitasi Afg‘onistonda ishlab chiqarilgan Royal, Paradise, Mani, Pure va va “Oltin hayot” ichimliklarini tekshirgan va markirovkalash talablari buzilganini aniqlagandi: E122 azorubin bo‘yoq moddasining tarkibi, ozuqaviy qiymati ko‘rsatkichlari, ishlab chiqarish sanasi va yaroqlilik muddati to‘g‘risida ogohlantiruvchi yozuvning yo‘qligi.
Qozog‘istondagi savdo korxonalariga ushbu mahsulotlarni ruxsatnomasiz xarid qilmaslik haqida ogohlantirilgan, biroq o‘sha paytda ichimliklarni sotish taqiqlanmagandi.
Qirg‘izistonda iyul oyining boshida “Oltin hayot” ichimligida ham E122 azorubin bo‘yog‘i borligi aniqlangan. Chakana savdo tarmoqlari rahbarlariga ushbu mahsulotlarni sotishni taqiqlash to‘g‘risida buyruq berilgan.
O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologiya osoyishtaligi va aholi salomatligini muhofaza qilish qo‘mitasi iyul oyi boshida O‘zbekistonga olib kirilayotgan Royal va boshqa ichimliklarning har bir partiyasi laboratoriya tekshiruvidan o‘tkazilayotgani, natijada zararli moddalar aniqlanmagani haqida xabar bergandi.

Газированный напиток с гранатовым соком Royal, который производится в Афганистане, не соответствует требованиям качества, заявила Инспекция по контролю в области технического регулирования Узбекского агентства по техническому регулированию (бывшее Агентство «Узстандарт»).
Лабораторное исследование, проведённое инспекцией, показало, что в составе напитка превышено содержание красителя «азорубин E122», говорится в сообщении.
Маркировка на упаковке напитка не отвечает требованиям Общего технического регламента о безопасности пищевой продукции в части её маркировки, а именно его пунктов 8, 36, 53 и 58.
В частности, пункт 36 предписывает, что на упаковке пищевых продуктах, содержащих азорубин Е122 и другие красители, должна наноситься предупреждающая надпись: «Содержит краситель (красители), который (которые) может (могут) оказывать отрицательное влияние на активность и внимание детей».
Пункт 8 описывает требования к содержанию маркировки, пункт 53 — к наименованию и месту нахождения изготовителя (производителя), пункт 58 — к наименованию и адресу импортера.
Инспекция отметила, что несоблюдение вышеуказанного регламента считается нарушением законов о техническом регулировании, стандартизации, метрологии и защите прав потребителей.
Какие меры будут приняты для изъятия напитка из торговли, не уточняется.
На днях Комитет санитарно-эпидемиологического контроля Минздрава Казахстана проверил напитки Royal, Paradise, Mani, Pure и «Золотая жизнь» афганского производства и также обнаружил нарушение требований маркировки: отсутствие предупреждающей надписи о содержании красителя «азорубин Е122, указания состава, показателей пищевой ценности, даты изготовления и срока годности.
Предприятия торговли Казахстана предупредили не закупать эту продукцию без разрешительных документов, однако запрета на продажу напитков на тот момент не было.
В начале июля в Кыргызстане в напитке «Золотая жизнь» также было выявлено наличие красителя «азорубин Е122». Руководителям торговых сетей были выданы предписания о запрете продажи этой продукции.
Комитет санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья при Минздраве Узбекистана в начале июля сообщал, что каждая партия напитков Royal и других при ввозе в Узбекистан проходит лабораторные проверки, по результатам которых вредные вещества выявлены не были.
Тем не менее, комитет планировал провести повторный отбор проб продукции со вкусом граната для лабораторных исследований.