Toshkent metropolitenining ikkita bekatida — “Alisher Navoiy” va “Paxtakor"da yangilangan navigatsiya elementlari o‘rnatildi, deyiladi loyiha tashabbuskori bo‘lgan TBC Bank va Payme press-relizida.
Ishlab chiqish transport tizimlari va navigatsiya yechimlari bo‘yicha mashhur dizayner, “Gorbunov byurosi"ning badiiy rahbari Ilya Birman tomonidan amalga oshirildi. U butun dunyo bo‘ylab transport sxemalari, veb-saytlar, ilovalar va jamoat joylarida navigatsiya tizimlarini ishlab chiqadi.
Yangi tizim metroga kirish va chiqishda raqamlashni joriy etish yo‘lidagi birinchi qadamni qo‘ydi, deyiladi xabarda.
“Navigatsiya yangilanishi tarixi Toshkent metropoliteni yo‘lovchilari har kuni duch keladigan muammolarni payqashdan boshlangan. Chiqish va o‘tkazmalar haqida aniq ma’lumotlar yo‘qligi sababli ko‘pchiligi o‘nlab yillar davomida yangilanmagan eski ko‘rsatkich va sxemalar samarasiz va noqulay bo‘lib qolgandi”, — dedi loyiha tashabbuskorlari.
“Yer ostida payti qayerda ekaningizni aniqlab olish oson emas, shuning uchun ma’lumotlar navigatsiya qilishga yordam berishi juda muhim. Navigatsiya tizimi o‘zini samarali qoplaydi: odamlar shaharni yaxshiroq tushuna boshlasa, jamoat transportidan foydalanish ehtimoli ko‘payadi”, — ta’kidlanadi xabarda.
Metroning yangilangan va yagona sxemasini yaratish tashabbusining asosiy maqsadi — bekatlar arxitektura muhitini buzmaydigan, lekin yo‘lovchilar uchun navigatsiyani imkon qadar soddalashtiradigan intuitiv tizim yaratish, deyiladi relizda.
Xabarda ta’kidlanishicha, ishni boshlashdan oldin yangi sxema qanday savollarga javob berishi kerakligini tushunib olish muhim edi:
- Ko‘chadan metroga kirish qayerda?
- Bu qaysi stansiya va qaysi yo‘nalishda?
- O‘tish stansiyasiga to‘g‘ri platformani qanday topish mumkin?
- Poyezd platformaning qaysi tomonidan keladi?
- Kerakli tarafga chiqish yoki boshqa yo‘lga o‘tish uchun platforma bo‘ylab qaysi yo‘ldan borish kerak?
- Qanday qilib shaharning to‘g‘ri joyidan chiqish mumkin?
Toshkent metropoliteni uchun o‘ziga xos grafik til ishlab chiqilgan. “Element shakllari, ranglari, shriftlari va piktogrammalarini tanlash madaniy va estetik xususiyatlarga bog‘liq”, — deyiladi xabarda.
Raqamlash. Yangi tizim kirish va chiqishlarning aniq raqamlanishi, Toshkent arxitekturasini hisobga olgan holda yaratilgan yangilangan sxema va belgilar, shuningdek, har bir metro liniyasi uchun o‘ziga xos rang bilan belgilangan yangi rang tizimini o‘z ichiga oladi. Raqamlash oriyentatsiyani osonlashtiradi: yo‘lovchilar tezda to‘g‘ri chiqish yo‘lini topishlari, uchrashuvlarni belgilashlari va qayerga borishni tushunishlari mumkin.
Raqamlash butun o‘tish uzelini qamrab oladi: masalan, Paxtakor — Alisher Navoiy uzelida chiqishlar raqamlanishi 1 dan 7 gacha bo‘ladi. Chiqishlar shahar markaziga (Amir Temur haykali) qaratilganidan boshlab soat yo‘nalishi bo‘yicha raqamlangan.
Rang tizimi va piktogramma. Chiziq naqshidan eng kichik belgigacha bo‘lgan barcha elementlarda bitta rang tizimidan foydalaniladi. Birinchi uchta chiziq odatiy ranglarni saqlab qoldi — qizil, ko‘k va yashil, to‘rtinchi qator esa oltin rangga ega bo‘ldi. Piktogrammalar va qator raqamlari belgilari o‘zbeklarning an’anaviy sakkiz qirrali yulduzi va paxta tasviriga ishora qiladi.
Shrift. Shriftni tanlashda bir nechta omillar hisobga olindi: ekspressivlik, Toshkent shahrining o‘ziga xos xususiyatlariga muvofiqligi va navigatsiyadagi funksionallik. Shrift o‘qishga qulay bo‘lishi va o‘zbek tilidagi apostroflarning tez-tez ishlatilishiga mos bo‘lishi kerak.
“Shahar va metro navigatsiyasi murakkab va qiziqarli ish. Bir tomondan, belgilar va diagrammalarning sof funksional vazifalari bor: odamlar chiptalar kassasi qayerdaligini, qaysi poyezd qayerdaligini, qancha stansiya borligini bilishlari uchun. Boshqa tomondan, hissiy tomon ham bor: har kimga o‘zini yo‘qolib qolgandek his qilish yoqimsiz, ayniqsa yer ostida, navigatsiya g‘amxo‘rlik, o‘ychanlik va tartib tuyg‘usini yaratishi kerak. Va bularning barchasiga qo‘shimcha ravishda, belgilar ko‘rinishni buzmasligi, bekatlar arxitekturasi bilan bahslashmasligi, aksincha, uni bezashi va boyitishi muhimdir. Hozir biz poytaxt aholisi va mehmonlari uchun butun metro ravshan va qulay bo‘lishi uchun kerak bo‘lganda takomillashtirishga to‘liq tayyor holda birinchi qadamni qo‘ymoqdamiz”, — dedi Ilya Birman.
“Poytaxt metro navigatsiyasining yangi yagona dizayni shahar bo‘ylab kundalik sayohatni yaxshilashga qo‘shgan hissamizdir, chunki qulay va tushunarli navigatsiya shahar hayotining muhim qismi. Umid qilamizki, bu sayohatni yanada qulayroq qiladi”, — izoh berdi TBC Bank va Payme`ning marketing bo‘yicha direktori Nodira Shermatova.

Элементы обновлённой навигации были установлены на двух станциях Ташкентского метрополитена — «Алишер Навои» и «Пахтакор», говорится в пресс-релизе TBC Bank и Рayme, выступивших инициаторами проекта.
Разработкой занимался известный дизайнер транспортных систем и навигационных решений, арт-директор «Бюро Горбунова» Илья Бирман. Он проектирует транспортные схемы, сайты, приложения и системы навигации в общественных местах по всему миру.
В новой системе сделан первый шаг к введению нумерации входов и выходов из метро, отмечается в сообщении.
«История обновления навигации началась с осознания проблем, с которыми ежедневно сталкиваются пассажиры ташкентского метрополитена. В связи с отсутствием чёткой информации о выходах и пересадках, старые указатели и схемы, многие из которых не обновлялись десятилетиями, стали неэффективными и неудобными», — рассказали инициаторы проекта.
«Под землёй нелегко разобраться, где ты находишься, поэтому жизненно необходимо, чтобы информация помогала тебе в навигации. Система навигации эффективно окупает себя: когда люди понимают город лучше, они с большей вероятностью будут использовать общественный транспорт», — отмечается в сообщении.
Главная цель инициативы обновлённой и единой схемы метро — создание интуитивно понятной системы, которая не нарушает архитектурную среду станций, но максимально упрощает навигацию для пассажиров, говорится в релизе.
Как отмечается в сообщении, перед началом работы важно было понять, на какие вопросы должна отвечать новая схема:
- Где вход в метро с улицы?
- Какая это станция и на какой она линии?
- Как найти нужную платформу на пересадочной станции?
- С какой стороны платформы подойдёт поезд?
- В какую сторону идти по платформе, чтобы выйти к нужному выходу или переходу на другую линию?
- Как выйти в город в нужном месте?
Для Ташкентского метрополитена был разработан собственный графический язык. «Выбор формы элементов, цветов, шрифтов и пиктограмм продиктован культурными и эстетическими особенностями», — говорится в сообщении.
Нумерация. Новая система включает чёткую нумерацию входов и выходов, обновлённые схемы и указатели, созданные с учётом ташкентской архитектуры, а также новую цветовую систему, где каждая линия метро обозначена своим цветом. Нумерация облегчает ориентацию: пассажиры могут быстро найти нужный выход, назначать встречи и понимать, куда идти.
Нумерация охватывает весь пересадочный узел: например, на узле Пахтакор — Алишера Навои нумерация выходов идёт от 1 до 7. Выходы нумеруются по часовой стрелке, начиная с того, который направлен в центр города (памятник Амира Темура).
Цветовая система и пиктографика. Во всех элементах от схемы линий до самого маленького знака используется единая цветовая система. Первые три линии сохранили привычные цвета — красный, синий и зелёный, а четвёртая линия получила золотой цвет. Пиктограммы и символы номеров линий отсылают к традиционной узбекской восьмиконечной звезде и изображению хлопка.
Шрифт. При выборе шрифта учитывались несколько факторов: выразительность, соответствие специфике Ташкента и функциональность в навигации. Шрифт должен быть легко читаемым и адаптированным к частому использованию апострофов в узбекском языке.
«Городская навигация и навигация в метро в частности — сложная и интересная работа. С одной стороны, у знаков и схем чисто функциональные задачи: чтобы люди знали, где касса, где какой поезд, сколько станций осталось ехать. С другой, есть эмоциональная сторона: любому человеку неприятно чувствовать себя потерявшимся, особенно под землёй, и навигация должна создавать ощущение заботы, продуманности и порядка. А дополнительно к этому всему важно, чтобы указатели не портили вид, не спорили с архитектурой станций, а наоборот, украшали и обогащали её. Сейчас мы делаем первый шаг полной готовностью вносить улучшения по мере необходимости, чтобы всё метро для жителей и гостей столицы было понятным и удобным», — отметил Илья Бирман.
«Новый единый дизайн навигации столичного метро — это наш вклад в улучшение повседневных поездок по городу, ведь удобная и понятная навигация — важная часть городской жизни. Мы надеемся, что это сделает передвижение более удобным», — прокомментировала Нодира Шерматова, директор по маркетингу TBC Bank и Payme.