Urganch xalqaro aeroporti 5-avgust kuni uchish-qo‘nish yo‘lagi kapital ta’miridan so‘ng ochildi. Shu kuni kechqurun u birinchi samolyotni qabul qildi.
Soat 11:00 da samolyotlarning uchib kelishi va uchib ketishiga qo‘yilgan barcha cheklovlar bekor qilindi. Uzbekistan Airways`ning Toshkentdan uchayotgan 146 nafar yo‘lovchili birinchi HY57 reysi soat 21:55 da qo‘ndi, deb xabar qildi Uzbekistan Airports matbuot xizmati.
Perronda turgan aeroport rahbariyati va xodimlari ikki hafta ichidagi ilk samolyot qo‘nishini qarsaklar bilan qarshi oldi. Layner havo arkasi va milliy musiqa bilan kutib olindi. Yo‘lovchilar, jumladan, xorijlik sayyohlar uchun xorazmcha nonlar tortildi.
Aeroport 20-iyul kuni faoliyatini vaqtincha to‘xtatgandi. Ikki hafta ichida uzunligi 3000 m va eni 45 m bo‘lgan uchish-qo‘nish yo‘lagi qoplamasi almashtirildi va mustahkamlandi, ikkinchi va uchinchi yurish yo‘laklari kapital ta’mirlandi. Bu aeroportga Boeing787 va AirbusA330 kabi keng fyuzelyajli samolyotlarni cheklovlarsiz qabul qilish va, o‘z navbatida, Urganch shahriga reyslar soni va yo‘lovchilar oqimini ko‘paytirish imkonini beradi, deyiladi xabarda.
Urganch aeroportidagi uchish-qo‘nish yo‘lagining avvalgi kapital rekonstruksiyasi 1997-yilda amalga oshirilgan edi. Chiziqning qisman shikastlangan qismlari 2018-yilda ta’mirlangan.
Rekonstruksiya loyihasining pudratchisi “Urganch yo‘llardan muntazam foydalanish” DUK, bosh loyihachisi Niiat injiniring kompaniyasi bo‘ldi. Qoplamaning laboratoriya tadqiqotlari Transport vazirligi huzuridagi Transport sohasida kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish institutining tahliliy-sinov bo‘limi tomonidan amalga oshirildi.
Eslatib o‘tamiz, bir kun avval Urganch aeroportini davlat-xususiy sheriklik asosida modernizatsiya qilish va boshqaruvga o‘tkazish bo‘yicha tender o‘tkazilishi e’lon qilingan edi. Yangi uchish-qo‘nish yo‘lagi, yangi terminal va boshqa inshootlar qurish rejalashtirilgan.

Международный аэропорт Ургенча 5 августа открылся после капитального ремонта взлётно-посадочной полосы. Вечером этого дня он принял первый самолет.
В 11:00 часов были сняты все ограничения на приём и выпуск воздушных судов. Первый рейс HY57 авиакомпании Uzbekistan Airways из Ташкента с 146 пассажирами на борту приземлился в 21:55, сообщила пресс-служба Uzbekistan Airports.
Руководство и сотрудники аэропорта, стоя на перроне, приветствовали первую за две недели посадку самолёта аплодисментами. Лайнер встретили воздушной аркой и национальной музыкой. Пассажиров, среди которых были и иностранные туристы, угощали хорезмсккими лепешками.
Аэропорт приостановил работу 20 июля. За две недели было заменено и усилено покрытие ВПП по всей длине 3000 м и ширине 45 м, а также капитально отремонтированы вторая и третья рулёжные дорожки. Реконструкция позволит аэропорту без ограничений принимать широкофюзеляжные самолёты типа Boeing 787 и Airbus A330, что, в свою очередь, даст возможность увеличить количество рейсов и пассажиропоток в Хорезмскую область, отмечается в сообщении.
Предыдущая капитальная реконструкция взлётно-посадочной полосы в аэропорту Ургенче проводилась в 1997 году. Частично повреждённые участки полосы ремонтировались в 2018 году.
Подрядчиком проекта реконструкции выступило ГУП «Urganch yo`llardan muntazam foydalanish», генеральным проектировщиком — инжиниринговая компания Niiat. Лабораторным исследованием покрытия занимался аналитико-испытательный отдел Института переподготовки и повышения квалификации кадров в сфере транспорта при Министерстве транспорта Узбекистана.
Отметим, что накануне было объявлено о проведении тендера о модернизации и передаче в управление на основе государственно-частного партнёрства аэропорта Ургенча. Планируется построить новую ВПП, новый терминал и другие объекты.