Yahyo Sinvar G‘azo sektoridagi HAMAS guruhi siyosiy byurosining yangi rahbari etib saylandi, deb xabar bermoqda Reuters.
Sinvar iyul oyi oxirida Eronning yangi prezidenti inauguratsiyasi uchun Tehronga borgan va o‘ldirilgan Ismoil Haniya o‘rnini egallaydi. HAMASga ko‘ra, Haniya isroilliklarning u istiqomat qilayotgan qarorgohga bergan zarbasi oqibatida halok bo‘lgan. Isroil tomoni bu qotillik uchun javobgarlikni rasmiy ravishda o‘z zimmasiga olmagan.
Sinvar marhum Haniyaning o‘limidan keyin omon qolgan HAMASning eng nufuzli yetakchisi hisoblanadi, deya qayd etadi Reuters. U G‘azodan panoh topgan.
Isroil rasmiylari Sinvarni 7-oktabr kuni HAMASning Isroil hududiga hujumi tashkilotchilaridan biri deb hisoblaydi, bu hujumda 1200 ga yaqin odam halok bo‘lgan, 200 dan ortiq odam o‘g‘irlab ketilgan.
Isroil Mudofaa armiyasi (SAXAL) vakili Daniel Hagari Isroil Sinvarni ta’qib qilishda davom etishini aytdi. “Yahyo Sinvar uchun faqat bitta joy bor va u Muhammad Deyf va 7-oktabrdagi boshqa terrorchilarning yonidir”, — dedi u Al-Arabiya telekanaliga. SAXALning ta’kidlashicha, HAMAS harbiy qanoti rahbari Deyf iyul oyi o‘rtalarida Isroil havo hujumi paytida o‘ldirilgan.
Sinvar haqida nimalar ma’lum?
Yahyo Sinvar 1962-yilda G‘azo sektori janubidagi Xon Yunis qochqinlar lagerida tug‘ilgan. Uning ota-onasi asli Ashkelondan bo‘lgan, ammo “Nakba”dan keyin qochqin bo‘lishgan. “Nakba” (“Katastrofa”) — 1948-yilda Isroil davlati tashkil etilganidan keyin boshlangan urush paytida falastinliklarning o‘z uylaridan ommaviy ko‘chishini falastinliklar shunday atashadi. Sinvar HAMAS harbiy bo‘linmalari, shuningdek, harakat xavfsizligi apparatining asoschilaridan biri hisoblanadi.
1988-yilda Sinvar isroilliklar tomonidan hibsga olingan, o‘shanda Isroil bilan hamkorlik qilishda ayblangan to‘rt nafar falastinlikni o‘ldirgani uchun umrbod qamoq jazosiga hukm qilingan. U Isroil qamoqxonasida 22 yildan ortiq vaqtni o‘tkazdi, bu orada u ibroniy tilini va Isroil madaniyatini o‘rgandi.
Sinvar 2011-yilda isroillik askar Gilad Shalit evaziga ozod qilingan 1027 nafar falastinlik orasida bo‘lgan. 2013-yilda u G‘azo sektoridagi HAMAS siyosiy byurosiga a’zo etib saylangan, 2017-yilda esa uning rahbari bo‘lgan.
Sinvar, shuningdek, Eronga yaqin, deb ta’kidlaydi BBC. “Tehron HAMASni mablag‘ bilan ta’minlaydi, o‘qitadi va qurollantiradi, unga harbiy salohiyatini oshirishga va Isroil shaharlarini o‘qqa tutadigan minglab raketalar arsenalini to‘plashga yordam beradi”.
Sinvarning Isroilga nisbatan qat’iy pozitsiyasi uning G‘azoda o‘t ochishni to‘xtatish va HAMAS tomonidan ushlab turilgan 115 ga yaqin isroillik garovga olinganlarni, tirik va o‘liklarni qaytarish bo‘yicha kelishuvga erishishga intilmasligida namoyon bo‘ladi, deb yozadi The New York Times.
Isroil va Amerika razvedkalarining ta’kidlashicha, Sinvarning strategiyasi Isroilning xalqaro obro‘siga putur yetkazish va uning asosiy ittifoqchisi — AQSh bilan munosabatlarini yomonlashtirish uchun G‘azoda urushni imkon qadar uzoq davom ettirishdan iborat.

Новым главой политического бюро палестинской группировки ХАМАС избран Яхья Синвар, лидер организации в секторе Газа, передаёт Reuters.
«Исламское движение сопротивления ХАМАС объявляет, что главой политического крыла движения избран Яхья Синвар», — цитирует агентство заявление группировки.
Синвар сменит Исмаила Ханию, убитого в конце июля в Тегеране, куда он приехал на инаугурацию нового президента Ирана. В ХАМАС завили, что Хания погиб в результате удара Израиля по резиденции, в которой он остановился. Официально израильская сторона не брала на себя ответственность за это убийство.
Синвар является самым влиятельным лидером ХАМАС, оставшимся в живых после смерти Хании, отмечает Reuters. Он укрывается в Газе.
Власти Израиля считает Синвара одним из организаторов нападения ХАМАС на израильскую территорию 7 октября, в ходе которого было убито около 1200 человек и похищено более 200.
Представитель израильской Армии обороны (ЦАХАЛ) Даниэль Хагари заявил, что Израиль продолжит преследовать Синвара. «Для Яхьи Синвара есть только одно место, и оно рядом с Мохаммедом Дейфом и остальными террористами 7 октября», — заявил он телеканалу Al-Arabiya. ЦАХАЛ утверждает, что Дейф, глава военного крыла ХАМАС, был убит при израильском авиаударе в середине июля.
Что известно о Синваре
Яхья Синвар родился в 1962 году в лагере беженцев Хан-Юнис на юге сектора Газа. Его родители были родом из Ашкелона, но стали беженцами после «Накбы» («Катастрофы») — так палестинцы называют массовое переселение палестинцев из их домов во время войны, начавшейся после основания государства Израиль в 1948 году. Синвара считают одним из основателей военных подразделений ХАМАС, а также аппарата безопасности движения.
В 1988 году израильтяне арестовали Синвара и приговорили к пожизненному заключению за убийство четырёх палестинцев, которых он обвинил в сотрудничестве с Израилем. Он провёл в израильской тюрьме более 22 лет, за которые выучил иврит и изучил израильскую культуру.
Синвар вышел на свободу в 2011 году в рамках сделки по обмену более 1000 палестинцев на израильского заложника — солдата ЦАХАЛ Гилада Шалита.
В 2013 году он был избран членом Политбюро ХАМАС в секторе Газа, а в 2017 стал его главой.
Синвар также близок к Ирану, отмечает BBC. Тегеран финансирует, обучает и вооружает ХАМАС, помогая ему наращивать военный потенциал и накапливать арсенал из тысяч ракет, которыми обстреливают израильские города.
Жёсткая позиция Синвара по отношению к Израилю предполагает, что он не будет стремиться к достижению соглашения о прекращении огня в Газе и возвращению около 115 израильских заложников, живых и мёртвых, удерживаемых ХАМАС, пишет The New York Times.
Израильская и американская разведки утверждают, что стратегия Синвара заключается в том, чтобы продолжать войну в Газе так долго, как это нужно, чтобы подорвать международную репутацию Израиля и нанести ущерб его отношениям с главным союзником — США.