9-avgust kuni Ostona shahrida Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jomart Toqayev raisligida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining oltinchi maslahat uchrashuvi bo‘lib o‘tdi, deya xabar berdi Akorda matbuot xizmati.
Qozog‘iston prezidenti maslahat uchrashuvlari natijalari mintaqaviy hamkorlikni misli ko‘rilmagan darajaga olib chiqqanini, unga tizimli, keng qamrovli va eng muhimi, ishonchli xarakter berganini ta’kidladi.
“Umumiy sa’y-harakatlar tufayli uzoq muddatli asosiy masalalar hal etilmoqda. Mintaqaviy barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Chegara, suv ta’minoti, migratsiya masalalari tizimli ravishda hal etilib, o‘zaro savdodagi ko‘plab to‘siqlar bartaraf etildi. Chegaralardagi nazorat-o‘tkazish punktlari modernizatsiya qilinmoqda, transport aloqalari kengaytirilmoqda, yangi yo‘nalishlar ochilmoqda. Savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlik jadal rivojlanmoqda”, — dedi u.
Qosim-Jomart Toqayevning ta’kidlashicha, o‘tgan yillar davomida maslahat uchrashuvlari “mintaqaning xalqaro subyektivligi va birligini, shuningdek, zamon chaqiriqlariga birgalikda javob berishga tayyorlikni ko‘rsatuvchi samarali platformaga aylandi”.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi “og‘ir geosiyosiy va iqtisodiy voqelik sharoitida mintaqada hamkorlikni rivojlantirishning yuqori dinamikasini saqlab qolish nihoyatda muhim”. Qolaversa, u Markaziy Osiyo taraqqiyoti uchun bir qator vazifalarni belgilab berdi.
suv ресuрслари, трансафғон темир yo‘lи, трансафғон temiryo‘li, транскаспий yo‘lagi, transport, қозоғистон
“Bugun biz xalqaro munosabatlar tizimining fundamental asoslarida xavfli eroziyaga guvoh bo‘lmoqdamiz. Bunday sharoitda mintaqamizda tinchlik va barqarorlikni saqlash asosiy vazifa bo‘lib qolmoqda. Ko‘rinib turibdiki, zamonaviy chaqiruv va tahdidlarni yengish davlatlarimiz o‘rtasida siyosiy muloqot va ishonch choralarini kuchaytirish orqaligina mumkin. […] Mintaqaviy hamkorlik doirasida tashqi hamkorlar bilan har tomonlama hamkorlikni tizimli ravishda oshirayotganimiz muhim. Dunyoning yetakchi davlatlarining „Markaziy Osiyo plyus“ formatiga qiziqishi buning yaqqol tasdig‘idir”, — dedi Toqayev.
Qozog‘iston rahbari prezidentlarni Markaziy Osiyo xavfsizlik, hamkorlik va farovonlik maydoni bo‘lib qolishi uchun barcha sa’y-harakatlarni jamlashga chaqirdi.
Qosim-Jomart Toqayev o‘zaro hamkorlikning iqtisodiy asoslarini shakllantirish yana bir vazifa ekanini aytdi. Hududlararo tovar ayirboshlash hajmi 11 mlrd dollarga yetdi, yaqin kelajakda uni 15 mlrd dollarga oshirish imkoniyati mavjud.
“Qo‘shma yirik infratuzilma va transport loyihalari mamlakatlarimiz iqtisodiyoti uchun yangi o‘sish nuqtalariga aylanishi mumkin. Mintaqada bunday o‘zaro manfaatli hamkorlikning yaxshi namunalari allaqachon mavjud. Gap Qirg‘izistondagi Qambarota GES-1, Tojikistondagi Rog‘un GES, Qozog‘iston, O‘zbekiston va Turkmanistondagi gaz loyihalari, yangi transport yo‘laklarini qurish va boshqa qator muhim loyihalar haqida bormoqda. Chegara hududlarida savdo, logistika va sanoat markazlari tarmog‘ini rivojlantirish ustuvor vazifa hisoblanadi. Qishloq xo‘jaligi, logistika, to‘qimachilik va kimyo sanoati, qurilish kabi istiqbolli tarmoqlarda yangi kelishuvlar bilan keng qamrovli sherikligimizni mustahkamlash zarur”, — dedi Qosim-Jomart Toqayev.
Qozog‘iston prezidenti mamlakat Markaziy Osiyo ishbilarmonlar kengashini tuzish taklifini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi. Uning fikricha, mintaqaning tranzit-transport salohiyatini rivojlantirish, shuningdek, Markaziy Osiyo transport tizimini rivojlantirish bo‘yicha kompleks strategiyani qabul qilish muhim ahamiyatga ega.
“Bu yerda Markaziy Osiyoning barcha davlatlari u yoki bu darajada ishtirok etgan Transkaspiy xalqaro transport yo‘lagi, „Shimol-Janub“ koridori, „Bir kamar, bir yo‘l“ tashabbusi kabi loyihalar alohida o‘rin tutadi. Birgalikdagi sa’y-harakatlar tufayli Qozog‘iston-Turkmaniston-Eron temiryo‘lining salohiyati izchil ortib bormoqda. Bugungi kunda bu Fors ko‘rfazi mamlakatlariga eng qisqa yo‘ldir. Biz Janubiy Osiyo bozorlariga yo‘l ochadigan Transafg‘on temiryo‘li qurilishini istiqbolli, deb bilamiz. Qozog‘istonda transport-tranzit sohasida keng ko‘lamli ichki ishlar amalga oshirilmoqda. 2030-yilgacha mamlakatimizda 11 ming kilometrni modernizatsiya qilish, 5 ming kilometrdan ortiq yangi temiryo‘l qurish rejalashtirilgan”, — dedi davlat rahbari.
Mintaqaviy kun tartibidagi yana bir muhim masala — suv-energetika resurslaridan oqilona foydalanish. Qozog‘iston prezidenti suvdan teng va adolatli foydalanish va o‘zaro majburiyatlarni qat’iy bajarishga asoslangan yangi birlashgan suv siyosatini ishlab chiqish zarur, deya hisobladi.
“Ko‘p tomonlama suv hamkorligi gidroyenergetika inshootlarini birgalikda qurish va Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun suv-energetika konsorsiumini tashkil etish tashabbuslariga asoslanishi mumkin. Hozirgi vazifalar suv taqsimoti va hisobini raqamlashtirish, kosmik monitoring texnologiyalarini joriy etish, tizimli ilmiy ishlarni yo‘lga qo‘yishdan iborat”, — dedi Qosim-Jomart Toqayev.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Qozog‘iston ta’lim, fan, madaniyat va inson kapitalini rivojlantirish sohalarida besh tomonlama hamkorlikni kengaytirish tarafdori. Prezident Markaziy Osiyo va Kavkaz mamlakatlari yoshlarini Qozog‘istonda ikki diplomli ta’lim olishga taklif qildi.
Qosim-Jomart Toqayev Qozog‘istonning mintaqaviy sheriklik munosabatlarini mustahkamlash va Markaziy Osiyoning jahon miqyosidagi rolini oshirish bo‘yicha strategik yo‘nalishi o‘zgarishsiz qolayotganini ta’kidladi.
“Ishonchim komilki, mintaqamiz kelajagi faqat mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ishonchli muloqot va hamkorlikka, barcha ichki va tashqi chaqiriqlarga adekvat javoblarni birgalikda izlashga bog‘liq”, — dedi davlat rahbari.
Qozog‘iston prezidenti O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevga maslahat uchrashuvining navbatdagi raisi sifatida muvaffaqiyat tiladi.

В Астане 9 августа состоялась шестая Консультативная встреча глав государств Центральной Азии под председательством президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева, сообщила пресс-служба Акорды.
Президент Казахстана отметил, что итоги консультативных встреч вывели региональное сотрудничество на беспрецедентный уровень, придав ему системный, всеобъемлющий и, главное, доверительный характер.
«Благодаря общим усилиям своё решение находят многолетние узловые вопросы. Принимаются комплексные меры по обеспечению региональной стабильности и безопасности. Планомерно решаются вопросы границ, водного обеспечения, миграции, сняты многие барьеры во взаимной торговле. На границах модернизируются пункты пропуска, расширяется транспортное сообщение, открываются новые маршруты. Динамично развивается торгово-экономическое и инвестиционное взаимодействие», — сказал он.
Как отметил Касым-Жомарт Токаев, за прошедшие годы консультативные встречи «превратились в эффективную площадку, демонстрирующую международную субъектность и единство региона, а также нашу готовность сообща реагировать на вызовы современности».
Президент Казахстана отметил, что в нынешних «непростых геополитических и экономических реалиях крайне важно сохранить высокую динамику развития сотрудничества в регионе». Он обозначил ряд задач для прогресса Центральной Азии.
«Сегодня мы наблюдаем опасную эрозию фундаментальных основ системы международных отношений. В этих условиях главной задачей остаётся сохранение мира и стабильности в нашем регионе. Очевидно, что преодоление современных вызовов и угроз возможно только через укрепление политического диалога и мер доверия между нашими государствами. […] Важно, что в рамках региональной кооперации мы планомерно наращиваем всестороннее взаимодействие с внешними партнёрами. Интерес ведущих стран мира к формату „Центральная Азия плюс“ является ярким тому подтверждением», — подчеркнул Касым-Жомарт Токаев.
Глава Казахстана призвал президентов сосредоточить все усилия для того, чтобы Центральная Азия оставалась пространством безопасности, сотрудничества и процветания.
Ещё одной задачей Касым-Жомарт Токаев назвал формирование экономической базы взаимодействия. Объем внутрирегиональной торговли достиг 11 млрд долларов с возможностью довести его до 15 млрд долларов в обозримой перспективе.
«Новыми точками роста экономик наших стран могут стать совместные крупные инфраструктурные и транспортные проекты. Хорошие примеры такого взаимовыгодного сотрудничества в регионе уже имеются. Речь идёт о Камбаратинской ГЭС-1 в Кыргызстане, Рогунской ГЭС в Таджикистане, газовых проектах Казахстана, Узбекистана и Туркменистана, строительстве новых транспортных коридоров и ряде других важных проектов. Приоритетным является развитие сети торгово-логистических и промышленных хабов в приграничных районах. Необходимо подкрепить наше всестороннее партнёрство новыми договорённостями в таких перспективных отраслях, как сельское хозяйство, логистика, текстильная и химическая промышленность, строительство», — считает Касым-Жомарт Токаев.
Президент Казахстана заявил, что его страна поддерживает предложение о создании Делового совета стран Центральной Азии. По его мнению, большое значение имеет развитие транзитно-транспортного потенциала региона, а также принятие Комплексной стратегии развития транспортной системы Центральной Азии.
«Особое место здесь отводится таким проектам, как Транскаспийский международный транспортный маршрут, коридор „Север — Юг“, инициатива „Пояс и путь“, в которые в той или иной степени вовлечены все страны Центральной Азии. Благодаря совместным усилиям последовательно наращивается потенциал железнодорожной магистрали „Казахстан — Туркменистан — Иран“. На сегодня это кратчайший маршрут в страны Персидского залива. Перспективным считаем строительство Трансафганской железной дороги, открывающей доступ на рынки Южной Азии. Казахстан проводит масштабную внутреннюю работу в транспортно-транзитной сфере. До 2030 года наша страна планирует модернизировать 11 тысяч км и построить более 5000 км новых железных дорог», — сообщил глава государства.
Ещё один ключевой вопрос региональной повестки — рациональное использование водно-энергетических ресурсов. Президент Казахстана полагает, что требуется выработка новой консолидированной водной политики, основанной на равноправном и справедливом водопользовании, неукоснительном выполнении взаимных обязательств.
«В основу многостороннего водного сотрудничества могут лечь инициативы по совместному строительству гидроэнергетических объектов и учреждению Водно-энергетического консорциума для стран Центральной Азии. Актуальными задачами являются цифровизация распределения и учёта воды, внедрение технологий космического мониторинга, выстраивание системной научной работы», — подчеркнул Касым-Жомарт Токаев.
По его словам, Казахстан выступает за расширение пятистороннего взаимодействия в области образования, науки, культуры, развития человеческого капитала. Президент пригласил молодёжь из стран Центральной Азии и Кавказа получить в Казахстане международное двудипломное образование.
Касым-Жомарт Токаев подчеркнул, что стратегический курс Казахстана на укрепление регионального партнёрства и повышение роли Центральной Азии на мировой арене остаётся неизменным.
«Убеждён, что будущее нашего региона зависит исключительно от доверительного диалога и сотрудничества наших стран, совместного поиска адекватных ответов на все внутренние и внешние вызовы», — подытожил глава государства.
В завершение президент Казахстана пожелал президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву успехов на посту следующего председателя Консультативной встречи.