O‘zbekistonlik taekvondochi Ulug‘bek Rashitov Parijdagi Olimpiya o‘yinlari g‘olibi bo‘ldi.
68 kilogrammgacha toifada Tokio-2020 Olimpiadasi chempioni bo‘lgan 22 yoshli sportchi finalda Osiyo o‘yinlari vitse-chempioni iordaniyalik Zaid Abdul Karim bilan kuch sinashdi. Raqiblar 2023-yil sentabr oyida Osiyo o‘yinlari finalida to‘qnash kelishgan, o‘shanda o‘zbekistonlik g‘alaba qozongan edi, 2022-yilgi bahsda esa iordaniyalik yutgan.
Uchrashuv boshida Zaid Karim hisobni ochdi (2:0), ammo Rashitov boshga yo‘llagan aniq zarbasi evaziga ustunlikni qo‘lga kirita oldi (5:2). Birinchi raund 5:4 hisobida o‘zbekistonlik foydasiga hal bo‘ldi. Ikkinchi davrada O‘zbekiston vakili himoyaviy harakat qilib, 3:1 hisobini qayd etishga muvaffaq bo‘ldi. Yakuniy hisob 2:0.
Shu tariqa Ulug‘bek Rashitov ikki karra Olimpiada chempioni bo‘ldi va O‘zbekiston tarixida bunday natijaga erishgan birinchi sportchiga aylandi.
Ulug‘bek Rashitov 2002-yil 23-martda Toshkent shahrida tug‘ilgan. 2016-yildan O‘zbekiston kadetlar terma jamoasi, keyin o‘smirlar va yoshlar terma jamoalari tarkibidan o‘rin olgan, so‘ng terma jamoaga o‘tgan. Murabbiyi — Pavel Xan (uning “Gazeta.uz"ga bergan intervyusini shu yerda o‘qishingiz mumkin). 2018-yilda Tunisda o‘tkazilgan yoshlar o‘rtasidagi jahon chempionatida bronza medalini qo‘lga kiritgan. O‘sha yili Buenos-Ayresdagi o‘smirlar Olimpiya o‘yinlarida kumush medalni olgan. 2019-yilda Uxan shahrida o‘tgan harbiylar o‘rtasidagi jahon chempionatida u shohsupaning eng yuqori pog‘onasiga ko‘tarilgan.
olimpiada-2024, olimpiya o‘yinlari 2024, parij-2024, taekvondo, ulug‘bek rashitov
Tokio-2020 Olimpiadasida Ulug‘bek Rashitov oltin medalni qo‘lga kiritgan va shu orqali o‘zbek sporti tarixida yangi sahifa ochgan. Aynan u 19 yoshida Olimpiya chempioni unvoniga ega chiqishga muvaffaq bo‘lgan birinchi o‘zbek taekvondochisi va O‘zbekiston tarixidagi eng yosh Olimpiya chempioni bo‘lgan. Shuningdek, Konya-2021 Islom birdamligi o‘yinlari va Xanchjou-2022 yozgi Osiyo o‘yinlarida ham oltin medallarni qo‘lga kiritgan. 2023-yilda Boku (Ozarbayjon)da bo‘lib o‘tgan jahon chempionatida bronza medalini qo‘lga kiritgan. Xizmatlari uchun “O‘zbekiston iftixori” faxriy unvoni bilan taqdirlangan.

Тхэквондист из Узбекистана Улугбек Рашитов стал победителем Олимпийских игр в Париже.
22-летний олимпийский чемпион Токио-2020 в весовой категории до 68 кг в финале в ночь на 9 августа сразился с Заидом Абдул Каримом из Иордании, вице-чемпионом Азии и Азиатских игр. Соперники встречались в финале Азиатских игр в сентябре 2023 года, тогда побеждал узбекистанец, но в поединке 2022 года победу одержал иорданец.
В начале поединка счёт открыл Заид Карим (2:0), но Рашитов смог за счёт точного удара в голову перехватить лидерство (5:2). Первый раунд завершился со счётом 5:4 в пользу узбекистанца. Второй раунд представитель Узбекистана действовал от обороны и смог победить со счётом 3:1. Итоговый счёт — 2:0.
Бронзовых медалей были удостоены Эдивал Маркес Кирино Понтес из Бразилии и Лян Юшуай из Китая.
Улугбек Рашитов — первый спортсмен Узбекистана, на данный момент считающийся двукратным олимпийским чемпионом. Борец Артур Таймазов брал за Узбекистан три «золота» Олимпиады, но после допинг-тестов его лишили двух золотых наград за Игры в Пекине-2008 и Лондоне-2012.
В ночь на 9 августа также выступил боксёр Хасанбой Дусматов, который также стал двукратным олимпийским чемпионом (первую награду завоевал в Рио-2016).
В субботу вечером действующий олимпийский чемпион Баходир Жалолов также может покорить это достижение.
Видео поединка
Награждение
Улугбек Рашитов родился 23 марта 2002 года в Ташкенте. С 2016 года выступал в составе сборной кадетов Узбекистана, далее в юниорской и молодёжной командах, а затем перебрался в национальную сборную. Тренер — Павел Хан (его интервью «Газете.uz» можете прочитать здесь). На чемпионате мира среди молодёжи 2018 года в Тунисе завоевал бронзовую медаль. В том же году на юношеских Олимпийских играх в Буэнос-Айресе удостоился серебряной медали. В 2019 году в первенстве мира среди военных в городе Ухань поднялся на высшую ступень пьедестала.
На Олимпиаде Токио-2020 Улугбек Рашитов завоевал золотую медаль и тем самым открыл новую главу в истории узбекского спорта. Именно он стал первым узбекским тхэквондистом, которому удалось присвоить себе титул олимпийского чемпиона, и самым молодым олимпийским чемпионом в истории Узбекистана в возрасте 19 лет. На Играх Исламской солидарности Конья-2021 и летних Азиатских играх Ханчжоу-2022 также удостоился золотых наград. На чемпионате мира 2023 года в Баку (Азербайджан) завоевал бронзовую медаль. За свои заслуги награждён почётным званием «Узбекистон ифтихори».