O‘zbekiston terma jamoasi bokschisi Asadxo‘ja Mo‘ydinxo‘jayev 10-avgust kuni bo‘lib o‘tgan final jangi yakunlariga ko‘ra Parijdagi Olimpiya o‘yinlarining oltin medalini qo‘lga kiritdi.
71 kilogrammgacha bo‘lgan vazn toifasida boks bo‘yicha 23 yoshli jahon chempioni meksikalik 22 yoshli Panamerika o‘yinlari chempioni Marko Alonso Verde Alvaresga qarshi ringga chiqdi.
Bronza medali amerikalik Omari Jons va britaniyalik Lyuis Richardsonga nasib etdi.
Uchrashuvdan so‘ng u ota-onasiga murojaat qilib, ularni yaxshi ko‘rishini aytdi, shuningdek, prezidentga ham minnatdorchilik bildirdi.
Bu O‘zbekistonning Olimpiadadagi to‘rtinchi oltin medali bo‘ldi — O‘zbekiston uchun eng yaxshi bo‘lgan 2016-yil Olimpiadasi bilan bir xil. Bu terma jamoaga 15 o‘ringa ko‘tarilish imkonini berdi (soat 00:55 holatiga ko‘ra).

Боксёр сборной Узбекистана Асадхужа Муйдинхужаев по итогам финального боя 10 августа завоевал золотую медаль Олимпийских игр в Париже.
23-летний чемпион мира по боксу в весовой категории до 71 кг вышел на ринг против 22-летнего чемпиона Панамериканских игр Марко Алонсо Верде Альвареса из Мексики.
Бронзовые медали получили Омари Джонс из США и Льюис Ричардсон из Великобритании.
После встречи узбекистанец обратился к своим родителям, сказал, что их любит, а также выразил благодарность президенту.
Это четвёртая золотая медаль Узбекистана на Олимпиаде — столько же, сколько было на лучшей Олимпиаде для Узбекистана в 2016 году. Это позволило национальной сборной подняться с 18-го на 15-е место (по состоянию на 00:55).