Salim Abduvaliyev (“Salimboy”)ning o‘limi haqidagi ma’lumotlar haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi. Bu haqda O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi matbuot kotibi Shoxrux G‘iyosov “Gazeta.uz”ga ma’lum qildi.
11-avgust kuni YouTube`dagi “Avtoritet” kanalida 19-mart kuni 6 yilga ozodlikdan mahrum etilgan tadbirkor, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Salim Abduvaliyevning o‘limi haqidagi videorolik paydo bo‘ldi.
Bu ma’lumotni huquq himoyachisi Abdurahmon Tashanov Facebook`dagi sahifasida e’lon qildi va buning yolg‘on ekaniga umid bildirdi.
Salim Abduvaliyevning hibsga olingani haqida o‘tgan yilning dekabrida xabar berilgandi. Bu O‘zbekiston bo‘ylab “ko‘cha guruhlari” va jinoiy guruh a’zolarini aniqlash va qo‘lga olish bo‘yicha keng ko‘lamli reydlar doirasida sodir bo‘ldi.
Dastlab unga nisbatan Jinoyat kodeksining 248-moddasi 1-qismi — o‘qotar qurolni qonunga xilof ravishda saqlashda gumon qilinuvchi shaxs sifatida jinoiy ish qo‘zg‘atilgandi. Keyin ish o‘sha moddaning 2-qismiga — takroran yoki xavfli retsidivist tomonidan sodir etilgan harakatlarga o‘zgartirildi. Kodeksga muvofiq, ushbu moddada nazarda tutilgan ashyolarni ixtiyoriy ravishda topshirgan shaxs javobgarlikdan ozod qilinadi.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent shahri Mirobod tuman sudining 19-mart kuni bo‘lib o‘tgan majlisida Abduvaliyev Jinoyat kodeksining 248-moddasi (O‘qotar qurolning, o‘q-dorilarning, o‘qotar qurol asosiy qismlarining, portlovchi moddalarning, portlatish vositalarining yoki portlatish qurilmalarining qonunga xilof muomalasi) 2-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir qilganlikda aybdor deb topilib, unga 6 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan.
Shu bilan birga, Salim Abduvaliyev Jinoyat kodeksining 246-moddasi (Kontrabanda) 1-qismi bilan jinoiy javobgarlikka tortish muddati o‘tib ketgani sababli jinoiy javobgarlikdan ozod etilib, jinoyat ishining shu qismi Jinoyat-protsessual kodeksining 84-moddasi (Ayblilik to‘g‘risidagi masalani hal qilmay turib jinoyat ishini tugatish uchun asoslar) 1-qismi 1-bandiga asosan tugatilgan.
Oliy sud saytida sudya Sardorbek Sodiqov tomonidan imzolangan 1−1002−2401/155 raqamli “Salimboy” ishi bo‘yicha qaror bo‘m-bo‘sh bo‘lib chiqdi, shu sababli hukm tafsilotlarini aniqlab bo‘lmayapti.
Salim Abduvaliyev (1950-yilda tug‘ilgan, nafaqada, sudlanmagan)
74 yoshli tadbirkor 2017-yil yanvar oyidan buyon O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi raisi o‘rinbosari va mamlakat sport kurashlari assotsiatsiyasi raisi lavozimlarida ishlab kelayotgandi. Abduvaliyev sport faoliyatiga qo‘shgan hissasi uchun 2015-yilda “Do‘stlik” ordeni, 2021-yilda esa “Xizmat ko‘rsatgan sport murabbiyi” unvoni bilan taqdirlangan.
O‘zbekiston huquq-tartibot idoralari 2023-yil dekbar oyi boshida Salim Abduvaliyevni qo‘lga olgan. Shundan so‘ng Toshkent shahri huquq-tartibot idoralari Abduvaliyevga nisbatan qamoqqa olish ehtiyot chorasini tanlagan.
Avgust oyi boshida Qirg‘iziston Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi Salim Abduvaliyev tomonidan “Bratskiy krug” xalqaro jinoiy guruhi tarkibiga kirgan Qamchibek Asanbek (Qamchi Ko‘lboyev) uyushgan jinoiy guruhi faoliyati moliyalashtirilgani faktlarini aniqlagan. Maxsus xizmatning ta’kidlashicha, Abduvaliyev shu tariqa Qirg‘iziston va MDH davlatlariga o‘z ta’sir doirasini kengaytirishni maqsad qilgan. Abduvaliyev Qirg‘izistonda Interpol tomonidan qidiruvga berilgan.

Информация о смерти Салима Абдувалиева («Салимбая») не соответствует действительности. Об этом «Газете.uz» заявил пресс-секретарь МВД Узбекистана Шохрух Гиясов.
YouTube-канал «Авторитет» 11 августа выпустил видео о якобы смерти предпринимателя, заместителя председателя Национального олимпийского комитета Узбекистана Салима Абдувалиева, который 19 марта был приговорён к 6 годам лишения свободы.
Эту информацию опубликовал на странице в Facebook правозащитник Абдурахман Ташанов, который выразил надежду, что эта информация является ложной.
О взятии под стражу Салима Абдувалиева сообщалось в декабре прошлого года. Это произошло в рамках масштабных рейдов по выявлению и задержанию членов «уличных банд» и преступных групп по всему Узбекистану.
Сначала он был привлечён к уголовному делу в качестве подозреваемого по части 1 статьи 248 Уголовного кодекса — незаконный оборот огнестрельного оружия. Затем дело было переквалифицировано на часть 2 этой же статьи — те же действия, совершённые повторно или опасным рецидивистом. Согласно кодексу, лицо, добровольно сдавшее предметы, предусмотренные в этой статье, освобождаются от ответственности.
Мирабадский районный суд по уголовным делам Ташкента на заседании 19 марта признал его виновным по части 2 статьи 248 УК (незаконный оборот огнестрельного оружия, боевых припасов, основных частей огнестрельного оружия, взрывчатых веществ, средств взрывания или взрывных устройств, совершенные повторно или опасным рецидивистом) и приговорил к 6 годам лишения свободы в колонии общего режима.
При этом суд освободил его от уголовной ответственности по части 1 статьи 246 (контрабанда) Уголовного кодекса Узбекистана в связи с истечением срока привлечения к уголовной ответственности, эта часть уголовного дела прекращена без решения вопроса о виновности согласно пункту 1 части 1 статьи 84 Уголовно-процессуального кодекса.
На сайте Верховного суда решение по делу «Салимбая» под номером 1−1002−2401/155, которое было подписано судьёй Сардорбеком Содиковым, оказалось пустым, из-за чего нельзя узнать детали приговора.
Салим Абдувалиев (1950 года рождения, пенсионер, ранее не судим) с января 2017 года на общественных началах (это уточняется в сообщении судов) является заместителем председателя Национального олимпийского комитета и руководителем Ассоциации спортивной борьбы. Его имя и фотография и до сих пор указаны на сайте НОК.
За вклад в спортивную деятельность в 2015 году был награждён орденом «Дустлик», а в 2021 году удостоен звания «Заслуженный спортивный тренер».
В начале августа Государственный комитет национальной безопасности Кыргызстана заявил, что установил факты финансирования группировки «вора в законе» Камчибека Кольбаева Салимом Абдувалиевым. Как утверждают в спецслужбе, таким образом Абдувалиев намеревался расширить свою сферу влияния на Кыргызстан и страны СНГ. Абдувалиева в Кыргызстане объявили в розыск по линии Интерпола.