Ukrainaning Rossiyaning Kursk viloyatidagi operatsiyasining yakuniy maqsadi hamon noaniqligicha qolmoqda, biroq minimal vazifa rus qo‘shinlarini Xarkov va Donetsk viloyatlaridagi front hududlaridan olib chiqib ketishi bo‘lib ko‘rinmoqda, deb yozadi The Economist.
Dastlabki baholarga ko‘ra, ushbu operatsiya natijalari “noaniq”, deb ta’kidlaydi nashr. Rossiya Xarkov frontidan qo‘shinlarini ko‘chirdi, biroq Donbass frontida bunday faollik kuzatilmadi.
“Ularning (Rossiya qo‘shinlari) qo‘mondonlari ahmoq emas. Ular harakatlanuvchi kuchlar, lekin biz xohlaganchalik tez emas. Ular bilishadiki, biz logistikani 80 yoki 100 km ga kengaytira olmaymiz”, — dedi Ukraina Qurolli kuchlari Bosh shtabi nashrga.
Biroq Ukraina Qurolli Kuchlarining operatsiyasi “bir muhim nomoddiy ko‘rsatkich”ni yaxshiladi — bu Ukraina armiyasidagi ruhiy holatni ko‘tardi, deb yozadi nashr. Ukraina harbiylariga ko‘ra, jarohatlar va yo‘qotishlarga qaramay, ular “hech narsadan afsuslanmaydilar”. “Uzoq vaqt ichida ilk marta bizdan harakat bo‘ldi”, — dedi Ukraina Qurolli kuchlari askarlaridan biri.
Operatsiyaning ba’zi elementlari “puxtalik bilan rejala qilingan ko‘rinadi” va operatsion xavfsizlik The Economist’ning ta’kidlashicha, urushning muhim jihati hisoblanadi.
“Biz eng qobiliyatli bo‘linmalarimizni chegaradagi eng zaif nuqtaga jo‘natdik. Muddatli harbiylar desantchilar bilan to‘qnashib, shunchaki taslim bo‘lishdi”, — dedi nashrga Ukraina Qurolli kuchlari Bosh shtabidagi manba.
Avvalroq AFP agentligi Ukraina xavfsizlik xizmatining yuqori martabali mulozimiga tayanib, Ukrainaning Kursk viloyatidagi hujumidan maqsad rossiyalik kuchlarning pozitsiyalarini “cho‘zish”, “maksimal yo‘qotishlar” va Rossiyadagi vaziyatni “beqarorlashtirish” ekanini yozgan edi. Manba, shuningdek, Ukraina hech qanday hududni anneksiya qilishni rejalashtirmaganini ta’kidladi. “Ukraina hech qanday konvensiyani buzmasligi juda muhim. Biz insonparvarlik qonunchiligiga qat’iy rioya qilamiz: biz mahbuslarni qatl qilmaymiz, ayollarni zo‘rlamaymiz, talon-toroj qilmaymiz”, — deya ishontirdi u.
• Ukraina qurolli kuchlari 6-avgust kuni Kursk viloyatining Sudjanskiy tumaniga hujum boshladi. Rossiya Mudofaa vazirligi Ukraina qurolli kuchlarining oldinga siljishi to‘xtatilganini ma’lum qildi, biroq rossiyalik harbiylar tarafdori bo‘lgan blogerlarning fikricha, u davom etmoqda. 12-avgust kuni ertalabdan Ukraina qo‘shinlari Sudja shahri ustidan nazorat o‘rnatgan ko‘rinadi. The Washington Post nashrining yozishicha, operatsiyada Ukrainaning bir necha mexanizatsiyalashgan va hujum bo‘linmalari ishtirok etishi mumkin.

Конечная цель украинской операции в Курской области России по-прежнему остаётся неясной, но минимальная задача, видимо, заключается в отводе российских войск с участков фронта в Харьковской и Донецкой областях, пишет The Economist.
По предварительной оценке, результаты этой операции «неубедительны», отмечает издание. Россия перебросила войска с харьковского фронта, но переместила гораздо меньше с фронта на Донбассе.
«Их [российских войск] командиры не идиоты. Они перемещают силы, но не так быстро, как нам бы хотелось. Они знают, что мы не можем расширить логистику на 80 или 100 км», — рассказал изданию в Генштабе Вооружённых сил Украины (ВСУ).
Однако операция ВСУ улучшила «один важный нематериальный показатель» — подняла моральный дух в украинской армии, пишет издание. По словам украинских военных, они, несмотря на ранение и потери, «не жалеют ни о чем». «Впервые за долгое время у нас есть движение», — сказал один из солдат ВСУ.
Некоторые элементы операции, «похоже, были тщательно спланированы», а оперативная безопасность обеспечила элемент неожиданности, что, как отмечает The Economist, является важнейшим аспектом войны.
«Мы отправили наши самые боеспособные подразделения в самую слабую точку на их границе. Солдаты-призывники столкнулись с десантниками и просто сдались в плен», — рассказал изданию источник в Генштабе ВСУ.
Ранее агентство AFP со ссылкой на высокопоставленного украинского чиновника в сфере безопасности писало, что цель украинского наступления в Курской области — «растянуть» позиции российских сил, «нанести максимальные потери» и «дестабилизировать» ситуацию в России. Источник также подчеркнул, что Украина не планирует аннексировать какую-либо территорию. «Очень важно, чтобы Украина не нарушала никаких конвенций. Мы строго соблюдаем гуманитарное право: не казним пленных, не насилуем женщин, не мародёрствуем», — заверил он.
- ВСУ начали наступление в Суджанской районе Курской области 6 августа. Министерство обороны России заявляло, что продвижение ВСУ остановлено, однако, по сообщениям российских провоенных блогеров, оно продолжается. По состоянию на утро 12 августа украинские войска, по-видимому, взяли под контроль город Суджу. По данным The Washington Post, в операции, вероятно, участвуют несколько украинских механизированных и штурмовых подразделений.