Oliy Majlis Qonunchilik palatasi 13-avgust kuni bo‘lib o‘tgan majlisda yangi tahrirdagi (amaldagisi 2002-yilda qabul qilingan) “Banklardagi omonatlarni himoyalash kafolatlari to‘g‘risida”gi qonun loyihasini birinchi o‘qishda qabul qildi, deb xabar qildi quyi palata matbuot xizmati.
Qonun loyihasini Markaziy bank raisi o‘rinbosari Abrorxo‘ja Turdaliyev tushuntirdi. Hujjatni ishlab chiqish 2022−2026-yillarda Yangi O‘zbekistonni rivojlantirish davlat dasturida ko‘zda tutilgan. Loyiha 2023-yil oktabr oyida yakunlanishi kerak edi.
Jahon banki ekspertlari bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan hujjatda aholi omonatlarini kafolatlash tizimini isloh qilish va xalqaro standartlarga moslashtirish ko‘zda tutilgan.
Jahon banki ekspertlari omonatlarni kafolatlash tizimini xalqaro standartlarga muvofiqligini o‘rganib chiqdi. Samarali omonatlarni sug‘urtalash tizimining 16 asosiy tamoyilidan sakkiztasi amaldagi qoidalarga muvofiq bajarilmaydi, deyiladi ularning hisobotida.
Hisobotda Fuqarolar omonatlarini kafolatlash jamg‘armasi tomonidan omonatlarni to‘liq himoya qilish borasidagi muammolar qayd etilgan. Shu sababli, fuqarolar “bankning moliyaviy ahvoli va operatsion risklar bilan qiziqmagan holda” yuqori foiz stavkasida pul investitsiya qilishdan manfaatdor.
Shu bilan birga, eng ko‘p yakka tartibdagi mijozlarga xizmat ko‘rsatuvchi Xalq banki davlat kafolatlaridan foydalanadi. Bu moliyaviy xizmatlar bozoridagi raqobat muhitiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda, deya qayd etgan xalqaro ekspertlar.
O‘zgartirishlarga ko‘ra, omonatlarni to‘liq (100 foiz) kafolatlashdan voz kechish taklif etilmoqda. Bu tizim O‘zbekistonda 2009-yilda o‘sha paytda mavjud bo‘lgan iqtisodiy inqiroz oqibatlarini yumshatish maqsadida joriy etilgan. Bu mexanizm boshqa mamlakatlarda ham vaqtinchalik joriy qilingan, biroq bugungi kunda 108 davlatdan faqat O‘zbekiston, Turkmaniston va Belarus omonatlarning to‘liq kafolatlash tizimini saqlab qolgan.
Boshqa mamlakatlarda bank omonatini qoplashning maksimal quyidagicha miqdori belgilandi: Qozog‘istonda — 43 ming dollar ekvivalentida, Ozarbayjonda — 17,7 ming dollar, Rossiyada — 15,4 ming dollar, Turkiyada — 14 ming dollar, Yevropa Ittifoqi mamlakatlarida — 100 ming yevrogacha o‘sish.
O‘zbekistonda bir bankdagi bir omonatchi, jumladan, tadbirkorlar uchun maksimal miqdorni 200 million so‘mdan (taxminan 15,9 ming dollar) ko‘p bo‘lmagan miqdorda belgilash taklif qilinmoqda. Ya’ni, omonatchi turli banklardagi har bir omonat uchun 200 million so‘mgacha to‘lov kafolatiga ishonishi mumkin (masalan, 35 ta bankda omonat qo‘yishda bu 7 milliard so‘mgacha).
Tahlillarga ko‘ra, bu miqdor omonatchilarning banklardagi mablag‘larining 99,7 foizini qoplaydi. Moliyachi Otabek Bakirovga ko‘ra, bu to‘g‘ri ko‘rsatkich, ammo muammo barcha yirik omonatlar kam sonli omonatchilar qo‘lida jamlangan.
“Afsuski, bir necha ming omonatchilar O‘zbekistondagi jami omonatlarning mutlaq katta qismiga egalik qilishadi. Markaziy bank agar shu ma’lumotni e’lon qilsa, hammaga tushunarli bo‘lardi. 16 yildan beri o‘zgarmagan, butunlay eskirgan kafolat tizimi mayda va o‘rta omonatchilarni emas, ko‘proq milliarderlarning omonatlarini kafolatlagan, raqobatni emas, konsentratsiyani rag‘batlantirgan, yirik omonatchilarda riskka befarqlikni parvarishlagan”, — dedi u.
Yangi kompensatsiya miqdori qonun kuchga kirgunga qadar ochilgan depozitlarga tatbiq etilmaydi. Ya’ni, mavjud omonatlarni, ularning miqdoridan qat’i nazar, kafolatlashning to‘liq tizimi saqlanib qoladi.
Bundan tashqari, bunday limitning belgilanishi banklarni fuqarolik javobgarligidan ozod qilmaydi; Ya’ni 200 million so‘mni davlat qoplaydi, qolganini omonatchi bankdan talab qilishi mumkin.
Bundan tashqari, o‘zgartirishlarda bank litsenziyasi bekor qilinganda kompensatsiya to‘lashni boshlash muddatini 2 oy 23 kundan 7 ish kuniga qisqartirish taklif etilmoqda.
Omonatlarni kafolatlash jamg‘armasining maqsadli ko‘rsatkichi depozit bazasining 5 foizi miqdorida belgilangan. Jamg‘arma notijorat davlat organi shaklidagi Omonatlarni kafolatlash agentligini tashkil etish va uning vakolatlarini kengaytirishni rejalashtirmoqda.
Jamg‘arma taqchilligining oldini olish uchun agentlik kuzatuv kengashi Markaziy bank bilan kelishilgan holda maxsus ajratmalar kiritish, davlat budjetidan kreditlar, Markaziy bank krediti va boshqa manbalar hisobidan mablag‘larni jalb qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Omonatlarni kafolatlash agentligi xodimlari depozit ma’lumotlarining to‘g‘riligini tekshirish maqsadida Markaziy bank tomonidan o‘tkaziladigan tekshirishlarda mutaxassis sifatida ishtirok etish huquqiga ega bo‘ladi.
Jamg‘armaning badallar hisobidan shakllantiriladigan mablag‘lari yetarli darajada bo‘lishini ta’minlash va inflyatsiya oqibatida yo‘qotishlarni qoplash maqsadida mazkur mablag‘larni 7 kun ichida yuqori likvidli, past riskli, pulga aylantirilishi mumkin bo‘lgan aktivlarga joylashtirish huquqini berish taklif qilinmoqda.
Abrorxo‘ja Turdaliev agentlik vakolatlarining kengaytirilishini tushuntirdi, chunki jamg‘arma hali ham fuqarolar omonatlarini kafolatlash bo‘yicha siyosatga ega emas, faqat omonatlarni yo‘qotganlik uchun kompensatsiya to‘lash bilan cheklanadi.
Endi agentlik “to‘lov kassasi” (PayBox) mandatidan “to‘lov kassasi plyus”ga (PayBox+) o‘tadi (shuningdek, “yo‘qotishlarni minimallashtiruvchi” va “xavfni minimallashtiruvchi” ham mavjud). Hozirda omonatni sug‘urtalovchi faqat sug‘urtalangan depozitlar bo‘yicha sug‘urta da’volarini to‘lash uchun mas’ul bo‘lsada, endi u yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan bank inqirozlarining oldini olish uchun muayyan hal qilish funksiyalari kabi qo‘shimcha mas’uliyatlarga ega bo‘ladi.
Deputatlarning fikricha, mazkur qonun loyihasining qabul qilinishi bank tizimi barqarorligini ta’minlash, aholi va tadbirkorlar mablag‘larini saqlash, ularga “banklar yopilgan taqdirda mablag‘larini yo‘qotishdan qo‘rqmasdan” o‘z faoliyatini yuritish imkonini beradi va muhimi, “xalqning bank tizimiga ishonchini mustahkamlaydi”.
Otabek Bakirov, shuningdek, fuqarolarning o‘z karta va omonatlaridan boshqa banklardagi o‘zining karta va omonatlariga pul mablag‘larini bepul o‘tkazish imkoniyatiga ega bo‘lishini taklif etdi (JSHSHIRga bog‘langani uchun bu texnik jihatdan imkonli). “Bu nafaqat ertaga qonun kuchga kirgandan keyingi stresslarni yumshatadi, banklar o‘rtasida omonatlar uchun raqobatni ham kuchaytiradi”.

Законодательная палата Олий Мажлиса на заседании 13 августа приняла в первом чтении проект закона «О гарантиях защиты вкладов в банках» в новой редакции (текущая от 2002 года), сообщила пресс-служба нижней палаты парламента.
С разъяснением законопроекта выступил заместитель председателя Центрального банка Аброрхужа Турдалиев. Разработка документа была предусмотрена госпрограммой развития Нового Узбекистана на 2022−2026 годы. Проект должны были завершить в октябре 2023 года.
Документ, разработанный совместно с экспертами Всемирного банка, предусматривает реформу гарантийной системы для вкладов населения и её приведение в соответствие с международными стандартами.
Эксперты Всемирного банка изучили систему гарантирования вкладов на соответствие международным стандартам. 8 из 16 основных принципов эффективной системы страхования вкладов не могут быть выполнены при нынешних правилах, указано в их отчёте.
В отчёте упомянуты проблемы с полной защитой депозитов Фондом гарантирования вкладов граждан. Из-за этого граждане заинтересованы вкладывать деньги под высокий процент, «не интересуясь финансовым состоянием банка и операционными рисками».
При этом Народный банк, обслуживающий наибольшее число клиентов-физлиц, пользуется гарантиями государства. Это негативно влияет на конкурентную среду на рынке финансовых услуг, отметили международные эксперты.
Согласно поправкам, предлагается отказ от полной (100%) гарантии вкладов. Эта система была введена в Узбекистане в 2009 году, чтобы смягчить последствия наблюдавшегося тогда экономического кризиса. Этот механизм также был временно введён в других странах, однако на сегодняшний день из 108 стран только в Узбекистане, Туркменистане и Беларуси сохранятся полная гарантия вкладов.
В других странах установлена предельная сумма возмещения банковского вклада: в Казахстане — в эквиваленте 43 тысяч долларов, Азербайджане — 17,7 тысячи долларов, в России — 15,4 тысячи долларов, Турции — 14 тысячи долларов, странах Евросоюза — до 100 тысяч евро.
В Узбекистане максимальную сумму предлагается установить в размере не более 200 млн сумов (около 15,9 тысячи долларов) для одного вкладчика в одном банке, в том числе для предпринимателей (юрлиц). То есть вкладчик может рассчитывать на гарантию выплаты до 200 млн сумов на каждый вклад в разных банках (это, к примеру, до 7 млрд сумов при размещении депозитов в 35 банках).
Согласно результатам анализа, эта сумма покрывает 99,7% средств вкладчиков в банках. По словам финансиста Отабека Бакирова, это верная цифра, но проблема в том, что все крупные депозиты сосредоточены в руках небольшого числа вкладчиков.
«К сожалению, несколько тысяч вкладчиков владеют значительной частью депозитов в Узбекистане. Если бы ЦБ опубликовал эту информацию, это было бы всем ясно. Полностью устаревшая система гарантий, которая не менялась уже 16 лет, гарантировала вклады миллиардеров, а не мелких и средних вкладчиков, поощряла концентрацию, а не конкуренцию, и воспитывала неприятие риска среди крупных вкладчиков», — указал он.
Новая сумма компенсации не будет распространяться на вклады, открытые до вступления закона в силу. То есть будет сохранена полная система гарантирования существующих вкладов вне зависимости от их суммы.
Кроме того, определение такого лимита не освобождает банки от гражданской ответственности, они по-прежнему будут отвечать перед клиентами своими активами и имуществом. То есть 200 млн сумов покроет государство, остальную часть вкладчик может потребовать у банка.
Более того, поправками предлагается сократить срок начала выплаты компенсации при отзыве лицензии у банка с 2 месяцев 23 дней до 20 дней после вступления закона в силе, а затем до 15 дней — с 2026 года, до 7 дней — с 1 января 2027 года.
Целевой показатель Фонда гарантирования вкладов устанавливается в размере 5% депозитной базы. При фонде планируется создать Агентство гарантирования вкладов в форме некоммерческого государственного учреждения и расширить его полномочия.
Набсовет агентства для предотвращения дефицита в фонде сможет привлекать средства за счёт введения специальных взносов по согласованию с Центробанком, привлечения займов из госбюджета, кредита ЦБ и других источников.
Сотрудники Агентства гарантирования вкладов получат право участвовать в качестве специалистов во время проверок, проводимых Центральным банком, чтобы проверять достоверность данных о вкладах.
Чтобы средства фонда, сформированные за счёт взносов, были на достаточном уровне и для возмещения потерь из-за инфляции, поправками предлагается предоставить право размещать эти средства в высоколиквидные активы с низкими рисками, которые можно превратить в деньги в течение 7 дней.
Аброрхужа Турдалиев объяснил расширение полномочий агентства, поскольку фонд до сих пор не ведёт никакую политику в части гарантирования вкладов граждан, а ограничивается только выплатой компенсации при потере вкладов.
Теперь агентство перейдёт от мандата «платёжная касса» (PayBox) на «платёжная касса плюс» (PayBox+) (есть ещё «минимизатор убытков» и «минимизатор рисков»). Если страховщик депозитов сейчас отвечает только за выплату страхового возмещения по застрахованным депозитам, то теперь будет иметь дополнительные обязанности, такие как определённые функции урегулирования несостоятельности, чтобы предотвратить возможные кризисы в банках.
По мнению депутатов, принятие этого законопроекта послужит обеспечению стабильности банковской системы, сохранению средств населения и предпринимателей, позволит им вести свой бизнес, «не опасаясь потерять средства в случае закрытия банков», а главное, «укрепит доверие населения к банковской системе».
Отабек Бакиров предложил также внести норму, чтобы граждане имели возможность без комиссий переводить средства со своих карт и вкладов на свои карты и вклады в других банках (это технически возможно благодаря подключению к ПИНФЛ). Это должно помочь снизить «стресс после завтрашнего вступления закона в силу и усилить конкуренцию за вклады между банками».
Законопроект теперь должны рассмотреть во втором и третьем чтениях в нижней палате парламента, а потом направить в Сенат на одобрение.