Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi Orient Group Management xoldingiga nisbatan ish ochdi, deya xabar qildi qo‘mita matbuot xizmati.
Qo‘mita ma’lumotlariga ko‘ra, Orient Group Management kompaniyasi ustav fondini ko‘paytirish hisobiga Highway Logistics Center transport-logistika markazining 45 foiz ulushiga egalik qila boshlagan, biroq monopoliyaga qarshi organning roziligini olmagan.
“Raqobat to‘g‘risida”gi qonunning 26-moddasiga muvofiq, bunday operatsiyalarda monopoliyaga qarshi organning oldindan roziligi talab qilinadi.
Qo‘mita maxsus komissiyasi tomonidan Orient Group Management kompaniyasiga nisbatan ish qo‘zg‘atilib, qonunning 26-moddasini buzganlikda aybdor deb topilgan va jarima solingan.
Orient qarorga e’tiroz bildirish uchun sudga murojaat qilgan, deyiladi xabarda.
Bundan tashqari, qo‘mita 23-iyul kuni O‘zbekiston-O‘mon investitsiya kompaniyasiga (UOIC, 75 foizi O‘mon investitsiya idorasiga tegishli, 25 foizi Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasiga tegishli) ham ish ochgan. Kompaniya monopoliyaga qarshi organning roziligisiz Highway Logistics Center`ning ustav fondidan 45 foiz ulush olgan. U ham jarimaga tortilgan.
Kompaniyalar haqida
Highway Logistics Center 2017-yil 8-sentabrda tashkil etilgan bo‘lib, ustav kapitali 185,67 mlrd so‘m. May oyining boshida kompaniya Logistics Orient (99%) va Jahongir Jetibayevich Polatovga tegishli edi. Polatov, shuningdek, quyidagi kompaniyalarga yoki aksiyalariga egalik qiladi:
• BeFit fitnes klublari tarmog‘i (BeFit Fitness and Wellness Center, BeFit-Eco, BeFit Crossfit);
• Bright-Development (tayyor beton ishlab chiqarish / turar joy bo‘lmagan binolarni ijaraga olish va boshqarish);
• Oriental Paper and Board (qog‘oz mahsulotlari va karton yetkazib berish);
• My IMG (transport va yoqilg‘i sarfini nazorat qilishning GPS monitoringi);
• Tok Bor elektr yoqilg‘i quyish shoxobchalari va zaryadlash stansiyalari tarmog‘i;
• International Monitoring Group (transportlar sputnik monitoringi);
• Central Asian Diamond (turar-joy bo‘lmagan binolarning brendingi va boshqaruvi, ba’zi veb-saytlarda hashamatli Italiya zargarlik buyumlari Pasquale Bruni brendining rasmiy vakili sifatida ko‘rsatilgan);
• Igrushki Dlya Nas (Urban XS Toys o‘yinchoq do‘konlari);
• Central Beton (tayyor beton ishlab chiqarish);
• Profit Store (“Miratorg”, Vici, Lurpak, Toybox, Chocopie Lotte, Konti, Joyco, Schweppes va boshqalar oziq-ovqat mahsulotlarini tarqatuvchi);
• Khivan Gold (zargarlik buyumlari ishlab chiqarish);
• VVGold (zargarlik buyumlari ishlab chiqarish);
• SAAS Market (buxgalteriya hisobi sohasidagi faoliyat);
• va boshqalar.
Hozirda aksiyalar quyidagicha taqsimlangan: Logistics Orient (50,86 foiz), O‘zbekiston-O‘mon investitsiya kompaniyasi (49,12 foiz), Jasur Alisherovich Sultonov (0,02 foiz).
Orient Group Management kompaniyasi Rauf Mirzayevich Komiljanov (44,99 foiz, Garant Bank aksiyadori ham), Saken Jetibayevich Polatov (33,5 foiz, Orient Group asoschisi, Orient Finans Bank kuzatuv kengashi raisi) va Payzullajon Rahmatullayevich Mirzayev (16 foiz, Orient Group asoschisi) tegishli.
Kompaniya, shuningdek, Makro (Darvoza Savdo) supermarketlar tarmog‘i va Bektemir metall konstruksiyalari zavodiga egalik qiladi.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей Узбекистана открыл дело против холдинга Orient Group Management, сообщила пресс-служба органа.
По данным комитета, Orient Group Management стала владеть 45% доли в транспортно-логистическом центре Highway Logistics Center за счёт увеличения уставного капитала, но не получила согласие антимонопольного органа.
Согласно закону «О конкуренции», государственный контроль за экономической концентрацией осуществляется, если балансовая стоимость активов или выручка от реализации товаров за последний календарный год одного из хозсубъектов, участвующих в сделках по слиянию или получении свыше 25% голосующих акций АО или до 1/3 доли в ООО, превышает 250-тысячекратный размер базовой расчётной величины (85 млрд сумов), либо суммарная балансовая стоимость их активов или выручка от реализации товаров за календарный год превышает 500-тысячекратный размер БРВ (170 млрд сумов).
В таких сделках требуется получить предварительное согласие антимонопольного органа.
Экономическая концентрация — совершение сделок и (или) иных действий, приводящих к преобладанию хозяйствующего субъекта или группы лиц, которое оказывает влияние на состояние конкуренции на товарном или финансовом рынке.
Специальная комиссия комитета открыла дело против Orient Group Management, признала её виновной в нарушении статьи 26 закона и наложила штраф.
Orient Group Management обратилась в суд, чтобы оспорить решение, говорится в сообщении.
Комитет также открыл дело против Узбекско-Оманской инвестиционной компании (UOIC, 75% принадлежит Oman Investment Authority, 25% — суверенному Фонду реконструкции и развития), которая 23 июля также приобрела 45% Highway Logistics Center без согласия антимонопольного органа. На неё тоже наложен штраф.
О компаниях
Highway Logistics Center создан 8 сентября 2017 года, уставной фонд — 185,67 млрд сумов. В начале мая компанией владели Logistics Orient (99%) и Жахонгир Джетыбаевич Полатов. Последний также владел или владеет долями в следующих компаниях:
• сеть фитнесc-клубов BeFit (BeFit Fitness and Wellness Center, BeFit-Eco, BeFit Crossfit);
• Bright-Development (производство готового бетона / аренда и управление нежилыми помещениями);
• Oriental Paper and Board (поставки бумажной продукции и картона);
• My IMG (GPS-мониторинг транспорта и контроль расхода топлива);
• сеть электрозаправок и зарядных станций Tok Bor;
• International Monitoring Group (спутниковый мониторинг транспорта);
• Central Asian Diamond (аренда и управление нежилыми помещениями, на некоторых сайтах указан как официальный представитель люксового итальянского ювелирного брэнда Pasquale Bruni);
• Igrushki Dlya Nas (магазины игрушек Urban XS Toys);
• Central Beton (производство готового бетона);
• Profit Store (дистрибьютор продуктов питания Мираторг, Vici, Lurpak, Toybox, Chocopie Lotte, Konti, Joyco, Schweppes и других);
• Khivan Gold (производство ювелирных изделий);
• VVGold (производство ювелирных изделий);
• SAAS Market (деятельность в области бухгалтерского учёта);
• и другие.
На сегодняшний день доли распределены следующим образом: Logistics Orient — 50,86%, Узбекско-Оманская инвестиционная компания — 49,12%, Жасур Алишерович Султанов — 0,02%.
Orient Group Management владеют Рауф Мирзаевич Камилджанов (44,99%, в том числе акционер Garant Bank), Сакен Джетыбаевич Полатов (33,5%, основатель Orient Group, председатель наблюдательного совета Orient Finans Bank) и Пайзуллажон Рахматуллаевич Мирзаев (16,5%, основатель Orient Group)
Компания в том числе владеет сетью супермаркетов Makro (Darvoza Savdo) и Бектемирским заводом металлоконструкций