O‘zbekiston Oliy Majlisi Senati 15-avgust kuni bo‘lib o‘tgan majlisda “Bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish to‘g‘risida”gi qonunni ma’qulladi, deb xabar qildi parlament yuqori palatasi matbuot xizmati.
Yalpi majlisda ta’kidlanganidek, keyingi yillarda bolalarga nisbatan zo‘ravonlik holatlari ko‘payib bormoqda. Ularning oldini olish, jabrlanuvchilarning huquq va manfaatlarini himoya qilishning amaldagi huquqiy mexanizmlari yetarli darajada samarali emas.
Xalqaro tashkilotlarning tadqiqotlariga ko‘ra, dunyoda 1 milliardga yaqin bolalar jismoniy, jinsiy, ruhiy zo‘ravonlikka va g‘amxo‘rlikdan mahrumlikka duch kelishadi, jabrlangan bolalarning 80 foizi bu haqda hech kimga xabar bermaydi.
O‘zbekistonda haligacha bunday tadqiqotlar natijalarini yig‘ish, qayta ishlash va solishtirish tizimi yaratilmagan. Shunga qaramay, mavjud ma’lumotlarga ko‘ra, O‘zbekistonda bolalarga nisbatan zo‘ravonlik holatlari ko‘paymoqda.
2021-yilda bolalarga nisbatan 1831 ta jinoyat sodir etilgani ma’lum bo‘lgan bo‘lsa, 2022-yilda bu ko‘rsatkich 20 foizga oshib, 2194 taga yetdi. Ushbu davrda bolaning jinsiy erkinligiga qarshi jinoyatlar soni 334 tadan 395 taga (+18%) oshdi. Bunday jinoyatlarning aksariyati Farg‘ona (719), Samarqand, Toshkent viloyatlari va Toshkent shahrida qayd etilgan.
So‘nggi uch yilda 2000 dan ortiq fuqaro sud qarori bilan ota-onalik huquqidan mahrum etildi, shundan 86 foizi ota-onalik majburiyatlarini bajarishdan bo‘yin tovlaganlik uchun javobgarlikka tortildi.
Prezident huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligi direktori Mansurbek Polvonzoda avvalroq bolalar huquq va manfaatlari tushunchasini tushuntirish va jamiyat ongiga singdirish muhimligini ta’kidlagandi.
Hujjat bilan zo‘ravonlikdan jabr ko‘rgan bolalarga himoya orderini berish tartibi belgilanmoqda. U ichki ishlar organlari tomonidan 30 kungacha muddatga beriladi va zo‘ravonlikdan jabrlanuvchiga yoki uning qonuniy vakiliga vakolatli davlat organi ishtirokida topshiriladi.
Zo‘ravonlikdan jabrlanuvchining yoki uning qonuniy vakilining arizasiga ko‘ra, agar tahdid hali bartaraf etilmagan bo‘lsa, himoya orderining amal qilish muddati jinoyat ishlari bo‘yicha sud tomonidan 1 yilgacha uzaytirilishi mumkin.
Bolalar sodir etilgan zo‘ravonlik oqibatida yetkazilgan moddiy zararni qoplash va ma’naviy zararni qoplash talabi bilan sudga murojaat qilish, shuningdek, zo‘ravonlik masalalari bo‘yicha davlat organlariga bevosita yoki qonuniy vakil orqali murojaat qilish huquqiga ega bo‘ladi.
Qonun ota-onalarning mas’uliyatini oshiradi. Unda ota-onalar bolalarning hayoti va sog‘lig‘ini asrashlari, ularga g‘amxo‘rlik qilishlari va zararli ta’sir ko‘rsatadigan axborotdan himoya qilishlari kerakligi nazarda tutilgan. Hujjatda bolalarni tarbiyalash jarayonida ularni jismoniy jazolash alohida taqiqlangan.
Qonunda birinchi marta zo‘ravonlik xavfi ostida bo‘lgan bolalarning 12 toifasi (yetimlar, qarovsiz bolalar, aqli zaif bolalar, fohishalik, tilanchilik bilan shug‘ullanuvchi bolalar, ta’lim va tarbiya talablariga javob bermaydigan sharoitlarda bo‘lgan bolalar, kam ta’minlangan oilalar farzandlari) aniq belgilanmoqda.
Ijtimoiy himoya milliy agentligi zo‘ravonlik qurboni bo‘lgan, zo‘ravonlik xavfi ostida bo‘lgan bolalarni aniqlash, ularning hisobini yuritish va zarur hollarda ularga nisbatan zo‘ravonlikning oldini olish bo‘yicha individual choralar ko‘rilishini ta’minlashga yordam beradi.
Choralarga tajovuzkor xulq-atvorni tuzatish va jinsiy zo‘ravonlik sodir etgan shaxslarning huquqlarini cheklash dasturlari kiradi.
Agentlik tomonidan jabrlanuvchilarga bepul yordam ko‘rsatish uchun kechayu kunduz ishlaydigan ishonch telefoni ham tashkil etiladi.
Hujjat bilan, bolalarga nisbatan zo‘ravonlik shakllariga berilgan ta’riflar soni 3 tadan (jismoniy, jinsiy, ruhiy) 6 taga (g‘amxo‘rlik qilmaslik, ekspluatatsiya, bulling) oshirilmoqda. Ularning ta’rifi bu yerda batafsil aytib o‘tilgan.
Eslatib o‘tamiz, Ijtimoiy himoya agentligi, Adliya vazirligi va YUNISEF o‘tgan yilning oktabr oyida bolalarga nisbatan zo‘ravonlikka qarshi qonun loyihasini ishlab chiqish haqida xabar bergandi.

Сенат Олий Мажлиса Узбекистана на заседании 15 августа одобрил закон «О защите детей от всех форм насилия», сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
Как отмечалось на пленарном заседании, в последние годы растёт число случаев насилия против детей. Существующие правовые механизмы недостаточно эффективны, чтобы предупредить их и защитить права и интересы жертв.
Согласно исследованиям международных организаций, около 1 миллиарда детей в мире сталкиваются с физическим, сексуальным, психическим насилием и отсутствием заботы, 80% из пострадавших детей никому об этом не сообщают.
В Узбекистане пока не сформирована система по сбору результатов таких исследований, их обработке и сравнению. Несмотря на это, по имеющейся информации, в Узбекистане увеличивается число случаев насилия над детьми.
Если в 2021 году было известно о совершении 1831 преступления в отношении детей, то в 2022 году эта цифра выросла на 20% — до 2194. Число преступлений против половой свободы ребёнка за этот период выросло с 334 до 395 (+18%). Большая часть таких преступлений зарегистрирована в Ферганской (719), Самаркандской, Ташкентской областях и Ташкенте.
За последние три года более 2000 граждан были лишены родительских прав по решению суда, из них 86% привлечены к ответственности за уклонение от исполнения родительских обязанностей.
Директор Национального агентства социальной защиты при президенте Мансурбек Полвонзода ранее подчёркивал важность разъяснить и ввести в сознание общества понятия прав и интересов детей.
Документом устанавливается порядок выдачи охранного ордера детям, пострадавшим от насилия. Он будет выдаться органами внутренних дел на срок до 30 дней и вручаться жертве насилия или её законному представителю при участии уполномоченного госоргана.
По заявлению жертвы насилия или её законного представителя, если угроза ещё не была устранена, срок действия охранного ордера может быть продлён судом по уголовным делам до 1 года.
Дети получат право обращаться в суд с требованием о возмещении материального ущерба и компенсации морального вреда вследствие совершенного насилия, а также обращаться по вопросам насилия напрямую или через законного представителя в госорганы.
Закон повышает ответственность родителей. В нем предусмотрено, что родители должны беречь жизнь и здоровье детей, заботиться о них и защищать от информации, оказывающей вредное воздействие. Документ отдельно запрещает физическое наказание детей в процессе их воспитания.
В законе впервые чётко определяются 12 категорий детей, подверженных риску насилия (сироты, безнадзорные дети, дети с умственными отклонениями, дети, занимающиеся проституцией, попрошайничеством, дети, находящихся в условиях, которые не отвечают требованиям образования и воспитания, дети из малообеспеченных семей).
Национальное агентство соцзащиты будет помогать выявлять детей, ставших жертвами насилия, находящихся в группе риска насилия, вести их учёт и при необходимости обеспечивать принятие индивидуальных мер по предотвращению насилия в отношении них.
В число мер входят программы коррекции агрессивного поведения и ограничения прав лиц, совершивших сексуальное насилие.
Агентство также создаст круглосуточный телефон доверия для оказания бесплатной помощи жертвам.
Документом расширяется число определений форм насилия над детьми с трёх (физическое, половое, психологическое) до шести (отсутствие заботы, эксплуатация, буллинг).
Напомним, Агентство соцзащиты, Минюст и ЮНИСЕФ сообщили о разработке законопроекта против насилия в отношении детей в октябре прошлого года.