15-avgust kuni Toshkent shahri Uchtepa tumani 13-mavzedagi 5-ko‘p qavatli uyda yong‘in sodir bo‘ldi, deya xabar bermoqda poytaxt Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi matbuot xizmati.
Milliy TV telekanalining Millar ko‘rsatuvida aytilishicha, 5-qavatdagi xonadon egalari uyda 2 nafar yosh bolani yolg‘iz qoldirib, eshikni tashqaridan qulflab ketgan. Yong‘in kelib chiqqanda, ular balkon tomonga turib olib, yordam so‘ragan.
bolaлар, yong‘in
“7 yoshli bola oynadan tashqariga chiqib, pastga sakrayman deganda va sakraganda maxsus gilam orqali shu yerdagi aholi uni qutqarib qolgan”, — dedi FVB matbuot kotibi Zuhriddin Qurbonov.
Ichkarida qolgan 5 yoshli bola esa qutqaruvchilar tomonidan olib chiqilib, hayoti saqlab qolingan va tibbiyot xodimlariga topshirilgan. Hozirda ularning ahvoli yaxshi.
Hodisa oqibatida xonadonning 20 metr kvadrat maydonda uy jihozlari yonib zararlangan. Yong‘in sababi va moddiy zarar miqdori aniqlanmoqda, deyiladi boshqarma xabarida.

В Учтепинском районе Ташкента 15 августа на 13-м квартале произошёл пожар в квартире на пятом этаже жилого дома, сообщила пресс-служба столичного управления по чрезвычайным ситуациям.
По данным программы Millar телеканала Milliy TV, родители ушли из дома, оставив в квартире двух маленьких детей одних. Дверь была заперта снаружи. Когда начался пожар, дети стали звать на помощь с балкона.
«Семилетний ребёнок вылез из окна, чтобы спрыгнуть вниз. Он был спасён местными жителями, которые поймали его в специальный ковёр (спасательное полотно — ред.)», — сообщил пресс-секретарь УЧС Ташкента Зухриддин Курбонов.
Пятилетний ребёнок, оставшийся внутри, был спасён пожарными и передан медицинским работникам. В настоящее время состояние детей стабильное.
В результате происшествия были повреждены предметы интерьера на площади 20 кв. м. Причина пожара и размер материального ущерба устанавливаются, говорится в сообщении управления.