O‘zbekistonda 24−25-avgust kunlari umumxalq xayriya hashari o‘tkaziladi, deya xabar bermoqda Mahallalar uyushmasi matbuot xizmati.
Hashar “Mahalla obod — yurt obod” shiori ostida o‘tkaziladi. Undan ko‘zlangan maqsad mahallalar, aholi turar joylari, xiyobonlar, istirohat bog‘lari, ziyoratgohlar va qabristonlar va boshqa joylarni obodonlashtirishdan iborat.
Ma’lumot uchun, ushbu sanalar mos ravishda shanba va yakshanbaga to‘g‘ri kelmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 2018-yilning bahorida hasharlar o‘tkazish bo‘yicha hukumatning muhim qarori qabul qilingan edi. U Samarqand viloyatining Kattaqo‘rg‘on tumanidagi katta yo‘lda obodonlashtirish ishlarini olib borayotgan o‘qituvchi Diana Yenekeyeva yuk mashinasi ostida vafot etganidan so‘ng chiqarilgan.
Qaror bilan hasharlar prezidentning tegishli qarori yoki umumxalq hasharini o‘tkazish to‘g‘risidagi hukumat qarori mavjud bo‘lgandagina o‘tkazilishi mumkin.
Davlat organlari va boshqa tashkilotlar tomonidan hasharlar tashkil etish va o‘tkazish faqat ixtiyoriylik asosida amalga oshirilishi mumkin.
Hasharlar qat’iy ravishda hashar ishtirokchilari ishlayotgan tashkilot hududida mehnatni muhofaza qilish va xavfsizlik qoidalariga rioya qilgan holda o‘tkaziladi.
Hasharlar doirasida obodonlashtirish, ko‘kalamzorlashtirish, ish o‘rinlarini tartibga solish bo‘yicha ishlar olib boriladi, bundan boshqa barcha turdagi jamoat ishlariga, shu jumladan qurilish, ta’mirlash va qishloq xo‘jaligi ishlariga majburiy jalb etish qat’iyan taqiqlanadi.
Avtomobil yo‘llari, harakatlanish tig‘iz bo‘lgan ko‘chalar, suv obyektlari, qirg‘oqbo‘yi hududlar va zonalar, qurilish maydonlari, bino va inshootlar tomlari, xavfli ishlab chiqarish obyektlari, shuningdek, insonlarning hayotiga yoki sog‘lig‘iga xavf tug‘ilishi yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan boshqa joylarda ixtiyoriy tashabbus bilan hasharlar va boshqa ishlarni o‘tkazish taqiqlanadi.
Hujjatda inson hayotining barcha jabhalarida majburiy mehnatga yo‘l qo‘ymaslik va unga to‘liq barham berish bo‘yicha davlat organlariga topshiriqlar ham berilgan.

24−25 августа в Узбекистане по распоряжению правительства будет проводиться всенародный благотворительный хашар. Его девиз: «Благоустроенная махалля — благоустроенная страна», сообщила Ассоциация махаллей.
Напомним, весной 2018 года правительство приняло знаковое постановление, касающееся проведения хашаров. Оно было издано после гибели в Каттакурганском районе Самаркандской области во время выполнения работ по благоустройству на автодороге под колёсами грузовика учительницы Дианы Еникеевой.
Постановлением Кабинета министров было установлено, что хашары могут проводиться исключительно при наличии соответствующего акта президента или решения правительства о проведении всенародного хашара.
Организация и проведение хашаров со стороны госорганов и других организаций может осуществляться исключительно на добровольных началах.
Хашары проводятся строго на территории организации, в которой работают участники хашара, с соблюдением норм охраны труда и безопасности.
В рамках хашаров выполняются работы по благоустройству, озеленению, приведению в порядок рабочих мест, с «категорическим исключением принудительного привлечения на все иные виды общественных работ, в том числе строительно-ремонтные и сельскохозяйственные работы».
Проводить хашары и другие работы на добровольных началах запрещено вдоль автомобильных дорог, на улицах с интенсивным движением, на водных объектах, прибрежных полосах и зонах, стройплощадках, на крышах зданий и сооружений, на опасных производственных объектах и в других местах, где имеется риск причинения вреда жизни и здоровью людей.
Документ также содержит поручения государственным органам по предупреждению и полному искоренению принудительного труда во всех сферах жизнедеятельности человека.