Yevropa Ittifoqi davlatlari Rossiyaga qarshi joriy etilgan sanksiyalardan qochish muammosini hal qilish uchun Kavkaz va Markaziy Osiyo davlatlari hukumatlaridan yordam so‘rashi kerak, deb yozdi The Economist.
“Ukrainadagi urushdan Markaziy Osiyo va Kavkaz mamlakatlari iqtisodlari foyda ko‘rayotganga o‘xshaydi”, — deyiladi materialda. Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, Markaziy Osiyoning beshta davlati iqtisodiyoti 2022-yildagi 4 foizga nisbatan 2023-yilda jami 6 foizga, Armaniston iqtisodiyoti esa 2022-yildagi 5 foizga nisbatan 8 foizga o‘sgan. Logistika sohasi ham jadal rivojlanmoqda, yuk tashish yiliga 20 foizga oshmoqda.
Bu yevropalik siyosatchilar uchun yomon yangilik, ta’kidladi The Economist. “Biz qandaydir soyadagi faoliyatni kutgan edik, ammo hozir biz bilib turgan miqyosda emas”, — dedi nashrga ismi oshkor etilmagan YeI rasmiysi.
YI uchinchi davlatlar va ularga eksport qiluvchi yevropalik ishlab chiqaruvchilarga qarshi ikkilamchi sanksiyalar bilan tahdid qilgandi, biroq faqat bir nechta kompaniyalarga nisbatan chora ko‘rdi. Qora ro‘yxatga kiritilgan har bir kompaniya uchun boshqa joyda boshqasi ro‘yxatdan o‘tgan, deb yozdi nashr.
“Haqiqiy yechim topish uchun Kavkaz va Markaziy Osiyo davlatlari hukumatlaridan yordam so‘rash kerak. Bu oson ish emas. Mintaqa siyosatchilari o‘zlarining Rossiyaga yaqinligini qadrlaydi va qoidalarni buzishdan ko‘pincha shaxsan foyda ko‘radi. Biroq yevropaliklar ularga imtiyozlar taklif qilishi mumkin edi”, — deb hisoblaydi The Economist.
Nashr misol tariqasida YI yordam, kredit va shartnomalar shaklida 270 million yevro ajratganidan keyin Rossiya bilan savdo qiluvchi firmalarni yopishni boshlagan Armanistonni keltirdi.
“Alternativ sifatida Yevropa shirinlik o‘rniga qamchi ishlatishi mumkin edi. Bu uchinchi mamlakatlarga eksport taqiqini uzaytirish yoki ularning banklari uchun [xalqaro banklararo SWIFT tizimiga] kirishni cheklash bo‘lishi mumkin edi. Bu Yevropaning qolgan gaz manbalarini (Ozarbayjon va Armaniston) g‘azablantirishi va Yevropa kompaniyalariga zarar yetkazishi mumkin. Gap shundaki, YI Ukrainaga sanksiyalar rejimini kuchaytirishdan keladigan foyda shunga arziydi, deb hisoblaydimi? Uning hozirgi yondashuviga qaraganda, yo‘q”, — deb yozmoqda The Economist.
Nashrning ta’kidlashicha, Rossiya iqtisodiyoti, G‘arbning qattiq sanksiyalariga qaramay, o‘sib bormoqda, savdo esa uchinchi mamlakatlardagi vositachilar yordamida “gullab-yashnashda davom etmoqda”. YIning Armaniston, Ozarbayjon, Gruziya, Turkiya va Markaziy Osiyoning beshta davlatiga eksporti 2023-yilda 46 milliard yevroga oshib, 2021-yilga nisbatan 50 foizga o‘sgan. Bu 2021-yildan 2023-yilgacha Yevropaning Rossiyaga eksporti qisqarishining to‘rtdan uch qismiga teng. Shu bilan birga, uchinchi davlatlar orqali tovar ayirboshlashning eng katta o‘sishi hozirgi vaqtda eksporti keskin cheklangan tovarlarga to‘g‘ri keladi.
Shu tariqa, The Economist'ning aniqlik kiritishicha, YIdan Qozog‘istonga avtomobillar eksporti 2021-yildan 2022-yilgacha ikki barobar oshgan, keyin esa 2023-yilda yana 23 foizga o‘sib, 6,4 milliard yevroga yetgan. Armaniston 2023-yilda Yevropadan 2021-yilga nisbatan 2 barobar ko‘p kimyoviy moddalar, 5 barobar ko‘proq IT uskunalari va 4 barobar ko‘proq elektronika import qilgan. Bundan tashqari, chegaradan kontrabanda orqali olib o‘tiladigan va rasmiy savdo statistikasiga kiritilmaydigan tovarlar ham bor, deyiladi materialda.
Nashrning fikricha, YI “sizib chiqishlarni” bartaraf etishga harakat qilmoqda, biroq bu “Yevropaning ba’zi eng tikanli qo‘shnilari hukumatlari bilan qattiqqo‘l bo‘lishi” kerakligini anglatadi.

Странам Европейского союза необходимо заручиться помощью правительств стран Кавказа и Центральной Азии, чтобы решить проблему уклонения от санкций, введённых против России, пишет The Economist.
«Экономики стран Центральной Азии и Кавказа, похоже, только выигрывают от войны в Украине», — говорится в материале. По данным издания, экономика пяти центральноазиатских стран в 2023 году в совокупности выросла на 6% по сравнению с 4% в 2022 году, а экономика Армении — на 8% по сравнению с 5% в 2022 году. Также быстро развивается сектор логистики, а грузоперевозки растут на 20% в год.
Для европейских политиков это плохие новости, отмечает The Economist. «Мы ожидали некоторых теневых операций, но не в таких масштабах, о которых мы теперь знаем», — сказал изданию неназванный чиновник ЕС.
ЕС грозил вторичными санкциями третьим странам и европейским производителям, которые экспортируют в них, но принял меры только против нескольких компаний. Однако на каждую фирму, добавленную в чёрный список, регистрируется ещё одна в другом месте, пишет издание.
«Чтобы найти реальное решение, необходимо заручиться помощью правительств стран Кавказа и Центральной Азии. Это непростая задача. Региональные политики ценят свою близость к России и часто получают личную выгоду от нарушения правил. Тем не менее, европейцы могли бы предложить им поощрения», — считает The Economist.
В качестве примера издание приводит Армению, которая начала закрывать фирмы, торгующие с Россией, после того, как ЕС выделил стране 270 млн евро в виде помощи, кредитов и контрактов.
«В качестве альтернативы Европа могла бы использовать кнут вместо пряника. Она могла бы распространить запрет на экспорт на третьи страны или ограничить доступ к [международной межбанковской системе SWIFT] для их банков. Это может разозлить оставшиеся источники газа в Европе (Азербайджан и Армению) и навредить европейским компаниям. Вопрос в том, считает ли ЕС, что выгода Украине от ужесточения режима санкций того стоит. Судя по его нынешнему подходу, нет», — пишет The Economist.
Издание отмечает, что экономика России, несмотря на жёсткие западные санкции, растёт, а торговля «продолжает процветать» с помощью посредников в третьих стран. Экспорт из ЕС в Армению, Азербайджан, Грузию, Турцию и пять стран Центральной Азии увеличился на 46 млрд евро в 2023 году, что на 50% больше, чем в 2021 году. Это эквивалентно трём четвертям падения европейского экспорта в Россию с 2021 по 2023 год. При этом наибольший рост торговли через третьи страны приходится на товары, экспорт которых сейчас сильно ограничен.
Так, уточняет The Economist, экспорт машин из ЕС в Казахстан удвоился с 2021 по 2022 год, а затем вырос ещё на 23% в 2023 году, достигнув 6,4 млрд евро. Армения импортировала в 2 раза больше химикатов, в 5 раз больше IT-оборудования и в 4 раза больше электроники из Европы в 2023 году, чем в 2021 году. Помимо этого, есть товары, которые контрабандой провозятся через границы и которые не попадают в официальную статистику торговли, говорится в материале.
ЕС пытается перекрыть «утечки», но это означает, что придётся «проявить жёсткость по отношению к правительствам некоторых из самых колючих соседей Европы», считает издание.