Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev 22−23-avgust kunlari davlat tashrifi bilan O‘zbekistonda bo‘ladi. Bu haqda O‘zbekiston rahbari matbuot xizmati ma’lum qildi.
Tashrif dasturiga muvofiq, Toshkent shahrida O‘zbekiston va Ozarbayjon yetakchilari raisligida oliy darajadagi muzokaralar va davlatlararo oliy kengashning birinchi majlisi o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Sammit kun tartibidan strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarinichuqurlashtirish va kengaytirish masalalari o‘rin olgan.
O‘zaro tovar ayirboshlashni ko‘paytirish, kooperatsiya loyihalarining yangi portfelini shakllantirish, ishbilarmonlik aloqalarini, shu jumladan, hududlararo almashinuvni rivojlantirish, transport-kommunikatsiya salohiyatini ro‘yobga chiqarish, madaniy-gumanitar aloqalarni faollashtirish va boshqa masalalar diqqat markazida bo‘ladi.
Prezidentlar ikki mamlakat biznesi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazishi, qator ishbilarmonlik va madaniy tadbirlarda ishtirok etishi ham ko‘zda tutilgan.

Президент Азербайджана Ильхам Алиев 22−23 августа посетит Узбекистан с государственным визитом, сообщила пресс-служба президента Шавката Мирзиёева.
Программой пребывания в Ташкенте запланировано проведение переговоров на высшем уровне и первого заседания Высшего межгосударственного совета под председательством лидеров Узбекистана и Азербайджана.
В повестку дня саммита включены вопросы углубления и расширения узбекско-азербайджанских отношений стратегического партнёрства и многопланового сотрудничества.
В фокусе внимания будут наращивание взаимного товарооборота, формирование нового портфеля кооперационных проектов, развитие деловых контактов, в том числе в рамках межрегионального обмена, раскрытие транспортно-коммуникационного потенциала, активизация культурно-гуманитарных связей и другие.
Президенты проведут совместную встречу с представителями бизнеса двух стран и примут участие в ряде деловых и культурных мероприятий.