2025-yil 1-yanvardan O‘zbekistonda yer uchastkalari va kapital qurilish obyektlarining yagona klassifikatori joriy etiladi. Bu haqda Shavkat Mirziyoyev 20-avgust kuni Nukus shahrida tadbirkorlar bilan muloqot chog‘ida ma’lum qildi.
Unga ko‘ra, qishloq va noqishloq joylarda yer fondi doirasida bir faoliyatdan boshqasiga o‘zgartirish tartibi aniq belgilanmagan. Masalan, bog‘ o‘rnida issiqxona qilaman, degan tadbirkor ishni nimadan boshlashni, kimga murojaat qilishni bilmaydi. Yoki tadbirkor o‘z bog‘ida tomchilatib sug‘orish uchun hovuz, kichik sig‘imli saralash va saqlash omborini qura olmaydi.
Shu bois har bir yer uchastkasi uchun asosiy faoliyat turini qaysilariga almashtirish mumkinligi, qanday yordamchi inshootlarni joylashtira olishi aniq belgilab berilishi reja qilinmoqda.
Shu maqsadda 1-yanvardan boshlab yer uchastkalari va kapital qurilish obektlarining yagona klassifikatori joriy etiladi. Shu tariqa, yil davomida tadbirkorlar o‘z tomorqasiga 800 milliard so‘m sarmoya kiritishi kutilmoqda.
Bundan tashqari, chorvachilik, baliqchilik, asalarichilik, pilla yetishtirish, shuningdek, meva-sabzavot mahsulotlarini qayta ishlash korxonalari uchun ular joylashgan bino va inshootlar ostidagi yerlar uchun yer solig‘i endilikda sanoat toifasi stavkasi bo‘yicha hisoblab chiqiladi.
Klassifikator joriy etilgandan so‘ng ular qishloq xo‘jaligi yerlaridagi kabi yer solig‘ini to‘lashga ham o‘tadi.
Shuningdek, prezident yig‘ilishda tadbirkorlar tomonidan kimoshdi savdosida yer sotib olayotganda qo‘shilgan qiymat solig‘i undirilishi bekor qilinishi, ushbu xarid summasini bo‘lib-bo‘lib to‘lashiga ruxsat berilishi va to‘liq to‘langanda chegirma berilishini ma’lum qildi. Shu bilan birga, tadbirkorlik subyekti obyektni loyihalashtirish va foydalanishga topshirish muddatlarini buzgan taqdirda, davlat tomonidan ajratilgan yer maydonini tortib olish mumkin bo‘ladi.
Davlat rahbari, shuningdek, yer sotuvidan tushgan mablag‘lar mulki buzilgan tadbirkorlar kompensatsiyasiga yo‘naltirilishini taklif qildi.

С 1 января 2025 года в Узбекистане планируется ввести единый классификатор земельных участков и объектов капитального строительства. Об этом в ходе диалога с предпринимателями 20 августа в Нукусе сообщил президент Шавкат Мирзиёев.
По его словам, в сельской и несельской местности чётко не определён порядок изменения одного вида деятельности на другой в пределах земельного фонда. Например, предприниматель, желающий вместо огорода построить теплицу, не знает, с чего начать и к кому обратиться. Или предприниматель не может построить в своём саду пруд для капельного орошения, склад сортировки и хранения малой емкости.
По этой причине планируется в разрезе каждого земельного участка чётко определить, на какие виды деятельности можно изменить основной вид деятельности, какие вспомогательные сооружения на нём можно разместить.
Для этого с 1 января будет введён единый классификатор земельных участков и объектов капитального строительства. Таким образом, за год предприниматели, как ожидается, инвестируют в свои земли 800 млрд сумов.
Кроме того, для предприятий животноводства, рыболовства, пчеловодства, производства коконов, а также с предприятий по переработке фруктов и овощей земельный налог за земли под зданиями и сооружениями, на которых они расположены, сейчас считают по ставке промышленной категории.
После введения классификатора они также перейдут на уплату земельного налога как на землях сельскохозяйственного значения.
Президент на встрече также сообщил, что предпринимателям отменят начисление НДС при покупке земли на аукционе, разрешат выплачивать сумму этой покупки в рассрочку и предоставят скидку при полной оплате. При этом государство сможет изъять выделенную землю при нарушении бизнесом сроков проектирования и сдачи объекта.
Глава государства также предложил направлять средства от продажи земель на выплату компенсации за снос недвижимости бизнеса.