Qoraqalpog‘iston poytaxti Nukus shahridagi “Oq qush” majmuasida joylashgan “Qoraqalpoq o‘tovi” Ginnesning rekordlar kitobiga eng katta diametrli o‘tov sifatida kiritildi (40,5 metr). Bu haqda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Turizmni rivojlantirish qo‘mitasi ma’lum qildi.
22-avgust kuni Ginnesning rekordlar kitobi vakillari tomonidan sertifikat topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda Qoraqalpog‘iston Jo‘qorg‘i Kengesi raisi Amanbay O‘rinboyev, prezidentning Orolbo‘yi mintaqasini barqaror rivojlantirish masalalari bo‘yicha maslahatchisi Tursinxon Xudaybergenov va boshqalar ishtirok etdi. Balandligi 22 metr bo‘lgan inshoot Orol Agro kompaniyasi tomonidan barpo etilgan.
гиннес rekordlarи, қорақалпоғистон, Qoraqalpoq o‘tovi
20-avgust kuni Shavkat Mirziyoyevning tadbirkorlar bilan yillik muloqoti ana shu o‘tovda bo‘lib o‘tdi. Bu yerda turli madaniy tadbirlar, forumlar o‘tkazish rejalashtirilgan.
Uchrashuvdan so‘ng davlat rahbari 50 gektar maydonni egallagan mazkur majmuada tashkil etilgan o‘tovlar ko‘rgazmasini borib ko‘rdi. Majmuada qoraqalpoq, qozoq, turkman, qirg‘iz, boshqird kabi turkiy xalqlarning hamda Qoraqalpog‘iston tumanlarining o‘tovlari tashkil etilgan.

Каракалпакская юрта в комплексе «Ок куш» («Белая птица») в столице Каракалпакстана Нукусе включена в Книгу рекордов Гиннесса как неразборная юрта с самым большим диаметром — 40,5 метра. Об этом сообщил Комитет по развитию туризма при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Церемония вручения сертификата представителями компании Guinness World Records прошла 22 августа. На ней присутствовали председатель Жокаргы Кенеса Каракалпакстана Аманбай Орынбаев, советник президента по вопросам устойчивого развития региона Приаралья Турсинхан Худайбергенов и другие. Сооружение высотой 22 метра возвела компания Orol Agro.
20 августа в этой юрте проходил ежегодный диалог президента Шавката Мирзиёева с предпринимателями. Здесь планируется проводить разные культурные мероприятия и форумы.
После встречи глава государства посетил выставку юрт, организованную в данном комплексе, который занимает 50 гектаров. На выставке представлены юрты тюркских народов, таких как каракалпаки, казахи, туркмены, киргизы, башкиры, а также районов Каракалпакстана.