O‘zbekiston milliy axborot agentligi (O‘zA) Sobira Xoldarova ismli sun’iy intellektga asoslangan virtual suxandon ishga tushirilganini ma’lum qildi.
U so‘nggi yangiliklarni to‘qqizta — o‘zbek, ingliz, rus, fransuz, arab, xitoy, nemis, ispan, qozoq tillarida o‘qib beradi.
дилдора абдухалилоva, jurnalistika, соbirа холдороva, sun’iy intellekt, ўза
Sun’iy intellekt asosida suxandon yaratish uchun jurnalist Dildora Abduxalilovaning prototipidan foydalanilgan. Loyiha We Digital Agency tomonidan ishlab chiqilgan.
“Mazkur muxbirga bejizga Sobira Xoldorova deya nom qo‘yilmadi. Chunki Sobira Xoldorova Markaziy Osiyo va O‘zbekistondagi birinchi professional ayol jurnalisti bo‘lgan”, — deyiladi xabarda.
Sobira Xoldorova 1907-yilda Namangan viloyatining Chust shahrida kambag‘al dehqon oilasida tug‘ilgan. 1923-yilda Toshkentga kelib, xotin-qizlar maorif institutida ikki yil davomida ta’lim olgan. Keyinchalik Moskvadagi Oliy jurnalistika institutida o‘qigan.
Toshkentga qaytgach, bir qancha gazeta, jurnal tahririyatlarida ishlagan. 1937-yilda “burjua elementlar bilan aloqaga yo‘l qo‘ygan, ogohlikni yo‘qotgan” degan ayblovlar bilan qamoqqa olingan. 1940-yil 5-dekabr kuni Yakutiyaga 10 yilga surgun qilingan. Sobira Xoldorovaning turmush o‘rtog‘i Mo‘min Usmonov esa 1938-yil 4-oktabrda otib tashlangan. Surgun to‘g‘risidagi sud hukmidan so‘ng farzandlari Po‘lat va Manzura bolalar uyiga topshirilgan.
1955-yilda qamoqdan qaytgan Sobira Xoldorova 1984-yilda vafot etgan. O‘g‘li Po‘lat Usmonov ikkinchi jahon urushidan yarador bo‘lib qaytgan. Qizi Manzura Usmonova — fizika-matematika fanlari doktori.
“Sun’iy intellekt asosida yaratilgan muxbirga Sobira Xoldorova nomini qo‘yishdan maqsad qatag‘on qurboni bo‘lgan birinchi o‘zbek ayol jurnalistining yorqin xotirasini tiklashdir”, — deyiladi xabarda.
O‘zA nomidan tarqatilishi mumkin bo‘lgan soxta videoroliklardan himoyalanish maqsadida har bir videoga QR kod kiritiladi, bu orqali ushbu videoning matnini agentlik saytidan tekshirish mumkin.

Национальное информационное агентство Узбекистана (УзА) сообщило о запуске виртуального корреспондента на основе искусственного интеллекта по имени Собира Холдарова.
Она будет зачитывать последние новости на девяти языках — узбекском, английском, русском, французском, арабском, китайском, немецком, испанском и казахском.
Для создания корреспондента на основе искусственного интеллекта был использован прототип журналистки Дилдоры Абдухалиловой. Проект разработало We Digital Agency.
«Корреспонденту не случайно присвоили имя Собиры Холдаровой. Это была первая женщина — профессиональный журналист в Центральной Азии и Узбекистане», — говорится в сообщении.
Собира Холдарова родилась в 1907 году в городе Чусте Наманганской области в бедной семье. В 1923 году она приехала в Ташкент и два года проучилась в учебном заведении для девушек. Затем продолжила учёбу во Всесоюзном институте журналистики в Москве.
Вернувшись в Ташкент, она работала в редакциях нескольких газет и журналов. В 1937 году Собиру Холдарову обвинили в «потере классового сознания и связи с интеллектуальным революционным движением», после чего осудили и отправили в тюрьму. 5 декабря 1940 года её приговорили к 10 годам лагерей и отправили в Якутию. Муж Собиры Холдаровой Мумин Усманов был расстрелян 4 октября 1938 года. После приговора суда и высылки её дети Пулат и Манзура были переданы в детский дом.
В 1955 году она вернулась из тюрьмы. Скончалась в 1984 году. Её сын Пулат Усманов сражался на фронтах Второй мировой войны, получил ранение. Дочь Манзура Усманова — доктор физико-математических наук.
«Присвоение корреспонденту, созданному на основе искусственного интеллекта, имени Собиры Холдаровой является данью светлой памяти первой узбекской журналистке, ставшей жертвой репрессий», — сообщили в УзА.
Для защиты от поддельных видео, которые могут распространяться от имени УзА, в каждом репортаже будет вставлен QR-код, по которому можно будет проверить текст данного видео на сайте УзА.