Markaziy saylov komissiyasi dushanba kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda O‘zbekistonning xorijiy davlatlardagi diplomatik va boshqa vakolatxonalari huzurida saylov uchastkalari tashkil etilishini ma’qulladi (video).
“Dunyo” axborot agentligi xabariga ko‘ra, Tashqi ishlar vazirligi taklifi bilan dunyoning 39 ta davlatida 56 ta saylov uchastkasi ochiladi.
Xususan, 29 davlatda (Avstriya, Ozarbayjon, Afg‘oniston, Belarus, Belgiya, Buyuk Britaniya, Vengriya, Misr, Isroil, Hindiston, Indoneziya, Eron, Ispaniya, Italiya, Quvayt, Latviya, Malayziya, Ummon, Pokiston, Polsha, Singapur, Tojikiston, Tailand, Turkmaniston, Ukraina, Fransiya, Shveysariya, Shvetsiya va Yaponiya) bittadan, 7 davlatda (Germaniya, Qirg‘iziston, BAA, Saudiya Arabistoni, AQSh, Turkiya, Janubiy Koreya) — ikkitadan, 2 davlatda (Qozog‘iston va Xitoy) — uchtadan hamda Rossiyada — yettitadan saylov uchastkasi tashkil etiladi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonda navbatdagi Qonunchilik palatasi va mahalliy kengashlar deputatlar saylovi 2024-yil 27-oktabrda o‘tkaziladi.

Центральная избирательная комиссия на заседании в понедельник одобрила (видео) создание избирательных участков при дипломатических и иных представительствах Узбекистана в иностранных государствах.
Как сообщает ИА «Дунё», по представлению Министерства иностранных дел в 39 странах будут открыты 56 избирательных участков.
В частности, в 29 странах (Австрия, Азербайджан, Афганистан, Беларусь, Бельгия, Великобритания, Венгрия, Египет, Израиль, Индия, Индонезия, Иран, Испания, Италия, Кувейт, Латвия, Малайзия, Оман, Пакистан, Польша, Сингапур, Таджикистан, Таиланд, Туркменистан, Украина, Франция, Швейцария, Швеция и Япония) будет действовать по одному участку, в семи странах (Германия, Кыргызстан, ОАЭ, Саудовская Аравия, США, Турция, Южная Корея) — по два, в двух (Казахстан и Китай) — по три и в России — семь участков.
Парламентские выборы и выборы депутатов в местные кенгаши состоятся 27 октября. Избирательная кампания началась с 26 июля.