Afg‘oniston Milliy Mudofaa vazirligi 2021-yil avgust oyida afg‘on askarlari mamlakatdan olib chiqib ketgan harbiy samolyotlar va vertolyotlarning O‘zbekistonga berilishiga qarshi chiqdi, deya xabar bermoqda Ariana News tashkilot bayonotiga tayanib.
“O‘zbekistondagi afg‘on vertolyotlari va samolyotlari taqdiriga oid har qanday kelishuv qabul qilib bo‘lmaydigan holat”, — deyiladi bayonotda.
Vazirlikning ta’kidlashicha, AQShning “afg‘on xalqi mulkini O‘zbekistonga xayriya qilishga yoki musodara qilishga haqqi yo‘q”.
“O‘zbekiston hukumati bu borada har qanday bitimlardan voz kechishi va yaxshi qo‘shnichilik ruhida oqilona qaror qabul qilishi hamda samolyotlarni Afg‘oniston harbiy-havo kuchlariga topshirishga ko‘maklashishi kutilmoqda”, — deyiladi tashkilot bayonotida.
Avvalroq AQShning Toshkentdagi elchisi Jonatan Henik O‘zbekiston va AQSh rasmiylari Afg‘onistondan olib o‘tilgan harbiy samolyotlar va vertolyotlar taqdiri bo‘yicha kelishuvga erishgani va aviatexnikalar O‘zbekistonda qolishini ma’lum qilgandi. Diplomatning ta’kidlashicha, “ushbu texnikalar hech qachon afg‘onlarniki bo‘lmagan, ular amerikaliklarniki edi”. “Ular (afg‘on armiyasi — tahr.) undan foydalandi, lekin biz hamisha egasi bo‘lganmiz”, — deydi u.
- Qo‘shma Shtatlar va uning ittifoqchilari Afg‘onistondagi 20 yillik harbiy kampaniya davomida afg‘on hukumatiga ko‘plab samolyot va vertolyotlar taqdim etgan. “Tolibon” Kobulni egallagan kunlarda bortida jami 585 nafar afg‘onistonlik harbiy xizmatchi bo‘lgan 22 ta harbiy samolyot va 24 ta vertolyot (Embraer EMB 314 Super Tucano, UH-60 Black Hawk, MD-530, PC-12 va Mi-17) O‘zbekiston havo hududini noqonuniy kesib o‘tgan. Norasmiy baholarga ko‘ra, O‘zbekiston hududiga qo‘ngan samolyot va vertolyotlar bortida 500 dan 600 nafargacha Afg‘oniston fuqarolari bo‘lgan. Sentabr va noyabr oylarida uchuvchilar avval BAA, keyin esa AQShga ko‘chirilgan.
- Afg‘oniston muvaqqat hukumati samolyotlar Afg‘oniston mulki ekanini bir necha bor ta’kidlagan. O‘zbekiston rasmiylari samolyot va vertolyotlar AQSh mulki ekanini va ularni qaytarib bo‘lmasligini qayd etgan.

Министерство национальной обороны Афганистана выступило против передачи Узбекистану военных самолётов и вертолётов, на которых афганские военнослужащие бежали из страны в августе 2021 года, сообщает Ariana News со ссылкой на заявление ведомства.
«Любая сделка по судьбе афганских вертолётов и самолётов в Узбекистане неприемлема», — говорится в заявлении.
В министерстве подчеркнули, что США «не имеют права дарить или конфисковывать имущество афганского народа».
«Ожидается, что правительство Узбекистана воздержится от каких-либо сделок в этом отношении и примет мудрое решение в духе добрососедства и окажет содействие в передаче самолётов афганских военно-воздушных сил», — отметили в ведомстве.
Ранее посол США в Ташкенте Джонатан Хеник сообщил, что власти Узбекистана и США достигли соглашения о судьбе военных самолётов и вертолётов из Афганистана и авиатехника перейдёт узбекской стороне. Дипломат заявил, что «эта техника никогда не была афганской, она была американской». «Они (армия Афганистана — ред.) использовали её, но мы всегда были владельцами», — сказал он.
• Соединённые Штаты и их союзники в рамках 20-летней военной кампании в Афганистане предоставили афганскому правительству большое количество самолётов и вертолётов. В дни захвата Кабула «Талибаном» в августе 2021 года воздушное пространство Узбекистана незаконно пересекли 22 военных самолёта и 24 вертолёта (Embraer EMB 314 Super Tucano, UH-60 Black Hawk, MD-530, PC-12 и Ми-17), в которых находились 585 вооружённых военнослужащих Афганистана. В сентябре и ноябре того года пилоты были перевезены а ОАЭ, а затем в США.
• Временное правительство Афганистана неоднократно настаивало на том, что воздушные судна являются собственностью Афганистана. Власти Узбекистана заявляли, что самолёты и вертолёты являются собственностью США и не могут быть возвращены.