Isroil armiyasi va Falastindagi HAMAS guruhi bolalarni poliomiyelitga qarshi emlash uchun G‘azo sektoridagi uchta alohida uchastkada janglarni uch kunga to‘xtatishga kelishib oldi, deb xabar berdi Reuters Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) vakiliga tayanib.
Emlash kampaniyasi 1-sentabrdan boshlanadi. Birinchi bosqichda 640 ming bolani qamrab olish rejalashtirilgan. Gumanitar tanaffus soat 6:00 dan 15:00 gacha davom etadi.
Janglardagi tanaffuslar G‘azo markaziy hududida boshlanadi. Shundan so‘ng, emlash anklavning janubi va shimolida davom etadi. JSST ta’kidlashicha, zarur hollarda tomonlar har bir tumandagi tanaffuslarni to‘rt kungacha uzaytirishga kelishib olgan.
Vaksinatsiyaning ikkinchi bosqichi birinchisidan to‘rt hafta o‘tgach amalga oshiriladi.
“Polyomiyelitning tarqalishini to‘xtatish va xalqaro miqyosda tarqalishining oldini olish uchun kampaniyaning har bir bosqichida kamida 90 foiz qamrovni ta’minlash kerak”, — dedi JSSTning favqulodda vaziyatlar bo‘yicha direktori Mayk Rayan 29-avgust kuni BMT Xavfsizlik Kengashining G‘azodagi gumanitar vaziyat bo‘yicha yig‘ilishida.
• 23-avgust kuni JSST G‘azoda so‘nggi 25 yil ichida birinchi poliomiyelit holati qayd etilganini tasdiqladi. Infeksiya o‘n oylik qizchada aniqlangan va iyun oyida G‘azo oqava suvlarida aniqlangan poliovirusning 2-turi bilan bog‘liq. Shundan so‘ng BMT virus tarqalishining oldini olish uchun keng ko‘lamli emlash kampaniyasiga tayyorgarlik ko‘ra boshladi.

Армия Израиля и палестинская группировка ХАМАС договорились о приостановке боев на три дня на трёх отдельных участках в секторе Газа, чтобы вакцинировать детей от полиомиелита, передаёт Reuters со ссылкой на представителя Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
Кампания по вакцинации начнётся 1 сентября. На первом этапе планируется охватить 640 тысяч детей. Гуманитарные паузы будут длиться с 6:00 до 15:00.
Паузы в боях начнутся в центральном районе Газы. Затем вакцинация продолжится на юге и на севере анклава. В ВОЗ отметили, что при необходимости стороны договорились продлевать паузы в каждом из районов до четырёх дней.
Второй этап вакцинации потребуется через четыре недели после первого.
«Необходимо обеспечить не менее 90% охвата в ходе каждого этапа кампании, чтобы остановить вспышку и предотвратить международное распространение полиомиелита», — сказал директор ВОЗ по чрезвычайным ситуациям Майк Райан на заседании Совета безопасности ООН по гуманитарной ситуации в Газе 29 августа.
- 23 августа ВОЗ подтвердила, что в Газа зафиксирован первый случай полиомиелита за последние 25 лет. Инфекция была выявлена у десятимесячной девочки и связана с вариантом полиовируса типа 2, обнаруженным в июне в сточных водах Газы. После этого в ООН стали готовиться к масштабной кампании по вакцинации, чтобы предотвратить распространение вируса.