O‘zbekiston Madaniy boyliklarni asrash va tiklash xalqaro tadqiqot markazi (IKKROM)ning 138-a'zo davlati bo‘ldi. Bu haqda tashkilotning “Gazeta.uz"ga kelib tushgan press-relizida aytiladi.
“O‘zbekistonda YUNESKOning Jahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan bir qancha obyektlar, jumladan, temuriylar davrining ajoyib obidalari bilan mashhur bo‘lgan Buxoro va Shahrisabz tarixiy markazlari, Xiva ichki qismidagi Ichan-qal'aning noyob shahar majmualari va tarixiy Samarqand shahri joylashgan. Transmilliy jahon merosi obyektlari bo‘lgan Zarafshon-Qoraqum Ipak yo‘li yo‘lagi va Turon mo‘'tadil cho‘llari O‘zbekistonning qadimiy savdo yo‘llaridagi strategik rolidan dalolat beradi hamda Markaziy Osiyo tabiiy landshaftining xilma-xilligi va mustahkamligini namoyish etadi. O‘zbekistonning an’anaviy bilimlari, hunarmandchiligi va turmush tarzi bilan ifodalangan nomoddiy merosi ham uning bebaho tarixiy hissasini ko‘rsatadi”, — deyiladi markaz xabarida.
“O‘zbekistonning ming yilliklarni qamrab olgan moddiy va nomoddiy boy hamda rang-barang merosi mamlakatning xalqaro miqyosda e’tirof etilgan tarixiy va madaniy ahamiyatidan dalolatdir. IKKROMga qo‘shilish O‘zbekistonga boy bilim va tajribani olib kirish imkonini beradi, bu, shubhasiz, madaniy merosni asrab-avaylashni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha o‘z zimmamizga yuklangan vazifani bajarish bo‘yicha jamoaviy sa’y-harakatlarimizni boyitadi”, — dedi IKKROM bosh direktori Aruna Francheska Mariya Gujral.
IKKROM — madaniy merosni asrashga bag‘ishlangan hukumatlararo tashkilot. IKKROM faoliyati merosni asrash usullari sifatini oshirishga, shuningdek, madaniy merosni asrab-avaylash muhimligi haqida xabardorlikni oshirishga qaratilgan. IKKROM beshta asosiy yo‘nalishda ishlaydi: o‘qitish, axborot, tadqiqot, hamkorlik va targ‘ibot.

Узбекистан стал 138-м государством-членом Международного исследовательского центра по сохранению и реставрации культурных ценностей (ИККРОМ, ICCROM). Об этом говорится в пресс-релизе организации, который получила «Газета.uz».
«В Узбекистане расположено несколько объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО, включая исторические центры Бухары и Шахрисабза, известные своими выдающимися памятниками эпохи Тимуридов, уникальные градостроительные комплексы Ичан-Кала во внутренней крепости Хивы и исторический город Самарканд. Зарафшан-Каракумский коридор Шёлкового пути и Туранские пустыни умеренного пояса — транснациональные объекты всемирного наследия — свидетельствуют о стратегической роли Узбекистана в древних торговых путях и демонстрируют разнообразие и устойчивость природного ландшафта Центральной Азии. Нематериальное наследие Узбекистана, представленное традиционными знаниями, ремёслами и образом жизни, также иллюстрирует его неоценимый исторический вклад», — говорится в сообщении центра.
«Огромное и разнообразное наследие Узбекистана — как материальное, так и нематериальное, охватывающее тысячелетия — является свидетельством всемирно признанной исторической и культурной значимости страны. Вступление в ИККРОМ позволит Узбекистану привнести богатые знания и опыт, которые, несомненно, обогатят наши коллективные усилия по выполнению нашего мандата по поддержке сохранения культурного наследия», — заявила генеральный директор ИККРОМ Аруна Франческа Мария Гуджрал.
ИККРОМ — межправительственная организация, занимающаяся вопросами сохранения культурного наследия. Деятельность ИККРОМ направлена на улучшение качества методов сохранения наследия, а также на повышение осведомлённости о важности сохранения культурного наследия. ИККРОМ работает в пяти основных направлениях: обучение, информация, исследования, сотрудничество и информационно-разъяснительная деятельность.