BMTning uy-joy huquqi bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Balakrishnan Rajagopal 19−30-avgust kunlari O‘zbekistonga qilgan tashrifi yakunlari bo‘yicha juma kuni Toshkentda jurnalistlar bilan suhbatlashdi, deb xabar beradi “Gazeta.uz” muxbiri.
Tashrif davomida maxsus ma’ruzachi Toshkent, Jizzax, Zomin, Sirdaryo, Samarqand va Buxoroda bo‘ldi. U Xavfsizlik kengashi kotibi, bosh vazirning ikki o‘rinbosari, hukumat a’zolari, Oliy Majlis senatorlari va deputatlari, ombudsmanlar, sudyalar va shikoyatlar bo‘yicha organlar vakillari bilan uchrashdi.
“Fuqarolik jamiyati vakillari, huquqshunoslar, blogerlar, majburiy ko‘chirish qurbonlari, tabiiy ofatlar hamda oilaviy zo‘ravonlik tufayli uyini tashlab ketishga majbur bo‘lgan ayollar va bolalar bilan bo‘lgan muloqotim uchun minnatdorman. Men bilan ma’lumot o‘rtoqlashgan barchaga o‘z minnatdorchiligimni bildiraman”, — dedi Balakrishnan Rajagopal.
Maxsus ma’ruzachi uy-joy huquqini qonunlarda himoya qilish bilan uning kundalik hayotda amalda himoya qilinishi o‘rtasida katta tafovut mavjudligini ta’kidladi.
Balakrishnan Rajagopal O‘zbekistonda so‘nggi yillarda uylarni o‘zboshimchalik bilan olib qo‘yish va buzishlardan huquqiy himoyani yaxshilash, shuningdek, shaharsozlikda ishtirok etishni ta’minlashga qaratilgan bir qancha yangi qonunlar, jumladan, yangi Konstitutsiya qabul qilinganini olqishladi.
“Ammo bu qonunlar ular haqida yetarli darajada xabardor qilinmagani, ijrosidagi nosozliklar va qonunbuzarliklarga, ayniqsa, qurilish sohasida samarali huquqiy choralar ko‘rilmagani uchun amalda ko‘p hollarda hurmat qilinmayapti”, — dedi maxsus ma’ruzachi.
Mutaxassisning ta’kidlashicha, O‘zbekistonda shaharni obodonlashtirish bo‘yicha misli ko‘rilmagan yirik loyihalar amalga oshirilmoqda, bunda ba’zan butun mavzelar buzilib, odamlar yangi shaharlarga joy ochish uchun ko‘chirilmoqda. Ammo bu chora-tadbirlarning aksariyati shaharsozlik sohasida yetarli huquqiy asosga ega bo‘lmagan holda amalga oshirilmoqda.
Shaharsozlik va shaharni yangilash bo‘yicha qarorlar jamoatchilikning, shu jumladan, ushbu qarorlar ta’sir o‘tkazadiganlarning mazmunli ishtirokini nazarda tutmaydi, dedi u.
“Sud hokimiyatining mustaqilligi muammoligicha qolmoqda. Quruvchilar va aholi o‘rtasidagi sud ishlarining aksariyati, ko‘rinishicha, quruvchilar foydasiga hal qilingan”, — dedi BMT maxsus ma’ruzachisi. Suddan tashqari shikoyat mexanizmlari ko‘pincha samarali va o‘z vaqtidagi kompensatsiyani ta’minlay olmaydi, deya qo‘shimcha qildi u.
Mutaxassis, shuningdek, olib qo‘yilgan uy-joy uchun kompensatsiya ko‘pincha yetarli emasligi, kechiktirilishi yoki umuman to‘lanmasligini ta’kidladi.
Ayrim buzish va ko‘chirishlar shafqatsizlarcha amalga oshirilmoqda, uylari yaqinidagi xavfli qurilishlar, suv va gaz ta’minotidagi uzilishlar tufayli uy egalari o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘lmoqda, deya qayd etdi BMT maxsus ma’ruzachisi. Bundan tashqari, ko‘chirilgan aholiga yangi uy-joy taklif etilganda, bu ko‘pincha shaharlar chekkasidagi yangi qurilgan turar joy binolari bo‘lmoqda.
“Uylarni buzish va majburiy ko‘chirishlar hatto Samarqand va Buxoro kabi qo‘riqlanadigan madaniy meros zonalarida ham sodir bo‘lmoqda”, — deydi Balakrishnan Rajagopal. 2025-yilda Samarqandda bo‘lib o‘tadigan YUNESKO Bosh assambleyasiga tayyorgarlik ko‘rilayotgan bir paytda u YUNESKOni tegishli uy-joyga ega bo‘lish huquqi to‘liq ta’minlanishini kafolatlash uchun zarur choralar ko‘rishga chaqirdi.
Maxsus ma’ruzachi, shuningdek, majburiy ko‘chirish qurbonlari, tegishli uy-joyga ega bo‘lish huquqi to‘g‘risida xabar bergan huquq himoyachilari, shu jumladan, kamida bitta holatda yopiq psixiatriya muassasasidagi o‘zboshimchalik bilan buzishlar haqida xabar bergan advokatlar, blogerlar va jurnalistlar qo‘rqitilgani, jinoiy javobgarlikka tortilgani yoki shubhali sabablarga ko‘ra hibsga olinganidan ham tashvish bildirdi.
“O‘tkazilayotgan islohotlar va ko‘plab rahbarlarning inson huquqlari, jumladan, munosib uy-joy olish huquqini himoya qilish bo‘yicha majburiyatlari meni ruhlantirdi. Uy-joy muammolarini hal qilish uchun ko‘pincha aniq yaxshi niyatlar mavjud. Ammo yaxshi niyatlardan tashqariga chiqish vaqti keldi; biz qog‘ozdagi qonun va rejalarni emas, balki natijalarni ko‘rishimiz kerak”, — dedi BMT maxsus ma’ruzachisi.
Balakrishnan Rajagopal 2025-yil mart oyida BMT Inson huquqlari kengashida ushbu tashrifi haqida batafsil hisobot taqdim etadi.
Eslatib o‘tamiz, bir kun avval, 29-avgust kuni Shavkat Mirziyoyev Uy-joy va shaharsozlik kodekslari va boshqa hujjatlarga xususiy mulk va mulkdorlar huquqlarini himoya qilish kafolatlarini kuchaytirishga qaratilgan o‘zgartirishlarni imzolagan edi.

Специальный докладчик ООН по вопросу о праве на достаточное жилище Балакришнан Раджагопал в пятницу выступил перед журналистами в Ташкенте по итогам своего визита в Узбекистан с 19 по 30 августа, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
В ходе своего визита спецдокладчик посетил Ташкент, Джизак, Заамин, Сырдарью, Самарканд и Бухару. Он встретился с секретарём Совета безопасности, двумя заместителями премьер-министра, членами правительства, сенаторами и депутатами Олий Мажлиса, омбудсманами, судьями и представителями органов по рассмотрению жалоб.
«Я благодарен за диалог, который состоялся у меня с представителями гражданского общества, юристами, блогерами, жертвами принудительных выселений, стихийных бедствий и женщинами и детьми, которым пришлось покинуть свои дома из-за домашнего насилия. Очень благодарен всем, кто поделился со мной информацией», — подчеркнул Балакришнан Раджагопал.
Спецдокладчик подчеркнул, что существует огромный разрыв между защитой права на достаточное жилище в законах и его фактической защитой в повседневной жизни.
Балакришнан Раджагопал приветствовал принятие в последние годы в Узбекистане нескольких новых законов, включая новую Конституцию, которые направлены на улучшение правовой защиты от произвольных экспроприаций и сноса домов, а также на обеспечение участия в городском планировании.
«Однако эти законы часто не соблюдаются на практике из-за отсутствия осведомлённости, сбоев в их реализации и отсутствия эффективных средств правовой защиты от несоблюдения, особенно в строительном секторе», — заявил спецдокладчик.
Как отметил эксперт, в Узбекистане реализуются беспрецедентные крупномасштабные проекты по обновлению городов, в ходе которых иногда сносятся и выселяются целые кварталы, чтобы освободить место для новых городов. Но большая часть этих мер происходит без достаточной правовой основы в сфере городского планирования.
Решения по городскому планированию и обновлению городов не предполагают значимого участия общественности, включая тех, кого эти решения затрагивают, подчеркнул он.
«Вопрос независимости судов остаётся проблемой. Подавляющее большинство судебных дел с участием застройщиков и жителей, похоже, решаются в пользу застройщиков», — сказал спецдокладчик ООН. Несудебные механизмы подачи жалоб часто не обеспечивают эффективной и своевременной компенсации, добавил он.
Эксперт также подчеркнул, что компенсация за изымаемое жилье часто недостаточна, выплачивается с опозданием или не выплачивается вообще.
Некоторые сносы и выселения проводятся с жестокостью, а домовладельцы бывают вынуждены покинуть свои дома из-за опасного строительства рядом с их домами и отключения подачи воды и газа, отметил спецдокладчик ООН. Кроме того, когда выселенным жителям предлагают новое жилье, оно часто находится в недавно возведённых многоквартирных домах на окраинах городов.
«Снос домов и принудительные выселения имеют место даже в охраняемых зонах культурного наследия, таких городах как Самарканд и Бухара», — сказал Балакришнан Раджагопал. В то время как идёт подготовка к Генеральной ассамблее ЮНЕСКО 2025 года в Самарканде, он призвал ЮНЕСКО проявить должную осмотрительность, чтобы гарантировать полное соблюдение права на достаточное жилье.
Специальный докладчик также выразил обеспокоенность тем, что жертвы принудительных выселений, правозащитники, освещающие проблемы права на достаточное жилище, адвокаты, блогеры и журналисты, сообщающие о произвольном сносе домов, подвергаются запугиванию, судебному преследованию или задержанию по сомнительным основаниям, в том числе, по крайней мере, в одном случае в закрытом психиатрическом учреждении.
«Я вдохновлён проводимыми реформами и приверженностью столь многих лидеров защите прав человека, включая право на достаточное жилище. Часто существуют явные благие намерения решать жилищные проблемы. Но пришло время выйти за рамки благих намерений; мы должны увидеть результаты, а не только законы и планы на бумаге», — сказал спецдокладчик ООН.
Балакришнан Раджагопал представит более подробный отчёт о своём визите в Совет ООН по правам человека в марте 2025 года.
Отметим, что накануне — 29 августа — президент Шавкат Мирзиёев подписал поправки в Жилищный и Градостроительный кодексы и другие документы, направленные на усиление гарантий защиты частной собственности и прав собственников.