Para yengil atletikaning erkaklar o‘rtasidagi F37 klassida yadro uloqtirish dasturida O‘zbekiston hisobiga 2 ta medal yozildi.
Qudratullaxon Ma’rufxo‘jayev 16.37 metr natija bilan chempion bo‘lgan, 15.24 metr natija qayd etgan Tolibboy Yo‘ldashev bronza medaliga ega chiqdi.
Ma’rufxo‘jayev 1999-yil 21-dekabrda tug‘ilgan. 2018-yildan buyon para yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi a’zosi. U Hanchjou-2022 Para Osiyo o‘yinlarida oltin hamda 2023-yil Parijda bo‘lib o‘tgan Jahon chempionatida kumush medalni qo‘lga kiritgan. Murabbiyi — Mavlonbek Xaydarov.
Yo‘ldashev esa 2003-yil 4-sentabrda tug‘ilgan. 2018-yildan buyon para yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi a’zosi. U Hanchjou-2022 Para Osiyo o‘yinlarida kumush hamda 2023-yil Parijda bo‘lib o‘tgan Jahon chempionatida bronza medalini qo‘lga kiritgan. Murabbiyi — Ibrohim Yusupov.
paraлимпиада 2024, paraлимпия ўйинлари, париж 2024, толиббой йўлдашев, yadro uloqtirish, қудратуллахон маъруфхўжаев
O‘zbekiston medallar jamg‘arish bo‘yicha 8-o‘rinda bormoqda. Mamlakat hisobida 2 ta oltin, 2 ta kumush va 2 ta bronza medali bor.

Сборная Узбекистана завоевала ещё две медали в мужской программе толкания ядра на Паралимпийских играх в Париже в классе лёгкой атлетики F37 (с поражением опорно-двигательного аппарата).
Кудратуллахон Маъруфхужаев удостоился золотой медали с результатом 16,37 метра. Этот результат он показал в пятой попытке.
Толиббой Юлдашев, выступавший в этой же категории, толкнул ядро на 15,24 метра и завоевал бронзовую медаль.
«Серебро» забрал Ахмед Бен Мослах из Туниса с результатом 15,4 метра.
кудратуллахон маруфхужаев, паралимпиада-2024, толиббой юлдашев, толкание ядра
Кудратуллахон Маъруфхужаев родился 21 декабря 1999 года. С 2018 года входит в состав сборной Узбекистана по паралимпийской лёгкой атлетике. Он выиграл золото на Параазиатских играх 2022 года и серебро на чемпионате мира 2023 года в Париже. Тренер — Мавлонбек Хайдаров.
Толиббой Юлдашев родился 4 сентября 2003 года. С 2018 года входит в состав сборной Узбекистана по паралимпийской лёгкой атлетике. Он выиграл серебряную медаль на Параазиатских играх 2022 года в Ханчжоу и бронзовую медаль на чемпионате мира 2023 года в Париже. Тренер — Ибрагим Юсупов.
Ранее представительница Узбекистана Кубаро Хакимова завоевала серебряную медаль в толкании ядра.
На текущий момент публикации Узбекистан занимает 8-е месте в медальном зачёте с 2 золотыми, 2 серебряными и 2 бронзовыми медалями.