O‘zbekiston qonunchiligida sovet mafkurasi, davri va ramzlarini targ‘ib qilish taqiqlanishi kerak. Bu haqda “Milliy tiklanish” partiyasi yetakchisi, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi spikeri o‘rinbosari Alisher Qodirov o‘zining Telegram’dagi kanalida yozdi.
Deputat jinoyat ishlari bo‘yicha Samarqand shahri sudining SSSRni tiklash tarafdori bo‘lgan 74 yoshli samarqandlik fuqaroni uch yilga ozodlikdan cheklash jazosiga hukm qilish haqidagi qarorini qo‘llab-quvvatladi. Ish materiallariga ko‘ra, u Telegram’da “O‘zbekiston mustaqilligi yuzaki ekani va sobiq Sovet Ittifoqi rasman tarqalmagani” haqida materiallar e’lon qilgan.
“Sud qarorini olqishlayman! O‘zbek xalqi SSSR boshqaruvi tomonidan kamsitilgan, tahqirlangan va hanuzgacha o‘sha davrning og‘ir jarohatlarini davolamoqda. Millatlar, qadriyatlar va e’tiqodni rad etgan sovet mafkurasi nafaqat o‘zbek xalqi, butun insoniyat boshiga balo bo‘lib keldi va qoldiqlari hozirgacha balo bo‘lmoqda”, — deb yozdi u.
“Albatta, tariximizning bu ayanchli davri tahlil va muhokama qilinishi kerak, lekin uni ma’qullash yoki targ‘ib qilish nafaqat Konstitutsion tuzumga jinoyat, balki xalqimizga va qonli tuzum qurbonlariga aylangan ajdodlarimizga xiyonat sifatida baholanishi zarur”, — deya xulosa qildi Qodirov.
“Milliy tiklanish” partiyasi rahbari bundan avval SSSR ramzlari haqida ham fikr bildirgan edi. 2021-yil may oyida u Toshkentdagi “G‘alaba qo‘shiqlari” konsertida SSSR bayrog‘i ko‘tarilgani haqorat va provokatsiya ekanini ta’kidlagan.
“Biz san’atga qarshi emasmiz, san’atning siyosatga qurol qilinishiga qarshimiz. Taraqqiyparvar o‘zbek ziyolilari va oqko‘ngil ajdodlarimizning qoniga bo‘yalgan bosqinchi sovet davlati bayrog‘ining mamlakatimiz poytaxtining qoq markazida baland ko‘tarilishini o‘zbek xalqiga nisbatan haqorat deb hisoblaymiz”, — degandi deputat.
2023-yil sentabr oyida Rossiya davlat dumasi deputati Yevgeniy Fyodorov respublikalar Sovet Ittifoqidan noqonuniy ravishda ajralgani va shuning uchun Rossiya hududiy manfaatlari buzilgani sababli ular bilan kurashishga majbur bo‘lishini aytgandi. Bu haqda O‘zbekiston Oliy Majlisi deputatlari kinoya bilan shunday degan: “Navbatdagi fantazyor”.
O‘tgan yil aprel oyida Xitoyning Fransiyadagi elchisining sobiq Sovet Ittifoqi davlatlarining suverenitetiga shubha bilan qaragan bayonoti diplomatik mojaroga sabab bo‘lgan edi. Qator Yevropa davlatlari bunga munosabat bildirgan, Xitoy esa SSSR tarkibidan chiqqan barcha davlatlar mustaqilligini hurmat qilishiga ishontirishga to‘g‘ri kelgandi.
2022-yil oktabr oyida Tojikiston prezidenti Emomali Rahmon MDH sammitida Rossiya prezidenti Vladimir Putinga murojaat qilib, uning mamlakati Rossiya manfaatlariga doimo hurmat bilan munosabatda bo‘lgani hamda o‘zaro hurmatni xohlashini ta’kidlagandi. U RFdan Markaziy Osiyo mamlakatlariga sobiq Ittifoq vaqtida bo‘lganidek munosabat qilmaslikni so‘ragan.

Пропаганда советской идеологии, периода и символов должна быть запрещена в законодательстве Узбекистана. Об этом в своём Telegram-канале написал лидер партии «Миллий тикланиш», заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Алишер Кадиров.
Депутат поддержал решение Самаркандского городского суда по уголовным делам, который приговорил 74-летнего жителя Самарканда, агитировавшего за восстановление СССР, к трём годам ограничения свободы. Согласно материалам делам, он публиковал в Telegram высказывания о том, что «независимость Узбекистана носит поверхностный характер и что бывший Советский союз официально не распался».
«Приветствую решение суда! Узбекский народ подвергся дискриминации, был унижен правительством СССР и до сих пор залечивает раны прошлого. Советская идеология, отвергавшая нации, ценности и веру, принесла беду не только узбекскому народу, но и всему человечеству, и её остатки продолжают оставаться бедой», — заявил он.
«Конечно, этот печальный период нашей истории следует анализировать и обсуждать, но его одобрение или пропаганду следует считать не только преступлением против конституционного строя, но и предательством нашего народа и наших предков, ставших жертвами кровавого режима», — резюмировал Кадиров.
Глава партии «Миллий тикланиш» ранее также высказывался о символиках СССР. В мае 2021 года он заявил, что поднятие флага СССР на концерте «Песни Победы» в Ташкенте являются оскорблением и провокацией.
«Мы не против искусства, мы против превращения искусства в политическое оружие. Мы считаем оскорбительным для узбекского народа поднятие в самом центре столицы флага советского государства-оккупанта, который пропитан кровью представителей прогрессивной узбекской интеллигенции и наших светлых предков», — отметил тогда депутат.
В сентябре 2023 года член Государственной думы РФ Евгений Федоров заявил, что республики вышли из состава Советского союза незаконно, а потому, из-за нарушения территориальных интересов России, ей придётся с ними воевать. Депутаты Олий Мажлиса Узбекистана высказались по этому поводу иронично: «Очередной фантазёр».
В апреле прошлого года высказывание посла Китая во Франции, усомнившегося в суверенитете бывших стран Советского Союза, спровоцировало дипломатический скандал. С реакцией выступил ряд стран Европы, а Китаю пришлось заверять, что он уважает независимость всех государств, вышедших из СССР.
В октябре 2022 года президент Таджикистана Эмомали Рахмон на саммите СНГ обратился к главе РФ Владимиру Путину и заявил, что его страна всегда с уважением относилась к интересам России и хочет взаимного уважения. Он попросил, чтобы РФ не относилась к странам Центральной Азии так, как в бывшем Советском союзе.