3-sentabrdan Toshkent shahrida Hamjamiyatlarni mustahkamlash va ijtimoiy farovonlikni rivojlantirish markazi ish boshladi, deya xabar bermoqda BMT Bolalar jamg‘armasining (YUNISEF) O‘zbekistondagi vakolatxonasi.
Mazkur markaz Ijtimoiy himoya milliy agentligi, Kolumbiya universiteti, YUNISEF va boshqa tashkilotlar hamkorligida O‘zbekistonda ijtimoiy ta’minot tizimini takomillashtirish maqsadida ochilgan. Uning faoliyati xodimlarning kasbiy rivojlanishiga, samarali dasturlar va metodikalarni yaratishga, tadqiqotlar o‘tkazishga va xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga yordam beradi.
“Markaz nafaqat bilim va innovatsiyalar manbai, balki ijtimoiy ish xodimlari eng yaxshi amaliyotlar va tajriba almashishlari mumkin bo‘lgan joy bo‘lib xizmat qiladi”, — dedi Ijtimoiy himoya milliy agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari Shahnoza Mirziyoyeva.
“Oilalar va jamoalar bilan aloqada bo‘lgan o‘qitilgan ijtimoiy xizmat xodimlari bolalarni himoya qilish uchun juda muhimdir. Bolalarni himoya qilish sohasidagi fidoyi va malakali kadrlar sa’y-harakatlar va resurslarni muvofiqlashtirish hamda adolat va ijtimoiy himoya, sog‘liqni saqlash va ta’lim, xavfsizlik va tabiiy ofatlar xavfini kamaytirish kabi barcha sohalardagi bolalar va oilalarni qo‘llab-quvvatlash tizimini ta’minlash uchun zarurdir”, — dedi YUNICYeFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Rehina Kastijio.
юнисеф, hamjamiyatlarни mustahkamlash va ijtimoiy farovonlikni rivojlantirish markazi
“Bularning barchasi, o‘z navbatida, aholining barcha qatlamlari uchun ijtimoiy adolat va hayot sifatini yaxshilashga xizmat qiladi”, — deya ta’kidladi u.
YUNICYeF xabarida qayd etilishicha, ijtimoiy xizmat xodimlari kambag‘allikni kamaytirish, xavflarni aniqlash va boshqarish, shuningdek, bolalar va oilalar farovonligini oshirish uchun ijtimoiy xizmatlardan foydalanish va ta’minlashni osonlashtirish orqali hamjamiyatlardagi bolalar va oilalarni qo‘llab-quvvatlashda markaziy rol o‘ynaydi.
Markaz Kolumbiya universiteti ijtimoiy ish maktabining (CSSW) akademik rahbarligi va mentorlik yordamiga tayanadi, universitetning ijtimoiy ish bo‘yicha yetakchi rolidan foydalanib, zaif aholi va mahalliy hamjamiyatlar farovonligini yaxshilaydigan innovatsion, dalillarga asoslangan sa’y-harakatlarni hamda ijtimoiy himoya tizimini mustahkamlaydi.

В Ташкенте 3 сентября начал работу Центр содействия укреплению местных сообществ и социальному благополучию. Об этом сообщила пресс-служба Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Узбекистане.
Центр был открыт в целях совершенствования системы социального обеспечения в Узбекистане в результате сотрудничества между Национальным агентством социальной защиты населения, Колумбийским университетом, ЮНИСЕФ и другими организациями. Его деятельность будет способствовать профессиональному развитию персонала, созданию эффективных программ и методик, проведению исследований и укреплению международного сотрудничества.
«Центр будет служить не только источником знаний и инноваций, но и местом, где социальные работники смогут обмениваться опытом и лучшими практиками», — сказала первый заместитель директора Национального агентства социальной защиты Шахноза Мирзиёева.
«Подготовленные сотрудники социальных служб, которые находятся в контакте с семьями и общинами, имеют жизненно важное значение для защиты детей. Преданные делу и квалифицированные кадры в сфере защиты ребёнка необходимы для координации усилий и ресурсов и обеспечения системы поддержки детей и семей во всех секторах, включая правосудие и социальную защиту, здравоохранение и образование, безопасность и снижение риска бедствий», — сказала глава представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Рехина Кастижио.
«Все это, в свою очередь, приведёт к повышению качества жизни и социальной справедливости для всех слоёв населения», — подчеркнула она.
Как отмечают в ЮНИСЕФ, работники социальных служб играют центральную роль в поддержке детей и семей в сообществах, снижая уровень бедности, выявляя риски и управляя ими, а также облегчая доступ к социальным услугам и их предоставление для повышения благосостояния детей и семей.
Центр будет опираться на академическое руководство и менторскую поддержку Школы социальной работы Колумбийского университета (CSSW), используя ведущую роль этого университета в области социальной работы для укрепления инновационных, основанных на фактических данных социальных вмешательств, которые улучшают благосостояние уязвимых групп населения и местных сообществ, а также укрепляют систему социальной защиты.