Futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi bosh murabbiyi Srechko Katanets chorshanba kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida KXDRga qarshi bo‘lib o‘tadigan JCH-2026 saralash bosqichi 3-tur uchrashuvi haqida fikr bildirdi. Birinchi davra bahsi 5-sentabr kuni soat 19:00 da Toshkentdagi “Bunyodkor” stadionida bo‘lib o‘tadi.
“Barchasi joyida, futbolchilarimiz o‘yinga tayyor. Kechagi mashg‘ulotda ham jamoamiz diqqat va e’tibor bilan o‘yinga tayyorgarlik ko‘rdi. Biz o‘z uyimizda o‘ynaymiz, shu sababli maqsadimiz — faqat g‘alaba qozonish. 3 yildan buyon jamoa bilan birgamiz va bu borada yetarlicha ko‘nikmaga egamiz. Yigitlar men ulardan nima so‘rayotganimni bilishadi…”, — dedi u.
Uning aytishicha, u jamoaning jahon chempionatiga chiqish istagi bilan haddan tashqari to‘lib-toshib ketmasligini kutmoqda.
“Hammaning O‘zbekiston terma jamoasi nima uchun hech qachon jahon chempionatiga saralashdan o‘ta olmaganini muhokama qilayotganini eshityapman. O‘yinchilar bilan suhbatlashdim. Haddan tashqari ruhlanib ketish ham, yetarli darajada ruhlana olmaslik ham yaxshi emas. Biz xotirjam bo‘lishimiz, avvalgidek o‘z ishimizni bajarishimiz lozim, chunki bu bosqichda har bir o‘yin murakkab kechadi. Ushbu bosqichda eng kuchli jamoalar, shu jumladan, KXDR terma jamoasi ham to‘plangan”, — deya qayd etdi 61 yoshli sloveniyalik mutaxassis.
Srechko Katanetsning ta’kidlashicha, terma jamoa Shimoliy Koreyaga qarshi o‘yinda o‘zining eng yaxshi o‘yinini ko‘rsatishga harakat qiladi va “jahon chempionatiga qadam-baqadam boradi”.
Shuningdek, murabbiy KXDRni tahlil qilish qiyinligini, chunki Yaponiya va Suriyaga qarshi o‘yinlarda jamoa turli tarkiblarda o‘ynaganini ta’kidladi.
“Bu yaxshi intizomga ega jamoa, ular murabbiy ko‘rsatmalariga qat’iy amal qilishadi, hujum va qarshi hujumlarda ham yaxshi. Ammo biz o‘z o‘yinimizga e’tibor qaratamiz. Biz uyda o‘ynaymiz, biz yaxshiroqmiz, buni bilamiz, lekin buni ertaga maydonda ko‘rsatishimiz kerak”, — dedi murabbiy.
жч-2026 saralashи, кхдр, сречко каtaнец, фuтбол, элдор шомuродов
Terma jamoa sardori Eldor Shomurodovning aytishicha, “biz uzoq kutgan eng muhim bosqich boshlanmoqda”.
“Bizning maqsadimiz bor va unga erishish uchun hamma narsani qilamiz. Avvalgi sikllar davomida yosh futbolchi sifatida qatnashganmiz va tajribali futbolchilar bilan birga harakat qilganmiz. Biroq bu gal endi mas’uliyat o‘zimizda, o‘rgangan tajribalarimizni ishga solishimiz kerak. Bizda tayyorgarlik uchun yetarlicha vaqt bo‘ldi. Xatolar ustida ishlab bordik. Barchamiz bir oila bo‘lib, birgalikda asosiy vazifani bajarishga ishonamiz”, — dedi italiyalik “Roma” hujumchisi.
Eslatib o‘tamiz, Jahon chempionatining uchinchi saralash bosqichida 18 ta jamoa oltita terma jamoadan iborat uchta guruhga bo‘lingan. Guruhdagi eng yaxshi ikki jamoa to‘g‘ridan-to‘g‘ri JCH-2026 final bosqichiga yo‘l oladi. Uchinchi va to‘rtinchi o‘rinlarni egallagan jamoalar to‘rtinchi raundda yana ikkita to‘g‘ridan-to‘g‘ri yo‘llanma, shuningdek, qit’alararo pley-off o‘yinida o‘ynaydi.
Uchinchi saralash bosqichi ikki bosqichda (10 tur) o‘tkaziladi. U 2024-yil 5-sentabrda boshlanadi va 2025-yil 10-iyunda yakunlanadi.
O‘zbekiston “A” guruhidan joy olgan, u yerda jamoa Eron, Qatar, BAA, Qirg‘iziston va KXDR bilan o‘ynaydi.

Наставник сборной Узбекистана по футболу Сречко Катанец на пресс-конференции в среду прокомментировал предстоящий матч третьего раунда квалификации к чемпионату мира-2026 против КНДР. Матч первого тура состоится 5 сентября в 19:00 на стадионе «Бунёдкор» в Ташкенте.
«Все ребята готовы к предстоящей игре, у нас всё хорошо. На вчерашних тренировках я видел их очень сконцентрированными. Мы сыграем у себя дома и хотим выиграть матч — это наша цель. Мы с командой работаем на протяжении трёх лет и уже давно вошли в единый ритм. Ребята знают, чего я у них прошу…», — сказал он.
По его словам, он ожидает, чтобы команда «не была перегружена желаниями» выйти на чемпионат мира.
«Я слышу, что все обсуждают, почему сборная Узбекистана никогда не проходила квалификацию на чемпионат мира. Я разговаривал с игроками. Это нехорошо, когда вы слишком мотивированы и когда не очень мотивированы. Мы должны быть спокойными, делать свою работу, как до этого, поскольку на этом этапе каждая игра будет сложной. На этом этапе собраны лучшие команды, в том числе КНДР», — отметил 61-летний словенский специалист.
Сречко Катанец отметил, что в матче против КНДР сборная постарается показать свою лучшую игру и «шаг за шагом будет идти к чемпионату мира».
Наставник также указал, что сложно анализировать КНДР, поскольку в матчах против Японии и Сирии команда играла разными составами.
«Эта хорошо дисциплинированная команда, они строго следуют указаниям тренера, они также хороши в атаках и контратаках. Но мы будем фокусироваться на своей игре. Мы играем дома, мы лучше, мы знаем это, но должны показать это завтра на поле», — заявил тренер.
Капитан национальной команды Элдор Шомуродов заявил, что «начинается самый важный этап, которого мы долго ждали».
«Перед нами поставлена цель, и мы сделаем всё возможное для её достижения. В предыдущих циклах я был относительно молодым игроком. В нашей команде было много опытных игроков. Для меня более важен нынешний этап. Сейчас я стою на месте этих игроков. От меня многого ждут, и я знаю, что на мне лежит большое бремя… У нас было больше времени на подготовку, обдумать многие вещи, чтобы исправить прошлые ошибки. Все футболисты готовы, будем действовать как одна семья, все верят, что мы сможем выполнить эту задачу», — сказал нападающий итальянской «Ромы».
В четверг Ассоциация футбола сообщила, что центральный защитник Абдукодир Хусанов пропустит матч из-за небольшой травмы (боль в ноге).
Третий отборочный раунд пройдёт в два круга (10 туров). Он стартует 5 сентября 2024 года и завершится 10 июня 2025-го.