Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi 4-sentabr kuni yetti nafar sobiq talaba shikoyatidan so‘ng Central Asian University (sobiq Akfa universiteti) ustidan ish ochganini ma’lum qilgandi. Universitet holatga munosabat bildirdi.
Qo‘mita xabarida aytilishicha, 2022-yil yanvar oyida universitetda 2022/2023 o‘quv yili uchun, jumladan, Tijorat huquqi yo‘nalishi bo‘yicha talabalarni qabul qilish bo‘yicha e’lon berilgan. Shu bilan birga, qo‘mita ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur soha universitetga berilgan nodavlat ta’lim xizmatlari sohasidagi faoliyatni amalga oshirish huquqini beruvchi litsenziyaga kiritilmagan.
Shunga qaramay, 12,5 million so‘mdan 25 million so‘mgacha bo‘lgan kontrakt to‘lagan holda talabalar o‘qishga qabul qilingan. Murojaat qilgan 7 nafar talaba uchun jami mablag‘ 167,5 million so‘mni tashkil etadi.
2023-yil avgust oyida talabalarga Tijorat huquqi yo‘nalishida o‘qitish uchun litsenziya berilmagani sababli keyingi 2023−2024 o‘quv yilini vaqtinchalik gibrid shaklda davom ettirish yoki Xalqaro biznes ta’lim yo‘nalishida o‘qish taklif qilingan.
Aksariyat talabalar bu taklifni rad etgan va ayrimlari boshqa ta’lim yo‘nalishida o‘qishga rozi bo‘lgan. Biroq universitet bugungi kunga qadar kontrakt pulini qaytargani yo‘q, dedi qo‘mita. Universitetga ko‘rsatilgan yetti nafar talaba va boshqa talabalarning so‘rovlarini qayta hisoblab chiqish buyurilgandi.
5-sentabr kuni Markaziy Osiyo universiteti joriy vaziyatni tushuntirib bayonot e’lon qildi.
Xabarda aytilishicha, rostdan ham 2022/2023 o‘quv yilida mazkur universitet ta’lim faoliyatining ushbu turi uchun tegishli litsenziyaga ega bo‘lmagan holda, Tijorat huquqi fakultetiga abituriyentlar qabul qilgan.
“Ushbu holat aniqlanishi bilanoq universitet ma’muriyati tomonidan talabalar va ularning ota-onalari zudlik bilan xabardor qilinganlar. Xohish bildirgan talabalarga universitetning boshqa yo‘nalishida o‘qishni davom ettirish taklif etildi, shuningdek, o‘qishni davom ettirishdan voz kechgan shaxslarga to‘langan mablag‘larni qaytarish choralari ko‘rildi. O‘qishni davom ettirishni tanlagan talabalar pul mablag‘larini qaytarib olishmadi, chunki ularning ta’limni davom ettirish huquqi universitet tomonidan tan olingan va ular boshqa yo‘nalishda o‘qishni davom ettirmoqdalar”, — deyiladi xabarda.
“Bugungi kunga qadar universitetga murojaat qilgan 20 nafardan ortiq talabaga pul mablag‘lari qaytarildi. Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasining maxsus komissiyasi tomonidan bir necha talabaning shikoyatlari bo‘yicha ko‘rib chiqilgan masalaga to‘xtaladigan bo‘lsak, ulardan pul mablag‘larini qaytarish bo‘yicha so‘rovlar kelib tushmaganligini ma’lum qilamiz. Aks holda, ularga belgilangan ichki tartib-qoidalarga muvofiq to‘lovlar amalga oshirilgan bo‘lar edi”, — deyiladi universitetda.
Markaziy Osiyo universiteti Raqobat qo‘mitasi qarorini ijro uchun darhol qabul qilgani va sobiq talabalar pullarini qaytarib olayotgani haqida xabar berdi.
“Central Asian University qonun doirasida to‘liq shaffoflik va professionallik bilan faoliyat yuritadi, shuningdek, o‘z faoliyatida yo‘l qo‘yilgan qonunbuzarliklar uchun har doim javobgarlikni o‘z zimmasiga olishga tayyor”, — deya ta’kidlagan universitet talabalarni har qanday ziddiyat, noaniqliklar va qonun buzilishlari yuzasidan universitetning o‘ziga murojaat qilishga chaqirdi.

Комитет по конкуренции и защите прав потребителей Узбекистана 4 сентября сообщил о возбуждении дела в отношении Central Asian University (бывший Akfa University) после обращения семи бывших студентов.
В сообщении говорится, что в январе 2022 года, университет опубликовал рекламу о приёме студентов на 2022/2023 учебный год, в том числе по направлению «Коммерческое право». При этом, по данным комитета, в лицензии на право осуществления деятельности в сфере негосударственных образовательных услуг, выданной университету, это направление отсутствовало.
Несмотря на это, студенты были приняты на учёбу обучения, уплатив контрактные суммы от 12,5 до 25 млн сумов. Общая сумма по 7 обратившимся студентам составила 167,5 млн сумов.
В августе 2023 года, после смены руководства и названия вуза, студентам, отучившимся первый курс, сообщили, что в связи с отсутствием лицензии на обучение по направлению «Коммерческое право» они могут временно продолжить обучение в гибридной форме или перейти на направление «Международный бизнес».
Большинство студентов отклонили это предложение, некоторые согласились на обучение по другим направлениям. Однако вуз до сих пор не вернул контрактные деньги, сообщил комитет. Университету предписано произвести перерасчёт по обращениям и указанных семи студентов, и по другим студентам.
5 сентября Central Asian University опубликовал заявление, в котором разъяснил сложившуюся ситуацию.
В заявлении говорится, что в 2022/2023 учебном году вуз действительно принял абитуриентов на факультет «Коммерческое право» (Commercial Law) без наличия соответствующей лицензии на этот вид образовательной деятельности.
«После выявления данного факта руководство университета незамедлительно уведомило студентов и их родителей. Желающим было предложено продолжить обучение на другом направлении университета, а также приняты меры по возврату уплаченных средств лицам, отказавшимся продолжить обучение. Те, кто выбрал продолжение обучения, не получили возврат денежных средств, т. к. их право на дальнейшее образование было признано университетом, и они продолжают учёбу на другом направлении», — отмечается в заявлении.
«На сегодняшний день возврат был осуществлён более чем 20 студентам, обратившимся в университет. Что касается дела, рассмотренного по жалобам нескольких студентов специальной комиссией Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей, разъясняем, что запросов по возврату денежных средств от них не поступало. В противном случае им была бы осуществлена выплата согласно установленной внутренней процедуре», — заявили в университете.
В Central Asian University сообщили, что незамедлительно приняли к исполнению постановление Комитета по конкуренции, бывшим студентам возвращаются денежные средства.
«Central Asian University действует в рамках закона с полной транспарентностью и профессионализмом, а также всегда готов нести ответственность за допущенные в своей деятельности нарушения», — заявили в вузе, призвав студентов по любым противоречиям, неясностям и нарушениям обращаться в сам университет.