Boysun shahri yaqinidagi Sarg‘iyoz qishlog‘i aholisidan birining aytishicha, Energetika vazirligi texnogen deb nomlayotgan vaziyat shaharning gaz-kimyo majmuasi ishchilari yashaydigan Kafrun qishlog‘i (Boysun shahridan 15−16 km) yaqinidagi quduqda sodir bo‘lgan.
“Biz Sarg‘iyoz qishlog‘ida vodorod sulfidning hidini 1-sentabr kuni sizib chiqish boshlangan vaqtda his qilishni boshladik. Bugungi kunda ham gaz chiqmoqda… Hidi har doim ham bo‘lmaydi, shamolga qarab. Kechqurunlari hid uzoqroq davom etmoqda, ertalablari kamroq. Bosh og‘rig‘i paydo bo‘ldi. Ayrim odamlar niqob kiyishni boshladi. Ko‘pchilik vaqtincha Termizga qarindoshlarinikiga ketdi, mening qarindoshlarim ham. Sigir boqishim kerakligi uchun uyda yolg‘iz qoldim”, — deydi u.
Erkakning so‘zlariga ko‘ra, Kafrun qishlog‘ining barcha aholisi Boysunga evakuatsiya qilingan.
Ishchilar Kafrun qishlog‘idan olib ketilmoqda. 2-sentabr, vodorod sulfid sizishi boshlangan kunning ertasi. Foto: “Gazeta.uz”.
“Ular maktab va kollejlarga joylashdi. Kafrun ishchilari ham qo‘yib yuborildi, shu yerda ishlayotgan Hindiston va Pokiston fuqarolari ham ko‘chirildi. Bu yerdan avtobuslar, avtomashinalar va avariya uskunalari o‘tmoqda. Harbiylar katta „Alpomish“ stadionimizga yetib keldi, chodirlar qurdi, u yerda katta armiya bor”, — dedi u.
Boshqa o‘quvchi tomonidan yuborilgan kadrlarda yuk mashinalari ishchilarni, shu jumladan, xorijliklarni olib ketayotganini ko‘rish mumkin.
Erkakning so‘zlariga ko‘ra, mahalliy aholidan internetda voqea haqida ma’lumot, foto va videolar tarqatmaslik so‘ralmoqda va muammoni hal qilishga va’da berilmoqda.
Mahalliy aholi Kun.uz muxbiriga ham Boysundagi yoqimsiz hid haqida ma’lumot berdi.
“Shaharni yoqimsiz, achchiq badbo‘y hid qoplagan. Nafas olish qiyinlashgan. Ko‘p odamlar o‘zlarida lanjlik va bosh og‘rig‘ini his qilyapti”, — dedi nashr suhbatdoshlaridan biri.
Boshqa bir fuqaro vodorod sulfidning hidini chirigan tuxum hidiga qiyosladi, bu odamlarning boshini og‘ritib, ko‘nglini aynitmoqda va tomog‘ini bezovta qilmoqda.
“O‘g‘irlik bo‘lmasligi uchun har bir ko‘chada militsiya turibdi”
Surxondaryolik jurnalist Abror Qurbonmuratovning “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishicha, gaz sizib chiqqan dastlabki kunlarda tibbiyot muassasalariga rostdan ham qusayotgan va o‘zini yomon his qilayotgan bemorlar qabul qilingan. Ularga tez fursatda javob berilgan.
“Umuman holatda hozirgi kunda unday narsa yo‘q. O‘sha qishloqda bor gaz hozircha, hidi sezilib turadi… Har bir ko‘chada militsiya turibdi, nega turibdi, chunki — hech kim yo‘q uylarda, shunga o‘g‘irliklar bo‘lmasligi uchun militsiya qo‘ygan hamma ko‘chaga”, — dedi u.
Jurnalist odamlardan nima bo‘layotganini foto yoki videoga olmaslik so‘ralganini tasdiqladi.
Hukumat Boysun va qishloqlar o‘rtasida qo‘shimcha avtobus qatnovini yo‘lga qo‘ygan.
“Odamlar vaqtinchalik mehmon sifatida maktablarda, lagerlarda turyapti. Oziq-ovqat bilan muammo bor, pul bilan bog‘liq muammolar bor… Odamlar uyiga qo‘yilgani yo‘q hali ham, chunki hali bartaraf etilgani yo‘q. Qachon bartaraf etilishini ham bilmaydi ko‘pchilik”, — deydi u.
Sizib chiqish haqida
Favqulodda vaziyatlar vazirligi 2-sentabrga o‘tar kechasi 1-sentabr kuni soat 15:17 da “Mustaqillikning 25 yilligi” (M-25) gaz konining 604-qudug‘ida burg‘ilash ishlari olib borilayotganda texnologik jarayonning buzilishi sababli oltingugurt (vodorod sulfid) gazi chiqishi kuzatilganini ma’lum qilgandi. Aholi xavfsizligini ta’minlash maqsadida kon yaqinida yashovchi fuqarolar xavfsiz hududga evakuatsiya qilingan.
2-sentabr kuni Prezident topshirig‘iga ko‘ra, voqea joyiga bosh vazir o‘rinbosari Achilbay Ramatov, favqulodda vaziyatlar vaziri, general-mayor Abdulla Qo‘ldoshev, energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov, Surxondaryo viloyati hokimi Ulug‘bek Qosimov, “O‘zbekneftgaz” boshqaruvi raisi Bahodirjon Sidiqov yetib bordi. Suratda Sog‘liqni saqlash vaziri Asilbek Xudayarovni ham ko‘rish mumkin. Hozir bo‘lganlarning aksariyati niqobsiz yoki himoya vositalarisiz edi.
Soat 17:30 da “Gazeta.uz” Boysun tumani tez tibbiy yordam shifoxonasi ma’muriyati bilan bog‘lanib, zavodning ikki ishchisi kasalxonaga yotqizilgani haqida xabar topdi.
“Kecha obyektning ikki ishchisi nafas olishi qiyinlashgan holda kasalxonaga yotqizilgan. Ularning ahvoli qoniqarli, barqaror. Ular shifokorlar nazoratida. Bu yerga Termizdan ham shifokorlar keldi… Halok bo‘lganlar haqida ma’lumot yo‘q”, — deyiladi tibbiyot muassasasi bergan xabarda.
“Gazeta.uz” Surxondaryo viloyati hokimligiga evakuatsiya qilinganlar soni bo‘yicha so‘rov yuborgan, biroq hozircha javob olmadi. Biz, shuningdek, FVV, Energetika vazirligi, “O‘zbekneftgaz”, Eriell va Enter Engineering kompaniyalariga ham so‘rovlar yubordik.
M-25 loyihasi haqida
Surhan Gas Chemical Operating Company zavodlari va boshqa obyektlari, shuningdek, Eriell va Enter Engineering inshootlari joylashgan hududning sun’iy yo‘ldosh tasvirlari.
M-25 koni O‘zbekistondagi hozirda o‘zlashtirilmagan eng yirik gaz koni hisoblanadi. Gaz zaxiralari 150 milliard kub metrdan ortiq xom gaz deb baholanmoqda. Gaz zahiralarining asosiy qismi karbonat angidrid va vodorod sulfidning yuqori miqdoriga ega.
Kondagi birinchi quduq 1975-yilda “O‘zbekneft” uyushmasi tomonidan burg‘ilangan. Keyingi qirq to‘qqiz yil ichida konni ishga tushirishning imkoni bo‘lmagan, chunki uning zaxiralarini qazib olish qiyin, gazi yuqori oltingugurtga ega va konning o‘zi juda og‘ir kon-geologik sharoiti bilan ajralib turadi. 2006−2008-yillarda Malayziyaning Petronas kompaniyasining jalb etilishi ham rivojlanish bosqichiga o‘tishga imkon bermadi.
2017-yil aprel oyida O‘zbekiston hukumati investorlar konsorsiumi — Gas Project Development Central Asia (oldingi “Gazprom” va Gazprombank qo‘shma korxonasi), Altmax Holding (Kipr) va “O‘zneftgazqazibchiqarish” bilan Surxondaryo viloyatida gazni qayta ishlash majmuasini qurish bilan “Mustaqillikning 25 yilligi” gaz konini razvedka qilish va o‘zlashtirish bilan “O‘zbekiston mustaqilligi” investitsiya blokida mahsulot taqsimotiga oid bitim imzolagan.
Butun majmuaning qiymati 5,8 milliard dollarga baholangan. Gaz-kimyo majmuasining qiymati 2,9 milliard dollarni tashkil etgan (2021-yil aprel oyida loyiha 2 milliard dollarga baholangan). Majmua yiliga 5 milliard kub metr gaz qazib olish va qayta ishlash quvvatiga ega bo‘ladi.
Loyiha 35 yil muddatda Mahsulot taqsimoti to‘g‘risidagi bitim shartlari asosida amalga oshiriladi, operator — Surhan Gas Chemical Operating Company MCHJ XK. Burg‘ilash ishlarini Eriell kompaniyasi, gazni qayta ishlash zavodi, infratuzilma obyektlari, gazni yig‘ish, tayyorlash va yetkazib berish tizimini loyihalashtirish, uskunalarni yetkazib berish va qurish ishlarini “tayyor holda topshirish” sharti bilan Enter Engineering kompaniyasi amalga oshiradi.
VEB.RF va “Gazprombank” 2021-yilda Surxondaryodagi “Mustaqillikning 25 yilligi” gaz koni uchun Rossiya texnikasini eksport qilishga 900 million dollar miqdorida kredit ajratgan.
2023-yilning noyabr oyi holatiga ko‘ra, konni o‘zlashtirish uchun 1,45 mlrd dollar investitsiya kiritildi, 20 ta quduqda burg‘ilash ishlari yakunlandi, 11 ta gaz qudug‘i muvaffaqiyatli sinovdan o‘tkazildi. Poydevor ishlari va metall konstruksiyalar qurilishi deyarli yakunlangan.
Gazni qayta ishlash zavodi (GQIZ)da gazni qazib olish va qayta ishlashdan tashqari, oltingugurtni granulalash va qotirish qurilmasi o‘rnatilgan bo‘lib, u suyuq oltingugurtni ikkita mumkin bo‘lgan konfiguratsiyada qattiq oltingugurtga aylantirish uchun mo‘ljallangan: granulalangan oltingugurt (sotish uchun) va saqlash uchun oltingugurt. Ushbu qurilmani GQIZga bevosita tutashgan alohida maydonchada joylashtirish rejalashtirilgan edi. Ishlab chiqarish hajmi yiliga 460 ming tonnaga baholangan.
Loyiha texnologiyasida ta’kidlanishicha, Boysun gazni qayta ishlash majmuasining o‘ziga xos xususiyati qazib olinayotgan xomashyo tarkibida kislotali komponentlar — vodorod sulfid (H2S) va uglerod dioksidi (CO2), ma’lum sharoitlarda ular bilan aloqa qiluvchi po‘lat quvurlar va uskunalar uchun jiddiy xavf tug‘diradigan kuchli korrozion faol aralashmalar mavjud bo‘lib, ularning shikastlanishi va buzilishi atrof-muhitning ifloslanishi, mahsulotning yo‘qotilishi, moddiy zarar va boshqa salbiy oqibatlarga olib kelishi mumkin.
Bugungi kunda “O‘zbekneftgaz” Gonkongdagi Surhan Gas Chemical Operating Company egasi hisoblanuvchi Surhan Investments Limited kompaniyasining 20 foiz ulushiga ega. “Gazeta.uz”ning yetkazilgan zarar miqdori, loyiha qiymatidagi ehtimoliy o‘zgarishlar va uni ishga tushirish muddatlari haqidagi so‘roviga javoban kompaniya ma’lumotlarga ega emasligini ma’lum qildi.
O‘tgan yilning fevral oyida Surhan Gas Chemical Operating Company shartnoma bo‘yicha Surhan Investments Limited’ning benefitsiarlari tadbirkor Baxtiyor Fazilov (Eriell, Enter Engineering, Saneg kompaniyalari bilan bog‘langan, “Gazli” gaz ombori va boshqa ko‘plab loyihalarning asosiy benefitsiari) va rossiyalik biznesmen Andrey Filatov (Rossiya shaxmat federatsiyasi prezidenti va ikkita yirik transport va logistika kompaniyasi egasi) ekanini ma’lum qilgan edi.

На скважине газового месторождения «25 лет Независимости» (М-25) в Байсунском районе Сурхандарьинской области продолжается утечка сероводорода, начавшаяся 1 сентября. Об этом «Газете.uz» сообщили местные жители, которые также прислали видеозаписи с места происшествия.
Один из жителей посёлка Саргиёз рядом с городом Байсун рассказал, что техногенная ситуация, как её назвало Министерство энергетики, произошла на скважине рядом с городским посёлком Кафрун (в 15−16 км от Байсуна), где проживают работники газохимического комплекса.
«Мы в посёлке Саргиёз начали чувствовать запах сероводорода 1 сентября, когда началась утечка. На сегодняшний день газ всё ещё выходит… Запах появляется не всегда, а в зависимости от ветра. Вечером запах держится дольше, утром меньше. Появилась головная боль. Некоторые жители начали носить маски. Многие временно уехали к родственникам в Термезе, мои родные тоже. Я остался один дома, поскольку надо смотреть за коровами», — рассказал он.
По словам мужчины, всех жителей посёлка Кафрун эвакуировали в Байсун.
Перевозка рабочих из посёлка Кафрун. 2 сентября, на следующий день после начала утечки сероводорода. Фото: «Газета.uz».Перевозка рабочих из посёлка Кафрун. 2 сентября, на следующий день после начала утечки сероводорода. Фото: «Газета.uz».
«Они находятся в школах и колледжах. Работников Кафруна тоже отпустили, переселили и граждан Индии и Пакистана, которые работают на объекте. Тут проезжают автобусы, машины и техника МЧС. На наш большой стадион „Алпомиш“ прибыли военные, развернули палатки, там большая армия», — рассказал он.
На записях, присланных другим читателем, можно увидеть, как грузовики перевозят рабочих, в том числе иностранцев.
Мужчина рассказал, что местных жителей просят не распространять в интернете информацию, фото и видео об инциденте и обещают решить проблему.
Местные жители также рассказали Kun.uz о неприятном запахе в Байсуне.
«Город накрыл неприятный и едкий запах. Стало сложно дышать. Многие чувствуют головную боль и вялость», — заявил один из собеседников издания.
Другой житель сравнил запах сероводорода с запахом тухлых яиц, от которого у людей головокружение, тошнота, раздражение в горле.
«На улицах сотрудники правоохранительных органов, чтобы не было краж»
Сурхандарьинский журналист Аброр Курбонмуратов рассказал «Газете.uz», что в первые дни утечки газа в медучреждения действительно поступали пациенты, у которых была рвота и плохое самочувствие. Вскоре они выписывались.
«В целом на сегодняшний день таких случаев почти не наблюдается. В посёлке Кафрун пока есть запах газа… На каждой улице стоят сотрудники правоохранительных органов, потому что в домах никого нет — они остались открытыми, чтобы не было краж», — сообщил он.
Журналист подтвердил, что людей просили не фотографировать и не снимать на видео происходящее.
Власти наладили дополнительные автобусные рейсы между Байсуном и посёлками.
«Люди временно проживают в гостях, в школах, в лагерях. Есть проблема с продовольствием и деньгами… Люди пока не вернулись в свои дома, потому что авария ещё не устранена, и никто не знает, когда её устранят», — сказал он.
Об утечке
В ночь на 2 сентября в МЧС Узбекистана сообщили, что 1 сентября в 15:17 во время буровых работ на 604-й скважине газового месторождения «25 лет Независимости» (М-25) из-за нарушения технологического процесса произошла утечка сероводорода (сульфид водорода). Для обеспечения безопасности населения жители, проживающие рядом с месторождением, были эвакуированы в безопасное место.
surhan gas chemical operating company, байсун, м-25, сурхандарьинская область, утечка сероводорода
По поручению президента 2 сентября на место прибыли заместитель премьер-министра Ачилбай Раматов, министр по чрезвычайным ситуациям, генерал-майор Абдулла Кулдашев, министр энергетики Журабек Мирзамахмудов, хоким Сурхандарьинской области Улугбек Косимов и председатель правления компании «Узбекнефтегаз» Баходиржон Сидиков. На фото также можно увидеть министра здравоохранения Асилбека Худаярова. Большинство присутствующих находятся без масок или каких-либо защитных средств.
2 сентября в 17:30 «Газета.uz» связалась с администрацией больницы скорой медицинской помощи Байсунского района, где сообщили о госпитализации двух работников завода.
«Вчера с затруднённым дыханием были госпитализированы двое рабочих объекта. Их состояние удовлетворительное, стабильное. Они находятся под контролем врачей. Сюда прибыли и врачи из Термеза… Информации о погибших не было», — сказали в медучреждении.
«Газета.uz» направила запрос в хокимият Сурхандарьи о количестве эвакуированных, но пока не получила ответ. Мы также направили запросы в МЧС, Минэнерго, «Узбекнефтегаз», Eriell и Enter Engineering.
О проекте М-25
Спутниковые снимки территории, где расположены заводы и другие объекты Surhan Gas Chemical Operating Company, а также объекты Eriell и Enter Engineering.
Месторождение М25 является крупнейшим неразработанным на данный момент газовым месторождением в Узбекистане. Оценка запасов газа составляет более 150 млрд кубометров сырого газа. Основная часть запасов газа имеет высокое содержание диоксида углерода и сероводорода.
Первая скважина на месторождении была пробурена в 1975 году объединением «Узбекнефть». За последующие сорок с лишним лет ввести месторождение в эксплуатацию не удавалось, поскольку его запасы являются трудноизвлекаемыми, газ высокосернистый, а само месторождение характеризуется очень сложными горно-геологическими условиями. Вовлечение малайзийской компании Petronas в 2006—2008 годы также не позволило перейти на этап разработки.
В апреле 2017 года правительство Узбекистана подписало с консорциумом инвесторов — Gas Project Development Central Asia (ранее совместное предприятие «Газпрома» и Газпромбанка), Altmax Holding (Кипр) и «Узнефтегаздобычей» соглашение о разделе продукции (СРП) на инвестиционном блоке «Узбекистон мустакиллиги» с доразведкой и разработкой газового месторождения «Мустакилликнинг 25 йиллиги» со строительством газоперерабатывающего комплекса.
Стоимость всего комплекса оценивалась в 5,8 млрд долларов. Стоимость газохимического комплекса составляла 2,9 млрд долларов (в апреле 2021 года проект оценивался в 2 млрд долларов). Комплекс будет иметь мощность по добыче и переработке 5 млрд кубометров газа в год.
Проект реализуется на условиях СРП сроком 35 лет, оператором выступает иностранное предприятие Surhan Gas Chemical Operating Company. Буровые работы выполняет компания Eriell, проектирование, поставку оборудования и строительство газоперерабатывающего завода, объектов инфраструктуры, системы сбора, подготовки и транспортировки газа на условиях «под ключ» — Enter Engineering.
На экспорт российской техники для месторождения «Мустакилликнинг 25 йиллиги» ВЭБ.РФ и «Газпромбанк» в 2021 году выделили кредит в 900 млн долларов.
По состоянию на ноябрь 2023 года в разработку месторождения было инвестировано 1,45 млрд долларов, завершены буровые работы на 20 скважинах, успешно испытано 11 газовых скважин. Практически завершены фундаментные работы и строительство металлоконструкций.
На ГПЗ, помимо добычи и переработки газа, предусматривалась установка грануляции и отвердевания серы, которая предназначена для преобразования жидкой серы в твёрдую серу в двух возможных конфигурациях: гранулированная сера (для продажи) и комовая сера (для хранения). Данную установку планировалось расположить на отдельной площадке, непосредственно примыкающей к ГПЗ. Объём производства оценивался в 460 тысяч тонн в год.
В технологии проекта отмечалось, что спецификой Байсунского газоперерабатывающего комплекса является значительное содержание в добываемом сырье (газе) так называемых кислых компонентов — сероводорода (H2S) и диоксида углерода (CO2), сильных коррозионно-активных примесей, при определённых условиях представляющих серьёзную угрозу для контактирующих с ними стальных трубопроводов и оборудования, повреждение и/или разрушение которых могут сопровождаться загрязнением окружающей среды, потерями продукции, материальным ущербом и другими отрицательными последствиями.
На сегодняшний день «Узбекнефтегаз» владеет 20% в гонконгской Surhan Investments Limited, которая владеет Surhan Gas Chemical Operating Company. На запрос «Газеты.uz» о сумме ущерба, возможном изменении стоимости проекта и сроков его запуска в компании заявили, что не владеют информацией.
В феврале прошлого года Surhan Gas Chemical Operating Company сообщили, что бенефициарами Surhan Investments Limited по соглашению являются предприниматель Бахтиёр Фазылов (связан с компаниями Eriell, Enter Engineering, Saneg, основной бенефициар газохранилища «Газли» и многих других проектов) и российский бизнесмен Андрей Филатов (президент Российской шахматной федерации и совладелец двух крупных транспортно-логистических компаний).