O‘zbekistonda 2024-yilning birinchi yarmi yakuniga ko‘ra, ipoteka kreditlari bo‘yicha o‘rtacha oylik to‘lovlar oshdi. Bu haqda Markaziy bank sharhida aytiladi.
Oylik to‘lovlarning o‘rtacha hajmi 2,99 million so‘mni tashkil etib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 415 ming so‘m yoki 16 foizga ko‘paygan. Ipoteka to‘lovlari Toshkent (26 foiz), Namangan va Farg‘onada (har biri 16 foiz) sezilarli darajada oshgan. Bu shaharlarda uy-joyga bo‘lgan umumiy talab potensial taklifdan yuqori bo‘lib, narxlar fuqarolarning daromadlariga nomutanosib ravishda shakllanadi. “Gazeta.uz” MB ma’lumotlariga tayanib, mamlakatning deyarli barcha hududlarida xarid qobiliyati yomonlashgani ma’lum qilgan, shuningdek, 50 kvadrat metrlik kvartira sotib olish uchun qancha yillik maosh talab qilinishini hisoblab chiqqandi.
To‘lovi oyiga 2 million so‘mdan kam bo‘lgan kreditlar ulushi 47 foizdan 41 foizga kamaydi. Shu bilan birga, 2−5 million so‘mlik to‘lovlar ulushi 48 foizga (46 foizdan), 5−7 million so‘mniki — 7 foizga (5 foizdan), 7 million so‘mdan ortiq bo‘lganlari — 4 foizga (2 foizdan) ortdi.
38,2 ming nafar qarz oluvchining to‘lovlari o‘rtacha nominal ish haqidan (5,09 million so‘m) ortiq, 4,4 ming nafar fuqaro esa aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan umumiy daromaddan (10,8 million so‘m) ortiq to‘lovlarni amalga oshirmoqda. MB bunga ushbu fuqarolarning norasmiy daromadlari sabab bo‘lishi mumkin, deb hisoblamoqda.
2023-yil 1-maydan boshlab rasmiy daromadi yetarli bo‘lmagan shaxslarga ham ipoteka kreditlari berila boshlangandi. Ularning to‘lov qobiliyatini aniqlashda bank kartalari bo‘yicha aylanmalari, ijara, kommunal va boshqa xarajatlar uchun to‘lagan mablag‘lari hisobga olinadi.
Joriy yilning olti oyida jami ipoteka kreditlarining 22 foizi (1,55 trillion so‘m) norasmiy daromadga ega bo‘lgan shaxslarga to‘g‘ri keldi. Bunday qarz oluvchilarga eng ko‘p kreditlar Xalq banki (652,6 milliard so‘m) va “Davr bank” (449 milliard so‘m) tomonidan berilgan.
Ulushdor jismoniy shaxslarga 208 milliard so‘m ajratilgan bo‘lib, ularning asosiy qismi Orient Finans Bank (85 foiz) va O‘zmilliybank (9 foiz) tomonidan berilgan.
Avval xabar qilinganidek, joriy yilning birinchi yarmida O‘zbekistonda oldi-sotdi shartnomalari soni 3 foizga — 123,5 mingtaga, ipoteka kreditlari hajmi qariyb 2 foizga — 7 trillion so‘mdan 6,88 trillion so‘mga, oluvchilar soni esa — 31 ,67 mingdan 26,2 minggacha (-17 foiz) qisqargan.
Shu bilan birga, ajratilgan ipoteka kreditlarining o‘rtacha miqdori 221 million so‘mdan 262,7 million so‘mga (+18,9 foiz), bank foiz stavkalari ham 24,3 foizdan 25,1 foizga oshgan.
Yanvar-iyun oylarida 100−200 million so‘m miqdoridagi ipoteka kreditlarining ulushi 15 foizdan 9 foizga, 200−300 million so‘m uchun — 31 foizga (34 foizdan) qisqargan. 300−400 million so‘mlik ipoteka ulushi 35 foizga (32 foiz), 400 million so‘mdan ortig‘i — 24 foizga (18 foiz) oshgan.
20 yilgacha muddatga ipoteka kreditlari kamroq berila boshladi — 82,8 foiz (-2,5 foiz punkti). Banklar 10 (+1,9 foiz punkti) va 15 yilgacha (+0,6 foiz punkti) muddatga ko‘proq kreditlar berishni boshladi.
Ipoteka kreditlarining yarmidan ko‘pi (53 foiz) hukumat bankka markazlashtirilgan tarzda ipoteka kreditlari berish uchun ajratgan mablag‘lar, 34 foizi banklarning o‘z mablag‘lari, 12 foizi davlatga qarashli ipoteka kreditlarini qayta moliyalash kompaniyalari hisobiga to‘g‘ri keladi. Shu bilan birga, banklar o‘z mablag‘larini ko‘proq o‘naltira boshladi — 2,03 trillion so‘mdan 2,37 trillion so‘mgacha.
O‘z mablag‘laridan foydalangan holda banklar ipoteka kreditlarini asosan 6 yildan 10 yilgacha muddatga bermoqda — bu uy-joy sotib olish uchun berilgan kreditlar umumiy hajmining 55 foizini (+14 foiz punkti), 11 yildan 20 yilgachasi — 44 foizini (+2 foiz punkti), 5 yilgachasi — 2 foizini tashkil etadi.
Banklar tomonidan beriladigan ipoteka kreditlarining hajmi jismoniy va yuridik shaxslarning omonatlari hajmiga bog‘liq. Aholi depozitlari stavkalari o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 0,9 foiz punktga oshib, 22 foizni tashkil etdi, bu esa moliya institutlarini aktivlar va passivlarni muvozanatlash uchun qisqa muddatli ipoteka kreditlarini chiqarishga undadi.
MB bu o‘zgarishlarni banklar ikkilamchi bozorda uy-joy sotib olish uchun o‘z mablag‘lari hisobidan ko‘proq ipoteka kreditlari berayotgani bilan izohlamoqda.
Agar 2023-yilning birinchi yarmida ipoteka kreditlari umumiy oldi-sotdi shartnomalari sonining 25 foizini tashkil etgan bo‘lsa, joriy yilning olti oyida bu ko‘rsatkich 21 foizga qisqargan.

По итогам первой половины 2024 года в Узбекистане выросли среднемесячные платежи по ипотечным кредитам. Это следует из обзора Центрального банка.
Средний объем ежемесячных выплат составил 2,99 млн сумов, что на 415 тысяч, или 16% больше показателя за аналогичный период прошлого года. Наиболее заметно платежи по ипотеке выросли в Ташкенте (26%), Намангане и Фергане (по 16%). В этих городах общий спрос на жильё выше потенциального предложения, а цены формируются непропорционально доходам граждан. «Газета.uz» со ссылкой на данные Центробанка сообщала, что покупательская способность ухудшилась почти во всех регионах страны, а также посчитала, сколько годовых зарплат требуется для покупки квартиры в 50 кв. м.
Доля кредитов с выплатами менее 2 млн сумов в месяц уменьшилась с 47% до 41%. При этом доля платежей в размере 2−5 млн сумов выросла до 48% (было 46%), 5−7 млн сумов — до 7% (5%), свыше 7 млн сумов — 4% (2%).
Для 38,2 тысячи заёмщиков выплаты превышают среднюю номинальную зарплату (5,09 млн сумов), а 4400 человек уплачивают суммы больше общего дохода на душу населения (10,8 млн сумов). ЦБ считает, что это может быть связано с наличием у этих граждан неофициального дохода.
С 1 мая 2023 года лицам с недостаточным официальным доходом также начали выдавать ипотечный кредит. При определении их платёжеспособности учитываться оборот на их банковских картах, средства, уплаченные ими за аренду, коммунальные и иные расходы.
За шесть месяцев этого года 22% всех ипотечных кредитов (1,55 трлн сумов) пришлись на лиц с неофициальным доходом. Больше всего займов для таких заёмщиков выдавали Народный банк (652,6 млрд сумов) и «Давр банк» (449 млрд усмов).
208 млрд сумов выделены физическим лицам с созаёмщиками, большая часть выдана со стороны Orient Finans Bank (85%) и НБУ (9%).
Как сообщалось ранее, в первом полугодии число договоров купли-продажи снизилось на 3% — до 123,5 тысячи, объём ипотечных кредитов в Узбекистане сократился почти на 2% — с 7 трлн до 6,88 трлн сумов, а число получателей — с 31,67 тысячи до 26,2 тысячи (-17%).
При этом выросла средняя сумма выделяемой ипотеки — с 221 млн до 262,7 млн сумов (+18,9%), как и процентные ставки банков — с 24,3% до 25,1%.
За январь-июнь доля ипотечных займов на сумму 100−200 млн сумов сократилась с 15% до 9%, на 200−300 млн сумов — до 31% (против 34%). Тогда как доля ипотеки на 300−400 млн сумов выросла до 35% (32%), свыше 400 млн сумов — до 24% (18%).
Ипотечные кредиты на срок до 20 лет стали выдаваться меньше — 82,8% (-2,5 процентных пункта). Банки стали больше предоставлять займы на срок до 10 (+1,9 п. п.) и 15 лет (+0,6 п. п.).
Больше половины (53%) ипотечных кредитов приходится на средства, которые предоставляет государства банка в централизованном порядке для выдачи ипотеки, а 34% — это собственные деньги банков, 12% — госкомпании по рефинансированию ипотеки. При этом банки стали выделять больше своих средств — рост с 2,03 трлн до 2,37 трлн сумов.
За счёт собственных средств банки предоставляют ипотечные займы в основном на срок от 6 до 10 лет — 55% от общего объёма кредитов, выданных на покупку жилья (+14 процентных пунктов), от 11 до 20 лет — 44% (+ 2 п. п.), до 5 лет — 2%.
Объём выдачи ипотеки со стороны банков зависит от объёма депозитов физических и юридических лиц. Ставки по депозитам населения выросли на 0,9% процентных пункта год к году — до 22%, из-за чего финансовые учреждения могли выдавать ипотечные займы на более короткий срок для обеспечения баланса между активами и пассивами.
Центробанк объясняет эти изменения тем, что банки чаще выдают ипотечные кредиты за счёт собственных средства на покупку жилья на вторичном рынке.
Если в первом половине 2023 года число ипотечных займов составляло 25% от общего числа договоров купли-продажи, то за шесть месяцев этого года показатель снизился до 21%.