Germaniya kansleri Olaf Shols 15−17-sentabr kunlari O‘zbekiston va Qozog‘istonga tashrif buyuradi. Bu haqda Germaniya hukumatining rasmiy vakili Shteffen Xebeshtrayt ma’lum qildi.
Bu Sholsning Markaziy Osiyoga ilk tashrifi bo‘ladi va unga mintaqa davlatlari bilan hamkorlikni chuqurlashtirish maqsadida “katta biznes delegatsiyasi” hamrohlik qiladi.
U O‘zbekiston va Qozog‘iston prezidentlari bilan ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazadi, shuningdek, 17-sentabr kuni Qozog‘istonda bo‘lib o‘tadigan “Markaziy Osiyo-Germaniya” (5+1) ikkinchi sammitida ishtirok etadi.
Birinchi sammit 2023-yil sentabr oyida Berlinda bo‘lib o‘tgan va unda mintaqa davlatlari rahbarlari Germaniya bilan strategik mintaqaviy sheriklik o‘rnatish taklifini qo‘llab-quvvatlagandi. “Kanslerning safari ham ushbu mintaqaviy hamkorlikka hayot bag‘ishlaydi”, deyiladi Germaniya hukumati bayonotida.

Канцлер Германии Олаф Шольц посетит Узбекистан и Казахстан 15−17 сентября. Об этом сообщил официальный представитель немецкого правительства Штеффен Хебештрайт.
Это будет первый визит Шольца в Центральную Азию, куда он отправится в сопровождении «большой делегации деловых кругов» с целью углубить сотрудничество со странами региона.
Глава Германии проведёт двусторонние переговоры с президентами Узбекистана и Казахстана, а также 17 сентября примет участие во втором саммите «Центральная Азия — Германия» (5+1) в Казахстане.
Первый саммит прошёл в Берлине в сентябре 2023 года, где главы стран региона поддержали предложение об установлении стратегического регионального партнёрства с Германией. «Таким образом, поездка канцлера на следующей неделе также послужит тому, чтобы вдохнуть жизнь в это региональное партнёрство», — говорится в сообщении немецкого правительства.