Bosh vazir Abdulla Aripov dushanba kuni Toshkent aeroportida tantanali kutib olingan Paralimpiya o‘yinlari sovrindorlari va g‘oliblarini tabrikladi.
U o‘z nutqi avvalida Tokio-2020 va Parij-2024 Olimpiada o‘rtasida vaqt kamroq bo‘lganini, chunki Yaponiya poytaxtida Olimpiada va Paralimpiya o‘yinlari bir yildan keyin, ya’ni 2021-yilda koronavirus pandemiyasi tufayli o‘tkazilganini ta’kidladi.
“Shunga qaramasdan, muhtaram prezidentimiz ikki barobar qattiqroq va ko‘proq yordam, imkoniyat va sharoit qilib berganlari natijasida hurmatli sportchilarimiz, aziz vatandoshlarimiz juda ham kutilmagan, orzu qilib bo‘lmaydigan muvaffaqiyatlarga erishdi. Ochig‘ini aytadigan bo‘lsak, Olimpiadada 13-o‘rin, Paralimpiadada 13-o‘rin! Balki kimlargadir 13-raqam yoqmas, lekin O‘zbekistonga juda ham yoqyapti”, — dedi hukumat rahbari.
Bosh vazir olimpiyachilar va paralimpiyachilarga “prezidentning mehri va e’tibori”ni yana bir bor ta’kidlab, o‘yinlarning har bir g‘olibi bilan davlat rahbari shaxsan o‘zi telefon qilib gaplashib, ularni ruhlantirganini esladi.
Abdulla Aripovning aytishicha, davlat rahbari tomonidan paralimpiyachilar uchun ajratilgan pul mukofotlari, avtomashinalar, xonadon va kottejlar ularni Los-Anjelesdagi navbatdagi Paralimpiya o‘yinlarida yanada yuqori natijalarga erishishga undaydi.
Prezident huzuridagi Milliy ijtimoiy himoya agentligi bundan buyon ham paralimpiyachi sportchilarga barcha zarur yordamlarni ko‘rsatishda davom etadi.
“Vataningiz sizni qo‘llab-quvvatlayotganini his qilishingiz uchun hurmatli prezidentimiz [Parijga] alohida muxlislar guruhini yubordi”, — dedi u.
Bu galgi Paralimpiada ham xuddi Olimpiada singari O‘zbekiston uchun tarixdagi eng muvaffaqiyatlisi bo‘ldi — respublika 168 davlat orasida 13-o‘rinni egalladi. O‘zbekistonlik sportchilar 26 ta medalni qo‘lga kiritdi, shundan 10 tasi oltin, 9 tasi kumush va 7 tasi bronza.
Prezident qaroriga ko‘ra (PQ-5160), oltin medalni qo‘lga kiritgan sportchilar uchun mukofot pullari mos ravishda 200 ming dollar, “kumush” va “bronza” uchun 100 ming va 50 ming dollar etib belgilangan. Ularga pul mukofotlaridan tashqari “prezident sovg‘asi” sifatida avtomobillar va uy-joylar beriladi. Bu xarajatlar davlat budjeti hisobidan qoplanadi.

Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов поздравил призёров и победителей Паралимпиады, которых торжественно встретили в аэропорту Ташкента в понедельник.
В начале выступления он отметил, что между олимпийскими циклами Токио-2020 и Парижа-2024 было меньше времени, поскольку Олимпиада и Паралимпиада в столице Японии прошла на год позже, в 2021 году, из-за пандемии коронавируса.
«Несмотря на это, в результате того, что уважаемый президент оказал в два раза больше помощи, создал больше возможностей и условий, уважаемые спортсмены и соотечественники достигли неожиданных успехов, о которых мы не мечтали. 13-е место на Олимпиаде, 13-е место на Паралимпиаде! Возможно, кому-то не нравится цифра 13, но Узбекистану очень нравится», — сказал глава правительства.
Премьер ещё раз отметил «доброту и внимание президента» к олимпийцам и паралимпийцам, а также напомнил, что глава государства лично созванивался с каждым победителем Игр и вдохновлял их.
Абдулла Арипов сообщил, что денежные вознаграждения, автомобили, квартиры и коттеджи, выделенные президентом для паралимпийцев, станут мотивацией выступить ещё лучше на следующей Паралимпиаде в Лос-Анжелесе.
Национальное агентство социальной защиты при президенте в дальнейшем будет оказывать паралимпийцам всю необходимую помощь.
«Чтобы вы чувствовали, что родина вас поддерживает, уважаемый президент направил [в Париж] отдельную группу болельщиков», — заявил он.
Паралимпийские игры этого года, как и Олимпиада, стали для Узбекистана самыми успешными в истории — республика заняла 13-е место среди 168 стран c 26 медалями — 10 золотых, 9 серебряных и 7 бронзовых.
Согласно постановлению президента (ПП-5160), за завоёванные золотые медали спортсменам установлены призовые в размере 200 тысяч долларов, за «серебро» и «бронзу» — 100 тысяч и 50 тысяч долларов соответственно. Эти расходы покрываются за счёт средств госбюджета. Помимо денежных вознаграждений, параатлеты получат автомобили и жильё в качестве «подарка президента».