“Bizning ustuvor vazifamiz — Madrid aholisining jismoniy yaxlitligi va xavfsizligi. Shahar ko‘chalarida elektr samokatlarni ijaraga beruvchi kompaniyalarning ruxsatnomalarini bekor qilamiz. Ular biz piyodalar, ayniqsa, qariyalar xavfsizligini ta’minlash uchun qo‘ygan shartlarga rioya qilmadi”, — deb yozdi shahar meri Xose Luis Martines-Almeyda.
Madrid shahri kengashining ta’kidlashicha, uchala kikshering kompaniyasi 2023-yil may oyida berilgan litsenziyalar shartlarini buzgan. Kengash ma’lumotlariga ko‘ra, ular o‘z faoliyatini tekshirishga to‘sqinlik qilgan, hokimiyatga kerakli ma’lumotlarni taqdim etmagan va ularning o‘z interfeyslariga kirishini ta’minlamagan.
Bundan tashqari, kompaniyalar barcha samokatlar uchun shahar bo‘ylab xizmat ko‘rsatish va sug‘urta qoplamasini ta’minlay olmadi, shuningdek, muayyan hududlarda harakatlanish va to‘xtashni taqiqlovchi texnologiyalarni joriy etmadi.
Avvallari kompaniyalarning har biri 2000 ta elektr samokatni ijaraga berish huquqiga ega edi. oktabr oyidan boshlab ularning litsenziyalari bekor qilinadi. Xizmatlar shahar kengashi qarori ustidan shikoyat qilish uchun 20 kunga ega.
Ammo Martines-Almeyda Madrid hukumati elektr samokatlar ijarasi uchun qo‘shimcha ruxsatnomalar bermasligi haqida ogohlantirdi, chunki “bozor fuqarolar uchun kengash tomonidan belgilangan xavfsizlikning eng yuqori darajasini kafolatlovchi talablarga javob bera olmasligi aniq bo‘ldi”.
Shaharda xususiy elektr samokatlardan foydalanishga hali ham ruxsat bor, deya qo‘shimcha qildi meriya.
- Madrid Yevropada elektr samokatlarni ijaraga berish xizmatlarini taqiqlagan birinchi shahar emas. O‘tgan yilning sentabrida mahalliy aholi shahar referendumida yoqlab ovoz berganidan so‘ng Parijda elektr samokatlarni ijaraga olish taqiqlangan edi.

Власти Мадрида объявили об отзыве лицензий на эксплуатацию у кикшеринговых компаний Lime, Dott и Tier. В результате в столице Испании не останется сервисов проката электросамокатов, сообщает CNN.
«Нашим приоритетом является физическая неприкосновенность и безопасность жителей Мадрида. Мы отзываем разрешение на работу компаний, сдающих электросамокаты в аренду на городских улицах. Они не выполнили условия, которые мы установили для обеспечения безопасности пешеходов, особенно пожилых людей», — написал мэр города Хосе Луис Мартинес-Алмейда.
В городском совете Мадрида заявили, что все три кикшеринговые компании нарушили условия лицензий, выданных им в мае 2023 года. Они, как утверждают в совете, препятствовали проверкам их деятельности, не предоставляли властям требуемую информацию и не давали доступ к своим интерфейсам.
Кроме того, компании не смогли обеспечить обслуживание по всему городу и страховое покрытие для всех самокатов, а также внедрить технологии, запрещающие передвижение и парковку в определённых местах.
Каждая из компаний ранее имела разрешение на сдачу в аренду 2000 электросамокатов. Их лицензии будут аннулированы с октября. У сервисов будет 20 дней на обжалование решения городского совета.
Мартинес-Алмейда, однако, предупредил, что власти Мадрида не будут выдавать дополнительные разрешения на прокат электросамокатов, «поскольку выяснилось, что рынок не может соответствовать требованиям, установленным советом, которые гарантируют максимально возможный уровень безопасности граждан».
Использование частных электросамокатов в городе по-прежнему разрешено, добавили в мэрии.
- Мадрид — не первый город Европы, запретивший сервисы аренды электросамокатов. В сентябре прошлого года прокатные электросамокаты запретили в Париже после того, как за это проголосовали на городском референдуме местные жители.