10-sentabr kuni AQSh prezidentligiga nomzodlar Kamala Harris va Donald Tramp noyabr oyida ovoz berish oldidan birinchi va, ehtimol, yagona saylovoldi teledebatlarini jonli efirda o‘tkazdi. Bahs-munozaralar saylovga ikki oy qolganda bo‘lib o‘tdi. Debat Filadelfiyadagi Konstitutsiyani o‘rganish milliy markazida bo‘lib o‘tdi va 90 daqiqa davomida ikkita reklama pauzasi bilan davom etdi.
AQSh iqtisodiyoti haqida
Debatning birinchi qismi va ABC News boshlovchisi Devid Myuir tomonidan berilgan birinchi savol iqtisodiyotga bag‘ishlandi. “Amerikaliklar to‘rt yil oldingidan yaxshiroq yashayotganiga ishonasizmi?” — deb so‘radi u.
Harris birinchi bo‘lib javob berdi va uy-joy narxi muammosini hal qilish, yosh oilalar va kichik biznesga yordam berishni va’da qildi.
“Donald Tramp bizni Buyuk depressiya davridan beri eng yomon ishsizlik holatida qoldirdi. Biz (demokratlar) qilgan barcha ish Donald Tramp tomonidan yaratilgan tartibsizlikni bartaraf etishdir”, — dedi Harris.
Uning ta’kidlashicha, u o‘rta sinf oilasida ulg‘aygan va AQShda farzandi bor amerikalik oilalar uchun 6000 dollar va kichik biznes uchun 50 ming dollar miqdorida soliq imtiyozlari evaziga “imkoniyatlar iqtisodiyoti”ni qurishga va’da berdi.
ақшdаги saylovлар, debat, dоналdь трамп, камала harрис
“Boshqa tomondan, mening raqibim ilgari qilgan ishni, ya’ni milliarderlar va yirik korporatsiyalar uchun soliqlarni kamaytirishni rejalashtirmoqda, bu esa Amerika budjeti taqchilligini 5 trillion dollarga oshiradi”, — dedi vitse-prezident.
Harrisning qo‘shimcha qilishicha, Trampning barcha importga 20 foizgacha boj joriy etish tashabbusi oddiy amerikaliklarga kerak bo‘lgan “kundalik talab tovarlari”ga ta’sir qiladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Trampning iqtisodiy rejasi “to‘laligicha eng boy odamlar uchun soliq imtiyozlariga bag‘ishlangan” va respublikachi “xalq haqida g‘amxo‘rlikdan ko‘ra o‘zini himoya qilishdan ko‘proq manfaatdor”.
Tramp sotuvdan olinadigan soliqlarni joriy etishni rejalashtirmayotganini, boshqa mamlakatlar uchun bojlar joriy etilishini aytdi. “Boshqa davlatlar, nihoyat, 75 yildan keyin biz dunyo uchun qilgan barcha ishlarimiz uchun bizning oldimizda hisob-kitob qiladi. Va ba’zi hollarda tariflar sezilarli bo‘ladi. Xabaringiz bor, men Xitoydan milliard-milliard dollar olganman. Aslida ular (Bayden ma’muriyati — tahr.) bojlarni bekor qilishmadi, chunki bu juda katta pul edi, ular buni qila olishmasdi ham”, — dedi respublikachi.
U bojlarning joriy etilishi amerikaliklarga ta’sir qilmasligiga ishontirdi. “Agar kimdir yuqori narxlarda to‘lashiga to‘g‘ri kelsa, bu Xitoy va bizni yillar davomida o‘margan boshqa davlatlar bo‘ladi”, — dedi Tramp.
Respublikachi, shuningdek, uning iqtisodiyot uchun “ajoyib rejasi” borligini aytdi, shuningdek, Harris Jo Baydenning rejasini ko‘chirgani va hozirgi ma’muriyat davridagi yuqori inflyatsiyaga ishora qildi.
“Loyiha-2025” va “marksist” Harris
Vitse-prezident Donald Trampning yangi muddati qanday bo‘lishi mumkinligi haqida so‘z yurituvchi “Loyiha-2025”ga alohida to‘xtaldi. Demokratlar o‘z dasturlarini ushbu hujjatga qarshi qo‘ymoqda.
“Loyiha-2025” — Heritage Foundation tomonidan tuzilgan navbatdagi respublikachi prezidentning harakatlar rejasi. Bu rejaga prezident hokimiyatining prokuratura va tartibga soluvchi organlar ustidan keskin kuchaytirilishi kiradi. Ushbu reja Trampning ko‘plab sobiq maslahatchilari tomonidan tuzilgan va respublikachi vitse-prezident Jey Di Vens Heritage Foundation rahbarining kitobi uchun kirish so‘zi yozgan. Shunga qaramay, Tramp “Loyiha-2025” tuzuvchilari bilan aloqasini ochiqchasiga rad etadi.
Taxminan ming sahifadan iborat loyiha muallifi Heritage fondi hisoblanadi. Sobiq prezident, garchand hujjatni tayyorlashda uning ittifoqchilari ishtirok etgan bo‘lsa ham, undan masofa saqlashga intildi.
Bahs-munozaralar davomida sobiq prezident “Loyiha-2025”ni o‘qimaganini va o‘qimoqchi emasligini aytib, undan yana voz kechdi.
Nomzodlar bir necha bor bir-birlarini yolg‘onchilikda aybladi. Muhokama avvalida Harris tomoshabinlar Trampdan “bir gala yolg‘on, shikoyat va haqoratlarni” eshitishini aytdi.
Tramp Harrisni “marksist” deb atab, uning faoliyatini otasi, Stenford universitetining sobiq iqtisodchisi ishi bilan bog‘lashga harakat qildi.
“Agar uni bir kunmas-bir kun saylashsa, u hamma narsani o‘zgartiradi. Bu mamlakatimizning tanazzuli bo‘ladi. U marksist, uning marksistligini hamma biladi. Uning otasi iqtisod bo‘yicha marksist-professor, qizini yaxshi o‘qitgan”, — dedi Tramp.
Harris Trampga murojaat qilib, uning fikrlarini izohlar ekan, “sharmandalik” so‘zini bir necha bor ishlatdi.
“Dunyo yetakchilari Donald Tramp ustidan kulmoqda. Men harbiy rahbarlar bilan gaplashdim, ularning ba’zilari siz bilan ishlagan va ular sizni sharmanda deb atashdi”, — dedi Harris sobiq prezidentga o‘girilib.
“Putin sizni tushlikka yeydi”
Debatda, shuningdek, Ukrainadagi urush haqida gap ketdi.
Tramp urush tugashi kerakligini va bunga erishishi mumkinligini aytdi. U bu ishni lavozimga kirishishdan oldin (agar saylovda yutib chiqsa) amalga oshirish niyatida ekanini yana bir bor takrorladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, u Vladimir Putin va Vladimir Zelenskiyni yaxshi biladi va ular Tramni hurmat qiladi.
“Ular meni hurmat qilishadi, Baydenni hurmat qilishmaydi. Nima uchun uni hurmat qilish kerak?” — dedi sobiq prezident.
Vitse-prezident bunga javoban Trampga saylovda u Bayden bilan emas, balki Harris bilan kurashayotganini eslatdi.
“NATOdagi ittifoqchilarimiz siz prezident emasligingizdan juda minnatdor. Donalmd Tramp prezident bo‘lganida, Putin hozir Kiyevda o‘tirib, Yevropaning qolgan qismiga, avvalo, Polshaga, ko‘z tikkan bo‘lardi”, — dedi Harris Trampga murojaat qilib.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Putin — “Trampni tushlikka yeb qo‘yadigan diktator”. O‘z navbatida, Tramp Harrisni “tarixdagi eng yomon vitse-prezident” deb atadi va u vitse-prezident sifatida urushning oldini ololmaganini aytdi.
Nomzodlar yana nimalar haqida so‘zladi?
Abortlar: Tramp demokratlarni uchinchi trimestrdagi abortni ham qo‘llab-quvvatlashini qoralab, hattoki ayrim shtatlarda bola tug‘ilganidan keyin ham abort qilishga ruxsat berilishini ta’kidladi. Biroq debat moderatorlari Amerikaning hech qaysi shtatida chaqaloq tug‘ilganidan keyin abort qilinishiga ruxsat beruvchi qonun mavjud emasligini aytdi. Tramp abortni taqiqlash to‘g‘risidagi qonun loyihasiga veto qo‘yadimi, degan savolga javob berar ekan, sobiq prezident bu qonun Kongress tomonidan qo‘llab-quvvatlanmasligi sababli muhokama qilish ma’nosiz ekanini aytdi. Harris abort qilish uchun konstitutsiyaviy huquqni tiklash tarafdori bo‘lib, shtatlar homiladorlikni to‘xtatishga o‘z cheklovlarini kiritgandan keyin ayollar duch kelgan muammolar haqida gapirdi. Uning aytishicha, Trampning abort sohasidagi siyosati amerikalik ayollar uchun haqoratlidir.
Migratsiya: Migratsiya haqidagi savolga javob berar ekan, Tramp so‘nggi kunlarda tarqatilayotgan fitna nazariyasini takrorladi — go‘yoki AQShdagi muhojirlar uy hayvonlarini iste’mol qilmoqda. Boshlovchilar jarayonga aralashdi va Tramp aytgan Ohayo shtatining Springfild shahri boshqaruvchisi bu mish-mishni rad etganini ta’kidladi. Bu esa sobiq prezidentning achchiqlanishiga sabab bo‘ldi. Tramp gapirganida Harrisning mikrofoni o‘chiq edi, u kulib yubordi va boshini chayqadi.
Trampga nisbatan ayblovlar: Kaliforniyaning sobiq bosh prokurori Harris “migrantlar jinoyatlari” haqidagi so‘zlariga javoban Trampning jinoiy o‘tmishi masalasini ko‘tardi. “Bu milliy xavfsizlik sohasidagi jinoyatlari, iqtisodiy jinoyatlari, saylovlarga aralashuvi uchun ta’qib qilingan odamning og‘zidan chiqmoqda”, — dedi u. Bunga javoban Tramp unga qarshi barcha ishlar soxtaligini aytdi.
Kapitoliyga hujum: Tramp o‘tgan saylovlarda mag‘lub bo‘lganini tan olishdan bosh tortdi va 2021-yil 6-yanvarda Kapitoliyga hujum qilingani uchun hech narsadan afsuslanmasligini aytdi. “Men salkam 75 millionta ovoz oldim, bu har qanday amaldagi prezidentga qaraganda ko‘proq”, — dedi u. Tramp, shuningdek, Vakillar palatasining sobiq spikeri Nensi Pelosini Kapitoliyga hujum paytida xavfsizlik bilan bog‘liq muammolarda aybladi.
Isroil va HAMAS urushi: Harris ushbu masala bo‘yicha oldingi bayonotlarining ba’zilarini takrorladi va Isroil o‘zini o‘zi himoya qilish huquqiga ega, ammo buni qanday amalga oshirishi muhimligini aytdi. “Bu urush tugashi kerak. U zudlik bilan tugatilishi kerak” — dedi Harris. Tramp, agar u prezident bo‘lganida, mojaro hech qachon boshlanmagan bo‘lishini ta’kidladi. “Harris Isroilni yomon ko‘radi. Agar u prezident bo‘lsa, men Isroil ikki yildan keyin yo‘q bo‘lib ketishiga ishonaman”, — dedi Tramp.
So‘zining oxirida Harris avgust oyida bo‘lib o‘tgan Demokratik partiya qurultoyida aytgan so‘zlarini takrorladi: “Biz ortga qaytmaymiz”. U yana barcha amerikaliklar uchun prezident bo‘lmoqchiligini aytdi. Harrisning so‘zlariga ko‘ra, uning va Trampning Amerika haqidagi qarashlari turlicha.
Tramp o‘z so‘ngso‘zida yana Harrisga hujum qildi va uning siyosiy dasturi hech qanday ahamiyatga ega emasligini, vitse-prezident lavozimida to‘rt yil davomida esa u hech narsa qilmagani haqida gapirdi. “Siz amerikaliklar ishonmaydigan narsalarga ishonasiz. Biz jiddiy tanazzulga yuz tutgan mamlakatmiz. Butun dunyo bizni masxara qilmoqda”, — dedi u.
Debatda kim g‘olib chiqdi?
CNN tomonidan ro‘yxatga olingan saylovchilar o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rovga ko‘ra, 63% respondent Harris Trampdan yaxshiroq so‘zlaganini ta’kidladi.
Prezidentlikka da’vogarlardan qaysi biri ularning ehtiyojlarini yaxshiroq tushunadi, degan savolga respondentlarning ovozlari deyarli teng taqsimlandi: 44% Harris, 40% esa Tramp deb javob berishdi.
• AQShning 78 yoshli sobiq prezidenti Donald Tramp iyul oyida bo‘lib o‘tgan qurultoyda Respublikachilar partiyasidan rasman nomzod etib ko‘rsatilgandi.
• AQShning amaldagi vitse-prezidenti 60 yoshli Kamala Harris avgust oyida Jo Bayden saylov poygasidan chiqqanidan keyin Demokratik partiyadan prezidentlikka nomzod bo‘ldi — bu iyun oyida Tramp bilan muvaffaqiyatsiz kechgan bahslardan ko‘p o‘tmay sodir bo‘ldi.
• AQSh prezidentligi uchun saylov 2024-yilning 5-noyabrida bo‘lib o‘tishi belgilangan. Saylov mamlakat tarixidagi oltmishinchisi bo‘ladi.

Вечером 10 сентября прошли первые и, вероятно, единственные телевизионные дебаты между кандидатами в президенты США от Демократической и Республиканской партий — Камалой Харрис и Дональдом Трампом.
Почти полтора часа оппоненты говорили об экономической политике, миграции, внешней политике и здравоохранении. Харрис, бывший прокурор и действующий вице-президент США, с самого начала контролировала ход дебатов, заставив соперника обороняться и спровоцировав его на ряд ложных высказываний, которые разошлись по социальным сетям.
Организаторами дебатов выступил телеканал ABC. Они прошли на площадке в Национальном конституционном центре в Филадельфии. В зале не было зрителей, а микрофоны оппонентов включались только, когда им предоставляли слово, чтобы они не могли перебивать друг друга. Политикам также не разрешили приносить с собой какие-либо заметки, а в перерывах запрещалось взаимодействовать со своими предвыборными штабами.
Эти правила были утверждены ещё когда кандидатом от демократов был действующий президент США Джо Байден. Штаб Харрис пытался оспорить их, но безуспешно.
Неожиданное рукопожатие
В самом начале дебатов, когда кандидаты, ранее никогда не встречавшиеся, вышли на сцену, Харрис неожиданно подошла к Трампу, протянула руку и представилась: «Камала Харрис. Давайте проведём хорошие дебаты». Трампу не оставалось ничего другого, как пожать ей руку в ответ, сказав: «Рад вас видеть. Надеюсь, вам понравится».
https://twitter.com/KamalaHQ/status/1833674366892044649
Про экономику США
Дискуссия началась с вопроса модераторов о том, верят ли кандидаты в то, что американцы живут лучше, чем четыре года назад.
Харрис заявила, что Трамп после своего президентства оставил нынешней администрации Белого дома «худшую безработицу со времён Великой депрессии». Она подчеркнула, что выросла в семье среднего класса пообещала построить в США «экономику возможностей» за счёт налоговых льгот для американских семей с детьми в размере 6000 долларов и в размере 50 тысяч долларов — для малого бизнеса.
«С другой стороны, мой оппонент планирует сделать то, что он делал раньше, а именно снизить налоги для миллиардеров и крупных корпораций, что приведёт к увеличению дефицита бюджета Америки на 5 трлн долларов», — сказала вице-президент.
Харрис добавила, что инициатива Трампа ввести пошлины на весь импорт в размере до 20% затронет «товары повседневного спроса», которые нужны простым американцам. По её словам, экономический план Трампа «полностью посвящён налоговым льготам для самых богатых людей» и республиканец «больше заинтересован в защите себя», чем заботе о народе.
Она также поддела Трампа, сказав, что в отличие от неё он получил в наследство «400 млн долларов на «блюдечке с голубой каёмочкой», а потом шесть раз объявлял себя банкротом.
Трамп возразил, что не планирует вводить налоги с продаж, а говорит о введении пошлин для других стран. «Другие страны, наконец, через 75 лет рассчитаются с нами за все, что мы сделали для мира. И в некоторых случаях тарифы будут существенными. Как вы знаете, я получил миллиарды и миллиарды долларов от Китая. На самом деле, они (администрация Байдена — ред.) так и не отменили пошлины, потому что это были такие большие деньги, что они не могли этого сделать», — заявил республиканец.
Он заверил, что введение пошлин не отразится на американцах. «Если кто и будет платить высокие цены, так это Китай и все остальные страны, которые годами обкрадывали нас», — сказал Трамп.
Республиканец также заявил, что у него «блестящий план» по экономике, в то время как Харрис копирует программу Джо Байдена, и указал на высокую инфляцию, возникшую при нынешней администрации.
Под конец Трамп назвал Харрис марксисткой.
Аборты
Ведущая спросила Трампа, почему он меняет свою позицию по вопросу абортов. Бывший президент попытался оправдать решение Верховного суда США, разрешившее штатам запрещать аборты, но добавил, что верит «в исключения для изнасилования, инцеста и жизни матери».
По его словам, сейчас каждый штат сам голосует по вопросу абортов и «теперь это голос народа». Я оказал всем большую услугу, сделав это. Для этого требовалось мужество", — отметил республиканец.
Трамп обозвал демократов радикалами и обвинил выбранного Харрис кандидата в вице-президенты Тима Уолца в том, что тот якобы поддерживает аборты на девятом месяце беременности и высказывается за то, чтобы убивать младенцев после их рождения.
Модератор в ответ заявила, что в США «нет ни одного штата, где было бы законно убивать ребёнка после его рождения».
https://twitter.com/ABC/status/1833679917092950254/video/1
Харрис, в свою очередь, указала на роль Трампа в отборе судей Верховного суда, которые затем и приняли резонансное решение. «Теперь в более чем 20 штатах действуют запреты Трампа на аборты, которые делают преступлением оказание медицинской помощи врачом или медсестрой… Правительство и Дональд Трамп не должны указывать женщине, что делать со своим телом», — заявила она.
Харрис выступила за возвращение конституционного права на аборт, отметив, что политика Трампа в области абортов оскорбила американских женщин.
Она также обвинила Трампа в планах ввести национальный запрет на аборты. Экс-президент опроверг это, но уклонился от ответа на вопрос, наложит ли он вето на законопроект о национальном запрете абортов.
Миграция
Харрис заявила, что она — единственный человек, преследовавший транснациональные организации, которые перевозят наркотики и оружие через границу. Она обвинила Трампа в том, что из-за него не был принят двухпартийный законопроект о миграционной политике, который бы помог решить кризис.
«Дональд Трамп взял трубку, позвонил кое-кому в Конгресс и сказал зарубить билль. И знаете почему? Потому что он предпочитал вести предвыборную кампанию вокруг проблемы, а не решать её», — сказала демократ.
Затем Харрис пригласила американцев посетить предвыборные митинги Трампа, потому что они представляют собой «действительно интересное зрелище». «Во время митингов он говорит о вымышленных персонажах… Он будет говорить о том, что ветряные мельницы вызывают рак. И вы заметите, что люди начинают рано уходить с его митингов из-за усталости и скуки… Вы не услышите, как он говорит о ваших потребностях, ваших мечтах и ваших желаниях», — добавила политик.
Трамп, задетый этим утверждением, назвал свои митинги «самыми невероятными в истории политики», сказав, что на митинги Харрис людей привозят автобусы. Он заявил, что действующая администрация позволила «миллионам и миллионам людей приехать в нашу страну» и что, если Харрис станет президентом, США превратятся в «Венесуэлу на стероидах».
Трамп также повторил слух, который распространяли некоторые республиканцы, — о том, что в городе Спрингфилд в штате Огайо мигранты едят домашних кошек и собак.
Ведущий ABC вмешался и указал, что власти города опровергли этот слух. Харрис, когда Трамп говорил про Спрингфилд, рассмеялась и покачала головой.
https://twitter.com/RealSaavedra/status/1833680348414111801
Штурм Капитолия и выборы-2020
На вопрос ведущего, жалеет ли Трамп о своих действиях в день штурма Капитолия 6 января 2021 года, республиканец заявил, что «не имел к этому никакого отношения», а в проблемах с обеспечением безопасности обвинил бывшего спикера Палаты представителей Нэнси Пелоси.
Он также вновь отказался признавать поражение на выборах 2020 года, которые выиграл Байден. «Я получил почти 75 млн голосов, больше голосов, чем любой действующий президент когда-либо получал», — сказал он.
«Дональда Трампа уволили 81 миллион человек. Давайте проясним это. Очевидно, что ему очень трудно это переварить», — уколола его Харрис.
«Мы не можем позволить себе иметь президента Соединённых Штатов, который пытается, как он это делал в прошлом, перечеркнуть волю избирателей на свободных и честных выборах. Я путешествовала по миру в качестве вице-президента США и мировые лидеры смеются над Дональдом Трампом. Я разговаривала с военными лидерами, некоторые из которых работали с вами. И они говорят, что вы позор нашей страны», — сказала Харрис.
Внешняя политика
Оппоненты также говорили о своих позициях по войне Израиля с ХАМАС и войне России против Украины. Харрис сказала, что Израиль имеет право на самооборону, но важно, «как он это делает». «Эта война должна закончиться. Она должна закончиться немедленно», — сказала она, добавив, что поддерживает принцип «два государства для двух народов».
Трамп заявил, что конфликт никогда бы не начался, если бы он был президентом. «Она ненавидит Израиль. Если она будет президентом, я считаю, что через два года Израиль перестанет существовать», — сказал он.
Вице-президент в ответ сказала, что это абсолютная неправда и она всегда поддерживала Израиль.
На прямой вопрос ведущего, хочет ли Трамп победы Украины в войне с Россией, политик ответил: «Я хочу, чтобы война закончилась». Затем он в очередной раз повторил, что в случае победы на выборах в ноябре урегулирует конфликт до своей инаугурации.
«Я очень хорошо знаю Зеленского и Путина. У меня хорошие отношения с ними, и они меня уважают. Хорошо? Они меня уважают. Они не уважают Байдена… Я поговорю с одним, поговорю со вторым, я заставлю их встретиться», — заявил Трамп.
Харрис парировала, что Трамп просто сдаст Украину. «Если бы Дональд Трамп был президентом, Путин сидел бы сейчас в Киеве…, приглядываясь к остальной Европе, начиная с Польши», — добавил она.
«Почему бы вам не рассказать 800 тысяч американцев польского происхождения прямо здесь, в Пенсильвании, как быстро вы бы сдались ради благосклонности и того, что считаете дружбой с известным диктатором, который съел бы вас на обед», — заявила политик.
В заключительной речи Харрис сказала, что её видение страны сосредоточено на будущем, а Трамп «пытается отбросить нас назад». «Я верю, что американский народ знает, что у нас у всех гораздо больше общего, чем того, что нас разделяет, и мы можем наметить новый путь вперёд», — подчеркнула кандидат от Демократической партии.
Трамп закончил речь вопросом, почему если Харрис предлагает «все эти замечательные вещи», она не воплотили их за время правления Байдена, и назвал её «худшим вице-президентом в истории».
Кто победил в дебатах
Согласно опросу, проведённому CNN среди зарегистрированных избирателей, 63% респондентов заявили, что Харрис выступила лучше Трампа.
На вопрос, кто из претендентов на пост президента лучше понимает их нужды, голоса респондентов разделились почти поровну: 44% ответили, что Харрис, а 40%, что Трамп.
Тейлор Свифт поддержала Харрис
После дебатов американская певица Тейлор Свифт объявила, что поддержит Камалу Харрис на выборах президента США.
«Я считаю, что она уравновешенный, талантливый лидер, и я верю, что мы сможем достичь гораздо большего в нашей стране, если нас поведёт спокойствие, а не хаос», — написала артистка в Instagram.
The New York Times подчёркивает, что поддержка Свифт, имеющей огромное количество фанатов по всему миру, даёт Харрис «колоссальный заряд адреналина для её кампании, особенно среди молодых избирателей». На выборах 2020 года певица поддержала Джо Байдена.
Свифт подписала пост как «бездетная кошатница», отсылая к комментариям, сделанным кандидатом в вице-президенты от республиканцев Джей Ди Вэнсом о женщинах без детей. Певица сопроводила публикацию фотографией на которой она держит в руках своего питомца Бенджамина Баттона.