15−19-sentabr kunlari bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan “Ipak yo‘li durdonasi” XVI Toshkent xalqaro kinofestivali muddatlari ko‘chirildi, deya xabar qilmoqda festival matbuot markazi.
“Mamlakatimiz bu yil ko‘plab e’tiborga molik yirik xalqaro tadbirlarning markaziga aylandi. Ularning o‘tkazilish sanalari kinofestival kunlariga to‘g‘ri keladi. Xususan, futzal bo‘yicha jahon chempionati va bir nechta boshqa xalqaro forum va konferensiyalar shular jumlasidan”, — deya tushuntirdi tashkilotchilar.
Shu bilan birga, kinofestivalning tanlov dasturida ishtirok etish uchun arizalar qabuli to‘xtatilganiga qaramay (60 dan ortiq davlatdan 400 dan ortiq film), xorijiy mamlakatlardan ishtirok uchun talabgorlarning so‘rovlari davom etmoqda. Bu, “o‘z navbatida, festivalni o‘tkazish kunlari bilan bog‘liq rejalarga o‘zgartirish kiritishni taqozo qilmoqda”.
“O‘z ish rejalaringizni o‘zgartirishga majbur bo‘lganingiz uchun yana bir karra uzr so‘ragan holda kinofestivalga bo‘lgan qiziqishingiz uchun samimiy minnatdorlik bildiramiz”, — deya ta’kidladi tashkilotchilar.
Xabarda kinofestivalning yangi sanalari ko‘rsatilmagan.
Avvalroq Toshkent xalqaro kinofestivali doirasida Raj Kapur yubileyiga bag‘ishlangan tadbir, Alen Delon filmlarining retrospektivi hamda xorijiy rejissyor va aktyorlarning mahorat darslari bo‘lib o‘tishi haqida yozgandik.

XVI Ташкентский международный кинофестиваль «Жемчужина Шёлкового пути», проведение которого было запланировано с 15 по 19 сентября, переносится, сообщил пресс-центр фестиваля.
«Как вам известно, Узбекистан в этом году стал центром притяжения для многих международных мероприятий, проведение которых совпадает по датам проведения кинофестиваля. В их числе чемпионат мира по футзалу и ряд других международных форумов и конференций», — пояснили организаторы.
Кроме того, отметили они, несмотря на то, что приём заявок для участия в конкурсной программе кинофестиваля уже завершился, собрав более 400 картин из 60 стран мира, заявки на участие продолжили поступать, «что привело к необходимости скорректировать планы по датам проведения кинофестиваля».
«Мы понимаем, что многие из вас включили участие в нашем кинофестивале в свои насыщенные графики. Мы глубоко ценим ваше внимание и поддержку и выражаем искреннюю благодарность за ваш интерес к нашему кинофестивалю», — подчеркнули организаторы, принеся извинения за перенос мероприятия.
Новые сроки проведения кинофестиваля в сообщении не указаны.
Как ожидалось, в рамках Ташкентского международного кинофестиваля должны были пройти мероприятие, посвящённое юбилею Раджа Капура, ретроспектива фильмов Алена Делона и мастер-классы от зарубежных режиссёров и актёров.