Jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent shahri Mirobod tuman sudi sobiq qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov va yana 49 nafar shaxsga nisbatan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishini ko‘rishni yopiq rejimga o‘tkazdi, deya xabar bermoqda “Daryo”.
12-sentabr kuni bo‘lib o‘tgan sud majlisida Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligida xizmatlar ko‘rsatish agentligi vakili G‘ofur Mahkamov fuqaroviy da’vogar sifatida suddan jarayonni yopiq o‘tkazishni so‘radi.
Yig‘ilishda bo‘lgan OAV vakillaridan biri mazkur agentlik vakili bugungi sudga ilk bor qatnashayotganini aytdi, deb yozadi nashr.
Sudda agentlik vakilining iltimosnomasini tinglagan advokatlar, jumladan, advokat Qilichov, Rahmatov, Alimov va Yangiboyevlar hamda aksariyat sudlanuvchilar bu iltimosnomani rad etishni, boisi Jinoyat-protsessual kodeksida 2 xil holatda — davlat siri va jinsiy zo‘ravonlik bilan bog‘liq holatlarda yopiq sud majlislari bo‘lishi belgilanganini eslatdi.
Jinoyat-protsessual kodeksining 19-moddasiga ko‘ra, barcha sudlarda jinoyat ishlari oshkora ko‘riladi, bundan davlat sirlarini qo‘riqlash manfaatlariga zid keladigan hollar, shuningdek, jinsiy jinoyatlar to‘g‘risidagi ishlar ko‘rilayotgan hollar mustasno.
18 yoshga to‘lmagan shaxslarning jinoyatlari to‘g‘risidagi ishlarni, shuningdek fuqarolarning shaxsiy hayoti haqidagi ma’lumotlarni yoki ularning sha’ni va qadr-qimmatini kamsitadigan ma’lumotlarni oshkor qilmaslik maqsadida hamda jabrlanuvchining, guvohning yoki ishda ishtirok etuvchi boshqa shaxslarning, xuddi shuningdek ular oila a’zolarining yoki yaqin qarindoshlarining xavfsizligini ta’minlash taqozo etilgan hollarda boshqa ishlarni sud ajrimi bilan yopiq sud majlisida ko‘rishga yo‘l qo‘yiladi.
Sud ishiga raislik qiluvchi Sardor Sodiqov bir necha advokatlar va sudlanuvchilarning sud majlisi ochiq bo‘lishini so‘ragani, shuningdek, sanoqli advokatlarning sudga havola qilishi haqidagi so‘zlarini tinglasa-da, “xizmat doirasidan foydalanish mumkin bo‘lgan ma’lumotlar yangrashini inobatga olgan holda shunday qarorga keldik”, deya sudni yopiq deb e’lon qildi. Hamda jurnalistlardan buni to‘g‘ri tushunishni so‘radi, deb yozadi “Daryo”.
Shuni ta’kidlash kerakki, sudning ishni yopiq majlisda ko‘rish to‘g‘risidagi ajrimi butun jarayonga yoki uning alohida qismlariga nisbatan chiqarilishi mumkin. Sudya butun jarayonni yopiq ko‘rishga qaror qildi.

Мирабадский районный суд по уголовным делам Ташкента перевёл рассмотрение уголовного дела в отношении бывшего министра сельского хозяйства Узбекистана Азиза Воитова и ещё 49 лиц в закрытый режим. Об этом сообщило Daryo.
На заседании 12 сентября представитель Агентства по оказанию услуг в сельском хозяйстве при Минсельхозе Гафур Махкамов, выступающий гражданским истцом, попросил суд сделать процесс закрытым.
Один из представителей СМИ, присутствовавший на заседании, сообщил, что этот представитель ведомства впервые появился на суде сегодня, пишет издание.
Судья Сардор Садиков спросил мнения у других участников процесса. Несколько адвокатов, в том числе Рахматов, Киличов, Алимов и Янгибоев, не поддержали это решение. Они напомнили, что по Уголовно-процессуальному кодексу судебные заседания переводятся в закрытый режим лишь в двух случаях: если дело связано с государственной тайной или сексуальным насилием.
Согласно статье 19 УПК, закрытое судебное рассмотрение допускается определением суда по делам о преступлениях лиц, не достигших 18 возраста, а также по другим делам с целью предотвратить разглашение сведений о личной жизни граждан либо сведений, унижающих их честь и достоинство, и в случаях, когда этого требуют интересы обеспечения безопасности потерпевшего, свидетеля или других лиц, участвующих в деле, а равно членов их семей или близких родственников.
Другие адвокаты оставили решение на усмотрение суда. Большинство подсудимых также выразили несогласие с проведением закрытого заседания, пишет Daryo.
После совещания судья объявил, что, учитывая оглашение на суде информации, которая может использоваться в служебных целях, он решил удовлетворить ходатайство о проведении закрытого заседания. После того, как председательствующий попросил журналистов отнестись к этому с пониманием, представители СМИ покинули зал суда.
Отметим, что определение суда о рассмотрении дела в закрытом заседании может быть вынесено в отношении всего разбирательства либо отдельных его частей. Судья принял решение сделать закрытым весь процесс.
На предыдущем заседании судья Сардор Садиков разрешил освещать процесс по делу бывшего министра сельского хозяйства Азиза Воитова, но запретил снимать фото, видео и записывать аудио. Журналисты, недовольные этим решением, покинули зал. Антикоррупционное агентство призвало к гласности процесса.