Futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi bosh murabbiyi Srechko Katanets 2026-yilgi Jahon chempionatiga saralash 3-bosqichining ikkinchi o‘yinida Qirg‘iziston ustidan qozonilgan g‘alaba bo‘yicha izoh berdi. Bishkekdagi uchrashuv 2:3 hisobida yakunlandi. O‘yinni Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov va Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi rahbari Qamchibek Tashiyev ham kuzatib bordi.
“Futbolchilarimni g‘alaba bilan tabriklayman. Biz bunday gollarni o‘tkazib yubormasligimiz mumkin edi. Qaysi jamoaga qarshi o‘ynamang, bu kabi gollarni o‘tkazib yuborsangiz, jamoa shokka tushishi mumkin, ammo futbolchilarimiz o‘sha zahotiyoq javob qaytarishdi va Shoma (Eldor Shomurodov — tahr.) javob golini kiritdi. Umuman olganda, bu g‘alabaga haqli edik. Bizda olti ochko bor. Keyingi o‘yinlar bir oydan keyin o‘z uyimizda bo‘ladi, g‘alaba qozonishga esa yaxshi imkoniyat bor”, — dedi Srechko Katanets.
Uning so‘zlariga ko‘ra, futbolchilar keraksiz xatolarga ham yo‘l qo‘ydi, ehtimol, bu maydon sifati bilan bog‘liq.
“Jahon chempionatiga saralash o‘yinlarining so‘nggi bosqichida biz bunday xatolarga yo‘l qo‘ya olmaymiz. Ushbu bosqichda eng yaxshi jamoalar jam bo‘ladi. Biz konsentratsiyani kuchaytirishimiz kerak”, — dedi mutaxassis.
Uchrashuvning eng yaxshi o‘yinchisi Eldor Shomurodov jamoa uch ochko qo‘lga kiritgani va muhimi ham shu ekanini aytdi.
“Birinchi bo‘limda gol o‘tkazib yubordik, ikkita zarbadan so‘ng ularning hisobida ikkita gol bor edi, bu vaziyatni qiyinlashtirdi, ammo biz o‘yinni tashlab qo‘ymadik. Ikkinchi bo‘limga ko‘proq konsentratsiya bilan chiqdik va g‘alabaga erishdik. Oldinda hali o‘yinlarimiz ko‘p. Ortiqcha xursandchilikka berilmaymiz. Vazifa bajarilishi uchun oldinga harakat qilamiz”, — dedi futbolchi.
Ikki tur yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston olti ochko bilan o‘z guruhida birinchi o‘rinni egallab turibdi. Eron 6 ochko bilan ikkinchi, BAA esa 3 ochko bilan uchinchi o‘rinda.

Главный тренер сборной Узбекистана по футболу Сречко Катанец на послематчевой пресс-конференции прокомментировал выездную победу над Кыргызстаном во втором туре третьего этапа квалификации к чемпионату мира 2026 года. Матч в Бишкеке завершился со счётом 2:3. За игрой наблюдали президент Кыргызстана Садыр Жапаров и глава Госкомитета нацбезопасности Камчыбек Ташиев.
«Я поздравляю с победой моих игроков. Мы могли не пропускать такие голы. Когда вы играете против любой команды и пропускаете такие голы, команда может быть шокирована, но наши игроки немедленно отреагировали, и Шома (Элдор Шомуродов — ред.) забил ответный гол. В целом мы заслужили победу. У нас шесть очков. Следующие игры будут через месяц дома, у нас хорошие шансы выиграть», — заявил Сречко Катанец.
По его словам, игроки допустили ненужные ошибки, возможно, из-за качества поля.
«На заключительном этапе квалификации к чемпионату мира мы не можем допускать такие ошибки. На этом этапе собраны лучшие команды. Нам нужно быть более сконцентрированными», — сказал специалист.
Лучший игрок матча Элдор Шомуродов заявил, что команда завоевала три очка, и это главное.
«В первом тайме мы пропустили, у них было два гола после двух ударов, что усложнило нам жизнь, но мы не забросили игру. На второй тайм мы вышли с ещё большей концентрацией и добились победы. Нам предстоит долгая дорога, ещё много матчей впереди, поэтому мы пока излишне не радуемся. Будем идти к выполнению нашей основной задачи», — заявил он.
По итогам двух туров Узбекистан с шестью очками занимает первое место в своей группе. На втором месте идёт Иран — 6 очков, на третьей позиции расположились ОАЭ — 3 очка.
Национальная сборная проведёт следующий матч в Ташкенте против Ирана 10 октября в 19:00. Затем подопечные Сречко Катанеца примут ОАЭ 15 октября в 19:00.