Markaziy bank tomonidan o‘tkazilgan so‘rovnoma natijalariga ko‘ra, avgust oyida aholi tomonidan sezilgan (shaxsiy) inflyatsiya darajasi 13,6 foizgacha oshdi (+1,2 foiz punkti). Bu rasmiy yillik inflyatsiya darajasidan (10,47 foiz) yuqori.
Regulyator xabarida respondentlarning iyul-avgust oylarida qaysi tovar va xizmatlar eng ko‘p qimmatlashgani haqidagi javoblari keltirilgan.
inflyatsiya, markaziy bank, sezilgan inflyatsiya
Yozning so‘nggi oyida respondentlarning ulushi sezilarli darajada oshdi (39 dan 57 foizgacha), ular go‘sht va sut, benzin, metan va propan narxi — 29 dan 34 foizgacha, o‘simlik yog‘iniki — 13 dan 24 foizgacha keskin oshgani haqida xabar berdi.
Iyulda respondentlar elektr energiyasi va gaz narxlarining o‘sishini birinchi o‘ringa qo‘ygandi — avgust oyida ularning ulushi 39 foizgacha tushdi.
Hududlar kesimida o‘tgan oyda inflyatsiyaning sezilgan darajasi Toshkent viloyatida eng yuqori bo‘ldi — 15,4 foiz (iyulda — 11,5 foiz edi), shuningdek, Buxoroda — 14,9 foiz (13,3 foiz), Samarqandda — 14,4 foiz (12,6 foiz), Sirdaryoda — 14,3 foiz (12,6 foiz) va Toshkent shahrida — 14,1 foiz (14,7 foiz).
Narxlarning eng kam o‘sishi Navoiy (11,6 foiz, iyulda 10,8 foiz) va Farg‘ona viloyatlari aholisiga (11,4 foiz) sezildi.
Daromadlari oyiga 15 million so‘mdan yuqori bo‘lgan rezidentlar uchun inflyatsiya darajasi 14,4 foizdan 13,7 foizgacha pasaygan, daromadi 10−15 million so‘m bo‘lgan rezidentlar uchun esa 14,2 foizdan 14,8 foizgacha oshgan. So‘mlik daromadi 7−10 million so‘m bo‘lgan respondentlar orasida bu ko‘rsatkich 13,1 foizdan 14,2 foizga o‘sgan. Daromadlari 2−3 million so‘m bo‘lgan aholi inflyatsiyani 13,8 foiz (12,3 foiz), daromadsizlar esa 13,4 foiz (11,8 foiz) darajasida boshdan kechirdi.
Rasmiy e’lon qilingan inflyatsiya darajasi ko‘p sonli uy xo‘jaliklarining talabidan kelib chiqib, iste’mol narxlari indeksi savatidagi barcha tovar va xizmatlarning umumiy narxlar darajasidagi o‘zgarishlarni aks ettiradi. Shaxsiy (sezilgan) inflyatsiya jismoniy shaxs yoki oilaning kundalik hayotida iste’mol qilinadigan tovarlar va xizmatlar narxlarining o‘zgarishi asosida shakllanadi. Agar muntazam ravishda sotib olinadigan buyumning narxi ko‘tarilsa, u kamdan-kam hollarda sotib olinadigan buyumning narxi ko‘tarilgandagiga qaraganda narx oshishi hissini ko‘proq yaratadi (batafsil).

Уровень ощущаемой (личной) инфляции населения в августе вырос до 13,6% (+1,2 п. п.), следует из опроса Центрального банка Узбекистана. Это выше уровня официальной годовой инфляции (10,47%).
В сообщении регулятора приводится ответы респондентов о том, какие товары и услуги сильнее всего подорожали за июль-август.
инфляция, ощущаемая инфляция, центробанк
В последний месяц лета значительно возросла доля респондентов (с 39% до 57%), которые заявили о резком подорожании мяса и молока, бензина, метана и пропана — с 29% до 34%, растительного масла — с 13% до 24%.
В июле опрошенные ставили на первое место рост цен на электроэнергию и газ — 48%, в августе их доля снизилась до 39%.
В разрезе регионов ощущаемый уровень инфляции в прошлом месяце был выше всего в Ташкентской области — 15,4% (в июле — 11,5%), а также Бухарской — 14,9% (13,3%), Самаркандской — 14,4% (12,6%), Сырдарьинской области — 14,3% (12,6%) и в Ташкенте — 14,1% (14,7%).
Меньше всего рост цен ощутили жители Навоийской области — 11,6% (10,8%) и Ферганской области — 11,4%.
Ощущаемый уровень инфляции у жителей с доходом выше 15 млн сумов в месяц уменьшился с 14,4% до 13,7%, а с доходом 10−15 млн сумов — вырос с 14,2% до 14,8%. У опрошенных с доходом 7−10 млн сумов этот показатель увеличился с 13,1% до 14,2%. Люди с доходами 2−3 млн сумов ощутили инфляцию на уровне 13,8% (12,3%), без доходов — на 13,4% (было 11,8%).
Официально публикуемый уровень инфляции отражает изменение общего уровня цен всех товаров и услуг в корзине индекса потребительских цен, формируемой на основе спроса большого количества домохозяйств. Личная (ощущаемая) инфляция формируется на основе изменения цен потребляемых товаров и услуг в повседневной жизни человека или семьи. Если цена товара, который покупается регулярно, повышается, это вызывает большее ощущение роста цен, чем если повышается цена товара, который покупается редко (подробнее).