Toshkent shahri hokimi Shavkat Umurzoqovning 7-sentabrdagi farmoyishiga ko‘ra, poytaxtda kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik ko‘rish uchun 732,6 milliard so‘m yo‘naltirilishi rejalashtirilgan.
Toshkent shahri hokimining qurilish, kommunikatsiyalarni rivojlantirish, ekologiya va obodonlashtirish masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosari Baxtiyor Rahmonov boshchiligida ishchi guruhi tuzilmoqda, guruh tarkibiga jami 32 nafar, jumladan, kommunal xizmat ko‘rsatuvchi korxonalar va boshqa tuzilmalar rahbarlari kiradi.
Guruh iqtisodiyot tarmoqlari, ijtimoiy soha obyektlari, ko‘p kvartirali uy-joy fondini 2024/2025-yillar kuz-qish mavsumida barqaror ishlashga tayyorlash, aholidan kelib tushayotgan murojaatlar asosida dolzarb muammolarni hal etish bilan shug‘ullanadi.
Har haftada kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik, aholidan kelib tushgan masalalarni hal etish yuzasidan mas’ul boshqarma, bo‘lim va tuman rahbarlarining hisobotlarini tinglash rejalashtirilgan.
Tasdiqlangan parametrlarning bajarilishi uchun mas’ul mansabdor shaxslar belgilangan vazifalarni o‘z vaqtida bajarmagan yoki qoniqarsiz bajargan taqdirda, ishchi guruh ularga nisbatan intizomiy jazo choralarini qo‘llash bo‘yicha takliflar kiritadi. Hokimlar va ishchi guruhlar a’zolariga yuklatilgan vazifalarning bajarilishi uchun shaxsiy javobgarlik yuklanadi.
1-oktabrga qadar ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish korxonalari, shu jumladan, kommunal xizmat ko‘rsatish tashkilotlari, shuningdek, ijtimoiy soha obyektlarining issiqlik ta’minoti qozonxonalari, muhandislik-kommunikatsiya obyektlari hamda jihozlarini ta’mirlash va jihozlash bo‘yicha topshiriq berildi.
2 ming 297 km elektr uzatish tarmoqlari va 2 ming 413 transformator punktini ta’mirlash, 6,8 km gaz quvurlarini mukammal ta’mirlash va 10,1 km gaz quvurlarini rekonstruksiya qilish, 41 gaz taqsimlash punktini mukammal ta’mirlash, 215 km gaz quvurlarini bosim ostida sinash va tozalash, 108,6 km quvurlarni bo‘yash rejalashtirilmoqda.
2888 ta ko‘p kvartirali uyni, jumladan, 212,73 ming kvadrat metr tom qismini, 1604 ta elektr taqsimlovchi shitni, 30 ta ko‘p kvartirali uyning fasad qismini ta’mirlash, oyna-romlar, kirish yo‘laklariga 47,3 mingta energiya tejamkor sensor lampalar o‘rnatish va boshqalar ko‘zda tutilgan.
Veolia Energy Tashkent kompaniyasi 634 ta qozonxona va 490,5 km issiqlik tarmoqlarini kuz-qish mavsumiga tayyorlashi kerak. Shu maqsadda 29 ta qozon va 59,7 km issiqlik tarmoqlarini kapital ta’mirlash, 605 ta qozon va 430,8 km issiqlik tarmoqlarini joriy ta’mirlash rejalashtirilgan.
“Toshkent shahar suv ta’minoti” 65 ta nasos uskunasi va 2399,2 km ichimlik suvi tarmoqlarini ta’mirlashi kerak.
7 ta shifoxona va poliklinika, 5 ta oliy o‘quv yurti va 1 ta sport obyektini mukammal ta’mirlash, 28 ta maktab, 26 ta bog‘cha, 8 ta shifoxona va poliklinika, 18 ta madaniyat obyektini joriy ta’mirlash kutilmoqda.
Bektemir, Mirzo Ulug‘bek, Sergeli va Yangihayot tumanlaridagi maktablarga ko‘mir mahsulotlarini yetkazib berish bo‘yicha topshiriq berildi.
Bundan tashqari, mas’ul shaxslar tabiiy gazdan foydalanishda favqulodda vaziyatlarning oldini olish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar ishlab chiqishi kerak.
Tuman ishchi guruhlari aholi murojaatlarini qabul qilish va tezkorlik bilan ko‘rib chiqish uchun 24 soatlik aloqa tizimini yo‘lga qo‘yishi lozim.
Tayyorgarlik uchun ajratilgan 732,6 milliard so‘m quyidagilarga yo‘naltiriladi:
- issiqlik ta’minoti obyektlari va texnologik jihozlarni kelgusi mavsumda barqaror ishlashga tayyorlash — 623,8 milliard so‘m;
- ko‘p qavatli uylarni kapital va joriy ta’mirlash — 58,9 milliard so‘m;
- ichimlik suvi ta’minoti obyektlari va texnologik jihozlarni tayyorlash — 27,2 milliard so‘m;
- gaz ta’minoti obyektlarini tayyorlash — 16,8 milliard so‘m;
- elektr tarmoqlari va jihozlarini tayyorlash — qariyb 3 milliard so‘m;
- ijtimoiy soha obyektlarini ta’mirlash — qariyb 2,8 milliard so‘m.
2,79 milliard so‘m respublika budjetidan, qolgan qismi boshqaruv va xizmat ko‘rsatish kompaniyalari, shuningdek, korxonalar (“Hududiy elektr tarmoqlari”, “Hududgazta'minot”, “O‘zsuvta'minot”, Veolia Energy Tashkent va boshqalar) mablag‘lari hisobidan yo‘naltirilishi rejalashtirilgan.
Eslatib o‘tamiz, 2023-yilda O‘zbekistonda, jumladan, poytaxtda yuzaga kelgan energetika inqirozidan keyin prezident Toshkent shahri iste’molchilarini energiya resurslari bilan barqaror ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qarorni imzolagan edi. Hujjatga ko‘ra, 2023-yilda Toshkent shahrining elektr ta’minotini yaxshilashga qaratilgan 35−110 kV kuchlanishli elektr tarmoqlarini rivojlantirish loyihasini amalga oshirish rejalashtirilgandi. Buning uchun 3 trillion 560 milliard so‘m mablag‘ ajratish ko‘zda tutilgan.
Tumanlar bo‘yicha rejalashtirilgan ishlar
Uylarni ta’mirlashning asosiy qismi Olmazor (451), Mirzo Ulug‘bek (370), Chilonzor (368) va Yashnobod (342) tumanlarida rejalashtirilgan.
995 ta uyning tom qismini, 2063 ta uyning kirish qismini ta’mirlash, 534 ta xonadonga temir eshiklar (333 ta qulfli) va boshqalar o‘rnatish ko‘zda tutilgan.

На подготовку к осенне-зимнему сезону в Ташкенте планируется направить 732,6 млрд сумов, говорится в распоряжении хокима столицы Шавката Умурзакова от 7 сентября.
Создаётся рабочая группа во главе с первым заместителем хокима Ташкента по вопросам строительства, развития коммуникаций, экологии и озеленения Бахтиёром Рахмоновым, всего в группе будут 32 руководителя, в том числе из коммунальных компаний и других структур.
Группа будет заниматься подготовкой отраслей экономики, объектов социальной сферы, многоквартирного жилого фонда к стабильной работе в осенне-зимний период 2024/2025 года, а также решать неотложные проблемы по обращениям населения.
Каждую неделю планируется проводить селекторное совещание, где будут заслушиваться отчёты ответственных управлений, ведомств и руководителей районов о подготовке к осенне-зимнему сезону и работе по решению вопросов, поступающих от населения.
В случае, если должностные лица, ответственные за реализацию утверждённых параметров, не выполнят поставленные задачи в срок или выполнят их неудовлетворительно, рабочая группа будет вносить предложения о применении к ним дисциплинарных взысканий. На хокимов и членов рабочих групп возлагается персональная ответственность за выполнение поставленных задач.
До 1 октября поручено отремонтировать и оснастить котельные, инженерно-коммуникационные объекты и оборудование производственных и сервисных компаний, в том числе коммунальных организаций, а также социальных объектов.
Планируется отремонтировать 2297 км электросетей и 2413 трансформаторных пунктов, провести капитальный ремонт 6,8 км газопроводов и реконструировать 10,1 км газовых сетей, капитально отремонтировать 41 газораспределительный пункт, испытать под давлением и очистить 215 км газопроводов, покрасить 108,6 км труб.
В 2888 домах планируется провести ремонт, в том числе отремонтировать крышу на площади 212,73 тысячи кв. м., 1604 электрощитов, фасады 30 многоквартирных домов, установить оконные рамы, 47,3 тысячи энергосберегающих лампочек в подъездах и другое.
Veolia Energy Tashkent должна подготовить 634 котельные и 490,5 км теплосетей к осенне-зимнему сезону. Для этого планируется провести капитальный ремонт 29 котельных и 59,7 км теплосетей, текущий ремонт 605 котельных и 430,8 км сетей.
Компания «Тошкент шахар сув таъминоти» должна отремонтировать 65 водных насосов и 2399,2 км трубопроводов.
Капитальный ремонт ожидается в 7 больницах и поликлиниках, 5 вузах и на 1 спортивном объекте, текущий ремонт — в 28 школах, 26 детсадах, 8 медучреждениях и 19 объектах культуры.
Для школ в Бектемирском, Мирзо-Улугбекском, Сергелийском и Янгихаётском районах поручено доставить угольную продукцию.
Кроме того, ответственные лица должны разработать комплексные меры по предотвращению чрезвычайных ситуаций при использовании природного газа.
Районные рабочие группы должны запустить систему круглосуточной связи для приёма обращений жителей района и обеспечить их оперативное рассмотрение.
732,6 млрд сумов, выделенные на подготовку, пойдут на:
- подготовку объектов теплоснабжения и технологического оборудования к стабильной работе в предстоящий сезон — 623,8 млрд сумов;
- капитальный и текущий ремонт многоквартирных домов — 58,9 млрд сумов;
- подготовку объектов питьевого водоснабжения и технологического оборудования — 27,2 млрд сумов;
- подготовку объектов газоснабжения — 16,8 млрд сумов;
- подготовку электрических сетей и оборудования — почти 3 млрд сумов;
- ремонт объектов социальной сферы — около 2,8 млрд сумов.
2,79 млрд сумов планируется выделить из республиканского бюджета, остальную сумму — из средств управляющих и сервисных компаний, а также предприятий («Региональные электрические сети», «Худудгазтаъминот», «Узсувтаъминот», Veolia Energy Tashkent и другие).
Напомним, после энергокризиса в Узбекистане в 2023 году, в том числе в столице, президент подписал постановление «О мерах по стабильному обеспечению энергоресурсами потребителей в Ташкенте». Согласно документу, в 2023 году планировалось реализовать проект развития электросетей напряжением 35−110 кВ, направленный на улучшение электроснабжения Ташкента. Для этого предусматривалось выделение 3,56 трлн сумов.
Планируемые работы в разрезе районов
Больше всего домов планируется отремонтировать в Алмазарском (451), Мирзо-Улугбекском (370), Чиланзарском (368) и Яшнабадском (342) районах.
Планируется отремонтировать крыши 995 домов, подъезды 2063 домов, установить железные двери в 534 домах (333 — с замками) и другое.