10−14-sentabr kunlari O‘zbekiston va Qozog‘iston harbiy-havo kuchlari harbiy xizmatchilari va havo hujumidan mudofaa mutaxassislari ishtirokida “Ashiq aspan” (“Ochiq osmon”) xalqaro tezkor-taktik qo‘mondonlik-shtab o‘quv mashg‘ulotlari bo‘lib o‘tmoqda. Bu haqda Qozog‘iston Mudofaa vazirligi xabar berdi.
Mashg‘ulotlar do‘st davlatlarning harbiy qo‘mondonlik va boshqaruv organlarining hamjihatligini oshirish, havo hujumiga qarshi mudofaa kuchlari va vositalaridan birgalikda foydalanish masalalarini ishlab chiqish, harbiy xizmatchilarning alohida jangovar vazifalarni bajarishda harbiy qismlarni boshqarish bo‘yicha amaliy ko‘nikmalarini shakllantirishga qaratilgan, deyiladi xabarda.
Mashg‘ulotlarda front chizig‘idagi vertolyotlar, armiya va harbiy transport samolyotlari, shuningdek, havo hujumidan mudofaa qo‘shinlarining kuch va vositalari ishtirok etmoqda. Mashg‘ulotlar davomida havo kuchlari uchuvchilari Qirg‘iziston va Tojikiston havo kengliklarida parvoz qilmoqda.
Mashg‘ulotlar Qozog‘iston Qurolli kuchlari havo mudofaasi kuchlari bosh qo‘mondoni Dauren Kosanov boshchiligida o‘tkazilmoqda.
“Biz bunday mashg‘ulotlarni muntazam ravishda o‘tkazib turamiz. Ular do‘st mamlakatlar harbiy xizmatchilariga havo hujumidan mudofaa bo‘yicha qo‘shma vazifalarni bajarish, jangovar ekipajlarni muvofiqlashtirish bo‘yicha amaliy tajriba orttirish, shuningdek, mamlakatlarimiz mudofaa qobiliyatini oshirish imkonini beradi”, — dedi u.
Mashg‘ulotlarning o‘ziga xos jihati davlat chegarasi yoki havo hududidan foydalanish qoidalari buzilgan taqdirda havo hujumidan mudofaa kuchlari jangovar ekipajlarining qo‘shni davlatlar (Qirg‘iziston, Tojikiston va O‘zbekiston) qo‘mondonlik punktlari va boshqaruv punktlari bilan o‘zaro hamkorligi tartibini ishlab chiqish bo‘ldi.
Bundan tashqari, “Ashik aspan” qo‘shma mashg‘ulotlari doirasida MDH davlatlari havo hujumidan mudofaa qo‘shma tizimi doirasida qo‘shinlar dushman havo hujumlarini qaytarish bo‘yicha o‘qitilmoqda.

Узбекистан и Казахстан с 10 по 14 сентября проводят международное оперативно-тактическое командно-штабное учение «Ашық аспан» («Ясное небо») с участием военнослужащих Военно-воздушных сил и специалистов противовоздушной обороны обеих стран, сообщила пресс-служба Министерства обороны Казахстана.
Учение направлено на повышение слаженности органов военного управления дружественных стран, отработку вопросов совместного применения сил и средств противовоздушной обороны, получение командирами практических навыков по управлению воинскими частями в особых случаях несения боевого дежурства, говорится в сообщении.
В учении задействованы вертолёты фронтовой, самолёты армейской и военно-транспортной авиации, а также силы и средства войск противовоздушной обороны. В ходе учения лётчики военно-воздушных сил совершают полёты в том числе и в воздушном пространстве Кыргызстана и Таджикистана.
Учение проводится под руководством главнокомандующего силами воздушной обороны Вооружённых сил Казахстана Даурена Косанова.
«Такие учения мы проводим на регулярной основе. Они позволяют военнослужащим дружественных стран приобрести практический опыт при выполнении совместных задач по противовоздушной обороне, слаживания боевых расчётов, а также повысить обороноспособность наших стран», — отметил он.
Особенностью учения стала отработка порядка взаимодействия боевых расчётов сил воздушной обороны с командными пунктами и пунктами управления сопредельных государств (Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана) в случаях нарушения государственной границы или правил использования воздушного пространства.
Кроме того, в рамках совместных учений «Ашык аспан» проводится подготовка войск к действиям по отражению ударов авиации противника в рамках объединённой системы противовоздушной обороны СНГ.