14−15-sentabr kunlari Qoraqalpog‘istondagi noyob tabiiy maskan — Borsakelmas hududida (Orol dengizi yaqinidagi orol) “Sayyoramiz kelajagiga qo‘shgan hissamiz” xalqaro ekomarafon bo‘lib o‘tdi. U Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamda ProRun yugurish maktabi hamkorligida tashkil etildi.
Ekologiya vazirligi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, marafonda O‘zbekiston, Hindiston, Keniya, Togo, Sudan, Iordaniya, Ispaniya, Kanada, Daniya, Belarus, Rossiya kabi 11 davlatdan 250 nafar professional va havaskor yuguruvchi ishtirok etdi.
Ishtirokchilar orasida Nike kompaniyasining musulmon ayollar o‘rtasida yugurishni targ‘ib qiluvchi elchisi Farah Majid va Adidas vakili G‘ani Sulaymon ham bor edi.
Ikki kunlik tadbir dasturida o‘tov lagerida joylashtirish, madaniy dastur, etno-shou, Borsakelmas sho‘rxok hududiga sayohat, 42 km marafon, 21 km yarim marafon hamda 5 va 10 km masofaga yugurish o‘rin olgan.

14−15 сентября на территории уникального природного объекта — солончака Барсакельмес в Каракалпакстане прошёл международный экомарафон «Вклад в будущее нашей планеты». Его организаторами выступили Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и школа бега ProRun.
Как сообщила пресс-служба Минэкологии, в марафоне приняли участие 250 профессионалов и любителей бега из 11 стран, в том числе из Узбекистана, Индии, Кении, Того, Судана, Иордании, Испании, Канады, Дании, Беларуси и России.
Среди участников были Фарах Маджид, амбассадор Nike, популяризирующая бег среди женщин-мусульманок, и Гани Сулейман, представляющий Adidas.
Программа двухдневного мероприятия включила в себя проживание в юртовом лагере, культурную программу, этно-шоу, экскурсию по солончаку Барсакельмес, марафон с дистанцией 42 км, полумарафон с дистанцией 21 км и забеги на расстоянии 5 и 10 км.