Vazirlar Mahkamasi 12-sentabr kuni ommaviy tadbirlar o‘tkazishda fuqarolar xavfsizligini ta’minlash, jamoat tartibini saqlash va favqulodda vaziyatlarning oldini olish chora-tadbirlarini kuchaytirish to‘g‘risidagi qarorni qabul qildi.
Hujjatda qayd etilishicha, ayrim ommaviy tadbirlarni o‘tkazish jarayonida ishtirokchilar “jamoat xavfsizligiga va fuqarolar xavfsizligiga xavf soluvchi” xatti-harakatlarni ko‘paytirmoqda.
Bunday holatlar ommaviy tadbirlar o‘tkaziladigan joylarda, ayniqsa, yopiq joylarda fuqarolar xavfsizligini ta’minlash, jamoat tartibini saqlash va yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan favqulodda vaziyatlarning oldini olish bo‘yicha qo‘shimcha choralar ko‘rishni taqozo etmoqda, deyiladi qarorda.
Qoidalarga kiritilgan o‘zgartirishlar quyidagilarni nazarda tutadi:
- ommaviy tadbirlarni o‘tkazish obyektini tanlashda fuqarolar xavfsizligini ta’minlash, jamoat tartibini saqlash va yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan favqulodda vaziyatlarning oldini olish, shuningdek, ularga tahdid soluvchi vaziyatlarda fuqarolarning evakuatsiyasini samarali tashkil qilish uchun sharoitlar mavjudligini hisobga olish;
- tomoshabinlar va boshqa ishtirokchilarni favqulodda vaziyatlarda evakuatsiya qilish tartibi, yo‘llari va yo‘nalishlari to‘g‘risida xabardor qilish;
- obyektga kirish-chiqish xavfsizligini, obyektga borish va kirish joylarida avtomobillar harakatini cheklaydigan fizik to‘siqlar o‘rnatilishini ta’minlash.
Ommaviy tadbirlarni o‘tkazish qoidalariga kiritilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, endi zarurat bo‘lganda, ommaviy tadbirlar o‘tkazilishini nazorat qilish komissiyasi ommaviy tadbirni tashkil etish va o‘tkazish davrida muhandis-texnik kommunikatsiyalar xavfsiz ishlashini, energiya ta’minoti va yong‘in xavfsizligini, yo‘l harakati xavfsizligi, ishtirokchilarning evakuatsiya qilinishini va favqulodda vaziyatlarning oldi olinishini ta’minlash guruhlarini tashkil etishi mumkin.
Ishchi guruh nafaqat ob-havo sharoitiga qarab, balki xavfli tabiat hodisalari va texnogen avariyalarning yuzaga kelishi prognozlarini ham tekshirishi kerak.
Ommaviy tadbir tashkilotchisi favqulodda vaziyatlarning oldini olish choralarini ko‘rishi, bunday tahdidlar mavjud bo‘lganda esa fuqarolarni samarali evakuatsiya qilish uchun sharoit yaratishi shart.
Ommaviy tadbirlarga tashrif buyuruvchilarga favqulodda vaziyatlarda vahima qo‘zg‘atmaslik, ularni evakuatsiya qilishga xalaqit beradigan harakatlarga yo‘l qo‘ymaslik hamda tadbir o‘tkaziladigan joy ma’muriyati, ichki ishlar organlari, Milliy gvardiya va FVVning qonun hujjatlari talablariga rioya etishi shart.
Ommaviy tadbirlar o‘tkaziladigan joy ma’muriyati vahima ko‘tarilishi va evakuatsiyani qiyinlashtiruvchi boshqa xatti-harakatlar amalga oshirilishining (o‘tish joylarida, eshiklar oldida, zinalarda va boshqa joylarda odamlarning to‘planib qolishi) oldini olishga qaratilgan matn ishlab chiqilishini hamda favqulodda vaziyatlarda xabar berish tizimi orqali uzatib borilishini ta’minlashi shart.
Ommaviy tadbirlarni o‘tkazishga ruxsatnoma tashkilotchi xavfli tabiiy hodisalar va texnogen avariyalar bilan bog‘liq favqulodda vaziyatlarni bartaraf etish uchun texnik va maxsus vositalar mavjudligini ta’minlashi shartligini o‘z ichiga oladi.
Iyun oyi oxirida navbatdagi shunday voqeadan so‘ng hukumat oziq-ovqat, tovarlar va boshqa qimmatbaho narsalarni tekin tarqatish yoki ularni “o‘ta arzon” narxlarda sotish orqali fuqarolarni ommaviy tadbirlarga jalb qilishni taqiqlagandi.

Кабинет министров Узбекистана 12 сентября издал постановление об усилении мер по обеспечению безопасности граждан, общественного порядка и предотвращению чрезвычайных ситуаций (ЧС) при проведении массовых мероприятий.
В документе отмечается, что в процессе проведения некоторых массовых мероприятий участники всё чаще совершают действия, «угрожающие общественной и гражданской безопасности».
Эти случаи требуют принятия дополнительных мер по обеспечению безопасности граждан, охране общественного порядка и предотвращению возможных ЧС на местах проведения массовых мероприятий, особенно на закрытых объектах, говорится в постановлении.
Изменения в правила предусматривают следующее:
• учёт условий для обеспечения безопасности граждан, охраны общественного порядка и предотвращения возможных ЧС при выборе объекта для проведения массового мероприятия, а также наличия условий для эффективной эвакуации граждан в ситуациях, несущих угрозу;
• информирование зрителей и других участников о порядке, путях и направлениях эвакуации в случае ЧС;
• обеспечение безопасности на входах и выходах объекта, установка физических ограждений для ограничения движения автомобилей при подъезде и входе в объект.
Согласно изменениям в Правила проведения массовых мероприятий, теперь комиссия по контролю за проведением массовых мероприятий при необходимости может создать рабочую группу, чтобы проверить безопасную работу инженерных коммуникаций при организации и проведении массового мероприятия, состояние электроснабжения и пожарной безопасности, безопасности дорожного движения, способы эвакуации участников и предотвращения ЧС.
Рабочая группа должна проводить обследование объекта не только в зависимости от погодных условий, но и прогнозов возникновения опасных природных явлений и техногенных аварий.
Организатор массового мероприятия обязан принять меры по предупреждению чрезвычайных ситуаций, а при наличии таких угроз — создать условия для эффективной эвакуации граждан.
Посетителям массовых мероприятий предписывается не паниковать при чрезвычайных ситуациях, не совершать действий, препятствующих их эвакуации и выполнять законные требования администрации места проведения мероприятия, органов внутренних дел, Национальной гвардии и МЧС касательно эвакуации.
Администрация объекта проведения массовых мероприятий обязана разработать текст обращения для предотвращения паники, недопущения препятствования эвакуации при ЧС (скопление людей у проходов, дверей и в других местах), и обеспечить его доведение до граждан при возникновении подобных ситуаций.
В паспорт разрешения на проведение массовых мероприятий включается требование о том, что организатор обязан обеспечить наличие технических и специальных средств для устранения чрезвычайных ситуаций, связанных с опасными природными явлениями и техногенными авариями.
В конце июня правительство после очередного инцидента запретило привлекать граждан к массовым мероприятиям путём бесплатной раздачи продуктов питания, товаров и других ценностей или продажи их по «чрезмерно заниженным» ценам.