Germaniya kansleri Olaf Shols 15-sentabr kuni Samarqandda O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan muzokaralar yakunlari bo‘yicha matbuot anjumanida nutq so‘zladi va jurnalistlarning savollariga javob berdi, deb xabar bermoqda Germaniya hukumati matbuot xizmati.
Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston “Germaniya uchun, jumladan, yaqin kelajak uchun juda muhim hamkor”. Bugun uzoq tarixga ega, an’anaviy Ipak yo‘lida joylashgan Samarqand shahrida Germaniya va O‘zbekiston, qolaversa, butun Markaziy Osiyo mintaqasi o‘rtasidagi munosabatlarning yanada rivojlanishi haqida so‘zlash imkoniga ega bo‘ldim, dedi u.
“Shuning uchun biz keng formatda ikki tomonlama munosabatlarni, jumladan, nemis kompaniyalari va O‘zbekistonning rivojlanish manfaatlari bir-biriga mos kelishi haqidagi ko‘plab savollar mavjud bo‘lgan iqtisodiy munosabatlarimizni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qilishimiz muhim edi”, — dedi u.
Kansler migratsiya va mobillik sohasida keng qamrovli hamkorlik to‘g‘risida imzolangan hukumatlararo bitimni alohida qayd etdi.
Bir necha oy davomida tayyorlangan yangi bitim O‘zbekiston fuqarolarining Germaniyaga qonuniy migratsiyasini soddalashtirishi kutilmoqda. Shu bilan birga, Toshkent Germaniya hududida qonuniy asoslarsiz bo‘lganlarni qabul qilishi kerak bo‘ladi. DPA axborot agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, Germaniyada 13 ming 700 nafar o‘zbekistonlik bo‘lib, ularning mutlaq katta qismi qonuniy asoslarda yashamoqda. 200 nafarga yaqin shaxs O‘zbekistonga deportatsiya qilinishi kutilmoqda.
“Bu biz hozir dunyoning ko‘plab mamlakatlari bilan kelishmoqchi bo‘lgan kelishuvlar sxemasiga mos keladi. Biz iqtisodiyotimiz o‘sishi uchun Germaniyaga zarur bo‘lgan mohir ishchilarning zarur immigratsiyasini ta’minlayapmiz. Shu bilan birga, biz oddiy, byurokratik bo‘lmagan tartib-qoidalar haqida kelishib olamiz, toki kim qaytib kelishi kerak bo‘lsa, qaytib kelsin. Bu katta vazifani bajarishda mutlaqo to‘g‘ri yo‘l va shu jihatdan bu qurilayotgan juda katta devorninng kichik bir blokidir” — dedi u.
Shols Shavkat Mirziyoyev bilan Afg‘oniston, Rossiyaning Ukrainaga qarshi agressiv urushi, O‘zbekiston taraqqiyoti va “davom etish kerak bo‘lgan demokratlashtirish” masalalarini muhokama qilganini aytdi.
Iyun oyida Der Spiegel jurnali Germaniya hukumati qochqinlik maqomini olish huquqiga ega bo‘lmagan afg‘onlarni “Tolibon” bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri kelishuvlarsiz vatanlariga jo‘natish uchun O‘zbekiston bilan yashirin muzokaralar olib borayotgani haqida yozgandi.
Nashrga ko‘ra, may oyi oxirida Germaniya delegatsiyasi ichki ishlar vaziri Fezer topshirig‘i bilan Toshkentga tashrif buyurib, O‘zbekiston hukumati bilan tegishli rejani muhokama qilgan.
“Nemislar O‘zbekiston hukumatiga aniq reja taklif qilishdi, — deyiladi xabarda. — Unga ko‘ra, Germaniya afg‘on nomzodlarini Toshkentga charter reyslarda jo‘natish uchun yetkazib berishi mumkin edi. U yerdan Afg‘oniston fuqarolarini KamAir xususiy aviakompaniyasining samolyotlarida Kobulga olib borishgan bo‘lardi. Bunday yo‘nalish Berlinning „Tolibon“ hukumati bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar olib bormasligini kafolatlaydi, ammo u deportatsiya qilinishi kerak bo‘lgan afg‘onlarni deportatsiya qilishi mumkin”.
Afg‘onistonliklarning O‘zbekiston orqali deportatsiyasi soddalashtiriladimi, degan savolga kansler “ko‘p sohalarda hamkorlik bo‘yicha maxfiy muzokaralar olib borilayotganini” aytdi.
Shuningdek, kansler tomonlar Rossiyaga qarshi sanksiyalarni chetlab o‘tish masalasini muhokama qilganini ta’kidladi.
“Biz dunyoning ko‘plab mamlakatlaridagi ko‘plab hukumatlar bilan sanksiyalar masalasini va ularni chetlab o‘tish mumkin emasligini muhokama qilyapmiz. Biz uchun bu tamoyil va biz sanksiyalar yordamida ko‘zlagan maqsadimiz manfaatlari yo‘lida yaxshi amaliyotga erishish uchun uni qayta-qayta muhokama qilamiz. Shu ma’noda bu biz intilayotgan va biz uzoq vaqtgacha mashg‘ul bo‘ladigan vazifadir. Bunga ishonchim komil”, — dedi u.
Shuningdek, Germaniya hukumati rahbaridan “Rossiya va Xitoy o‘zining bevosita ta’sir doirasi” deb hisoblaydigan O‘zbekiston va Qozog‘iston Germaniya bilan hamkorlikdan aniq nimaga erishishi so‘raldi.
“Markaziy Osiyo davlatlari bilan hamkorlikka kelsak, biz bu mamlakatlarni qo‘llab-quvvatlashda va siyosiy hamda iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishda davom etishimizni ta’kidlashimiz zarur. Bu ular uchun yaxshi signal, chunki shunda ular mintaqada o‘z mustaqilligi va suvereniteti ustida ishlashlari osonroq bo‘ladi, bu faqat yaxshi hamkorlar mavjud bo‘lgandagina imkonlidir. Germaniya ular uchun muhim”, — dedi Shols.
Eslatib o‘tamiz, yakshanba kuni Shavkat Mirziyoyev Samarqandda Germaniya kanslerini qabul qilgandi. U yerda Germaniya hukumati rahbarini rasmiy kutib olish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar tor va kengaytirilgan tarkibda muzokaralar olib bordi. Unda tomonlar migratsiya bitimini imzoladi. Qolaversa, Boshqaruv kadrlarini tayyorlash qo‘shma maktabi ishga tushirilmoqda. Shavkat Mirziyoyev Lufthansa aviakompaniyasi bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri parvozlarni qayta yo‘lga qo‘yishni taklif qildi.

Канцлер Германии Олаф Шольц после переговоров с президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым 15 сентября в Самарканде выступил на пресс-конференции и ответил на вопросы журналистов, сообщает пресс-служба правительства ФРГ.
По его словам, Узбекистан является для Германии «очень важным партнёром, в том числе на ближайшее будущее».
«Поэтому было важно, чтобы мы смогли обсудить двусторонние отношения в широком формате, в том числе дальнейшее развитие наших экономических отношений, где есть много вопросов о том, где немецкие компании и интересы развития Узбекистана хорошо сочетаются друг с другом», — сказал он.
Канцлер отдельно отметил подписанное межправительственное cоглашение о всестороннем партнёрстве в сфере миграции и мобильности.
Ожидается, что новое соглашение, которое готовилось в течение нескольких месяцев, упростит легальную миграцию в ФРГ для граждан Узбекистана. Вместе с тем Ташкент должен будет принять тех, кто находился на территории Германии без легальных на то оснований. По данным информационного агентства DPA, в Германии проживает 13,7 тысячи узбекистанцев, большинство из них проживают легально. Ожидается, что около 200 человек будут депортированы в Узбекистан.
«Это соответствует схеме соглашений, которые мы сейчас хотим согласовать по частям со многими странами мира. Мы обеспечиваем необходимую иммиграцию талантливых рабочих, которые нужны нам в Германии, чтобы наша экономика могла расти. В то же время мы договариваемся о простых, небюрократических процедурах, чтобы те, кому нужно вернуться, вернулись. Это совершенно правильный путь для выполнения большой задачи, и в этом отношении это маленький строительный блок в возводимой очень большой стене», — сказал он.
Олаф Шольц сообщил, что обсудил с Шавкатом Мирзиёевым Афганистан, агрессивную войну России против Украины, развитие Узбекистана и «демократизацию, которую необходимо продолжить».
В июне журнал Der Spiegel писал, что правительство Германии ведёт тайные переговоры с Узбекистаном, чтобы получить возможность высылать на родину афганцев, не имеющих права на статус беженца, без прямых договорённостей с талибами.
По информации издания, в конце мая немецкая делегация по поручению министра внутренних дел Фезер побывала в Ташкенте, где обсудила соответствующий план с правительством Узбекистана.
«Немцы предложили узбекскому правительству конкретный план, — говорилось в публикации. — В соответствии с ним Германия могла бы доставлять афганских кандидатов на высылку чартерными рейсами в Ташкент. Оттуда граждан Афганистана перевозили бы в Кабул на самолётах частной авиакомпании KamAir. Такой маршрут призван гарантировать, что Берлину не придётся вести прямые переговоры с правительством талибов, но при этом он сможет осуществлять депортацию подлежащих высылке афганцев».
Отвечая на вопрос, будет ли упрощена депортация афганцев через Узбекистан, канцлер заявил, что «ведутся конфиденциальные дискуссии о сотрудничестве по многим направлениям».
Фото: Федеральное правительство Германии / Марвин Ибо Гюнгёр.
Шольц также отметил, что стороны обсуждали вопрос обхода санкций против России.
«Мы обсуждаем вопрос санкций со многими правительствами во многих странах мира и то, что их нельзя обходить. Для нас это принцип, и мы обсуждаем его снова и снова, чтобы добиться хорошей практики в интересах цели, которую мы преследуем с помощью санкций. В этом отношении это задача, которую мы преследуем и которая будет занимать нас ещё долгое время. Я совершенно в этом уверен», — сказал он.
Главу правительства Германии также спросили, что именно от сотрудничества с ФРГ получит Узбекистан и Казахстан, которые «Россия и Китай считают своей прямой сферой влияния».
«Что касается сотрудничества с государствами Центральной Азии, абсолютно необходимо подчеркнуть, что мы продолжим поддерживать эти страны и будем продолжать развивать политическое и экономическое сотрудничество. Это хороший сигнал для них, потому что тогда им будет легче работать над собственной независимостью и суверенитетом в регионе, что возможно только при наличии хороших партнёров. Германия для них важна», — заявил Шольц.
Напомним, в воскресенье президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев встретил канцлера Германии Олафа Шольца в Самарканде. Здесь состоялась церемония официальной встречи главы правительства Германии.
Стороны провели переговоры в узком и расширенном формате. Запускается Школа по подготовке управленческих кадров. Шавкат Мирзиёев предложил возобновить прямые авиарейсы Lufthansa и заявил об интересе к немецкой модели дуального образования.
По итогам встречи было подписано около 10 двусторонних документов. Среди них — соглашения о партнёрстве в сферах миграции, критических минералов, транспорта, изменения климата и других.